MENU
zdravy-zivot

Liči si z kôstky ľahko dopestujete aj sami! Na čo si dať pri jeho jedení pozor?

Dvojslivka (liči): 
Tento ovocný klenot má veľkosť vlašského orecha a na kožovitej šupke sú zaoblené výrastky – túto kožu, prosím, nejedzte!
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Liči si z kôstky ľahko dopestujete aj sami! Na čo si dať pri jeho jedení pozor?

Liči je pre slovenský žalúdok exotika. Ak ste jeho chuti podľahli, mali by ste o jeho konzumácii vedieť jednu dôležitú vec! Vedeli ste, že liči si bez väčších problémov dopestujete aj doma v kvetináči? Návod sme objavili na webe časopisu Záhradkár, pozrite si ho.

Plody dvojslivky čínskej (Litchi chinensis), inak nazývané aj čínske jahody, sa vyznačujú príjemnou vôňou, šťavnatou textúrou a sladkou chuťou. Okrem provitamínu A a vitamínu B12 obsahujú všetky vitamíny. Dokonca už 9 plodov tohto veľmi zdravého ovocia vám poskytne dennú dávku vitamínu C. Bohaté je tiež na draslík, fosfor, meď a vitamín E. Jeho pravidelná konzumácia posilňuje imunitu, detoxikuje organizmus, zlepší trávenie, zdravie ciev či fungovanie nervovej sústavy. Taktiež významne prospieva ku kvalite pri chudnutí.

Dvojslivka čínska je stálezelený strom s kožovitými listami. Plody sú guľaté, majú ružovkastú škrupinku, ktorá má po sebe drobné výrastky. Dorastajú do veľkosti 3 až 5 cm. Pod škrupinkou je hladká a šťavnatá dužina bielej či jemne ružovej farby. V jej strede je tmavohnedá kôstka, ktorá sa však nekonzumuje.Dvojslivka čínska je stálezelený strom s kožovitými listami. Plody sú guľaté, majú ružovkastú škrupinku, ktorá má po sebe drobné výrastky. Dorastajú do veľkosti 3 až 5 cm. Pod škrupinkou je hladká a šťavnatá dužina bielej či jemne ružovej farby. V jej strede je tmavohnedá kôstka, ktorá sa však nekonzumuje.
Dvojslivka čínska je stálezelený strom s kožovitými listami. Plody sú guľaté, majú ružovkastú škrupinku, ktorá má po sebe drobné výrastky. Dorastajú do veľkosti 3 až 5 cm. Pod škrupinkou je hladká a šťavnatá dužina bielej či jemne ružovej farby. V jej strede je tmavohnedá kôstka, ktorá sa však nekonzumuje.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Vedeli ste, že ...?

  • ... strom liči môže narásť až 15 metrov a dožiť viac ako 250 rokov?
  • ... po obratí zo stromu liči už nedozrieva, a preto sa musí dovážať už zrelé?

Vypestujte si ho doma

Na webe časopisuZáhradkár radia, že ak by ste liči chceli dopestovať u nás, tak môžete v črepníku. Porastie v byte alebo v skleníku. Vyberte si však veľké a plné semienko. Opláchnite a nechajte aj dva dni obschnúť. Potom ho naležato zasaďte do črepníka  s výživnou a kyprou pôdou, asi do hĺbky 1 cm. Po vyše mesiaci by sa mala objaviť rastlinka.

Nejedzte ho nalačno!

Aj keď je liči veľmi zdravým ovocím, jeho konzumácia môže spôsobiť nemalé problémy, hlavne pre deti a citlivé osoby. Vedci zistili, že obsahuje niektoré aminokyseliny, najmä toxín hypoglycín, ktorý oslabuje schopnosť tela produkovať glukózu a spôsobuje zníženie jej obsahu v krvi, čo môže v niektorých prípadoch viesť až ku hypoglykemickej kóme. Známy je prípad detí z Indie, pre ktoré mala konzumácia liči fatálne následky. Jedli ho však ráno nalačno na zahnanie hladu. Navyše pred spánkom nemali večeru, takže ich hladina cukru bola pred jedením liči veľmi nízka...

Liči nejedzte na prázdny žalúdok.Liči nejedzte na prázdny žalúdok.
Liči nejedzte na prázdny žalúdok.
Zdroj: Shutterstock

 

Záverom môžeme dodať, že aj keď je liči veľmi zdravé, doprajte si ho radšej v primeranom množstve ako dezert po jedle a nie na prázdny žalúdok.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor