MENU
zdravy-zivot

Liči si z kôstky ľahko dopestujete aj sami! Na čo si dať pri jeho jedení pozor?

Dvojslivka (liči): 
Tento ovocný klenot má veľkosť vlašského orecha a na kožovitej šupke sú zaoblené výrastky – túto kožu, prosím, nejedzte!
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Liči si z kôstky ľahko dopestujete aj sami! Na čo si dať pri jeho jedení pozor?

Liči je pre slovenský žalúdok exotika. Ak ste jeho chuti podľahli, mali by ste o jeho konzumácii vedieť jednu dôležitú vec! Vedeli ste, že liči si bez väčších problémov dopestujete aj doma v kvetináči? Návod sme objavili na webe časopisu Záhradkár, pozrite si ho.

Plody dvojslivky čínskej (Litchi chinensis), inak nazývané aj čínske jahody, sa vyznačujú príjemnou vôňou, šťavnatou textúrou a sladkou chuťou. Okrem provitamínu A a vitamínu B12 obsahujú všetky vitamíny. Dokonca už 9 plodov tohto veľmi zdravého ovocia vám poskytne dennú dávku vitamínu C. Bohaté je tiež na draslík, fosfor, meď a vitamín E. Jeho pravidelná konzumácia posilňuje imunitu, detoxikuje organizmus, zlepší trávenie, zdravie ciev či fungovanie nervovej sústavy. Taktiež významne prospieva ku kvalite pri chudnutí.

Dvojslivka čínska je stálezelený strom s kožovitými listami. Plody sú guľaté, majú ružovkastú škrupinku, ktorá má po sebe drobné výrastky. Dorastajú do veľkosti 3 až 5 cm. Pod škrupinkou je hladká a šťavnatá dužina bielej či jemne ružovej farby. V jej strede je tmavohnedá kôstka, ktorá sa však nekonzumuje.Dvojslivka čínska je stálezelený strom s kožovitými listami. Plody sú guľaté, majú ružovkastú škrupinku, ktorá má po sebe drobné výrastky. Dorastajú do veľkosti 3 až 5 cm. Pod škrupinkou je hladká a šťavnatá dužina bielej či jemne ružovej farby. V jej strede je tmavohnedá kôstka, ktorá sa však nekonzumuje.
Dvojslivka čínska je stálezelený strom s kožovitými listami. Plody sú guľaté, majú ružovkastú škrupinku, ktorá má po sebe drobné výrastky. Dorastajú do veľkosti 3 až 5 cm. Pod škrupinkou je hladká a šťavnatá dužina bielej či jemne ružovej farby. V jej strede je tmavohnedá kôstka, ktorá sa však nekonzumuje.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Vedeli ste, že ...?

  • ... strom liči môže narásť až 15 metrov a dožiť viac ako 250 rokov?
  • ... po obratí zo stromu liči už nedozrieva, a preto sa musí dovážať už zrelé?

Vypestujte si ho doma

Na webe časopisuZáhradkár radia, že ak by ste liči chceli dopestovať u nás, tak môžete v črepníku. Porastie v byte alebo v skleníku. Vyberte si však veľké a plné semienko. Opláchnite a nechajte aj dva dni obschnúť. Potom ho naležato zasaďte do črepníka  s výživnou a kyprou pôdou, asi do hĺbky 1 cm. Po vyše mesiaci by sa mala objaviť rastlinka.

Nejedzte ho nalačno!

Aj keď je liči veľmi zdravým ovocím, jeho konzumácia môže spôsobiť nemalé problémy, hlavne pre deti a citlivé osoby. Vedci zistili, že obsahuje niektoré aminokyseliny, najmä toxín hypoglycín, ktorý oslabuje schopnosť tela produkovať glukózu a spôsobuje zníženie jej obsahu v krvi, čo môže v niektorých prípadoch viesť až ku hypoglykemickej kóme. Známy je prípad detí z Indie, pre ktoré mala konzumácia liči fatálne následky. Jedli ho však ráno nalačno na zahnanie hladu. Navyše pred spánkom nemali večeru, takže ich hladina cukru bola pred jedením liči veľmi nízka...

Liči nejedzte na prázdny žalúdok.Liči nejedzte na prázdny žalúdok.
Liči nejedzte na prázdny žalúdok.
Zdroj: Shutterstock

 

Záverom môžeme dodať, že aj keď je liči veľmi zdravé, doprajte si ho radšej v primeranom množstve ako dezert po jedle a nie na prázdny žalúdok.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor