MENU
zdravy-zivot

Chutí vám kaleráb? Neuveríte, pred čím všetkým vás ochráni

Kaleráb vám vylepší zdravie
Zdravý život

Chutí vám kaleráb? Neuveríte, pred čím všetkým vás ochráni

Zúžitkovať môžete nielen buľvu, ale i listy tejto letnej zeleniny. Určite si ho pribaľte, ak sa chystáte k vode, môže vám zachrániť pokožku.

Väčšinou ste ho chrumkali čerstvý ako deti, potom na kaleráb pozabudnete. A je to škoda. Už sto gramov tejto chutnej zeleniny pokryje polovicu odporúčanej dennej dávky vitamínu C. Ak máte kaleráb čerstvý zo záhrady a má pekné zdravé listy, môžete zúžitkovať aj tie. Sú bohaté najmä na betakarotén, ktorý vás chráni pred vznikom srdcovo-cievnych ochorení a pomôže vám znížiť aj hladinu cholesterolu v krvi. Môžete si ich posekať do šalátu, pripraviť z nich pesto alebo ochutiť polievku.

Ideálna prevencia

Samotná buľva kalerábu poteší organizmus aj dávkou vitamínu E, zo skupiny „béčok“ je dobrým zdrojom vitamína B1, B2 a B6. Výživová sila chutnej zeleniny nespočíva len vo vitamínoch, ale i v mineráloch. Jeho veľkou výhodou je vysoký obsah draslíka. Sto gramov kalerábu ho obsahuje až 320 mg. Nedostatok toho minerálu sa prejavuje slabosťou, únavou, svalovými kŕčmi. Hrozí vám nielen pri nadmernom potení, ale i pri hnačkách či dlhodobejšom vracaní. Kaleráb si pravidelne nakrájajte, ak chcete preventívne pôsobiť proti vzniku vysokého krvného tlaku. Oplatí sa ho servírovať aj v prípade, keď si pestrejšou stravou chcete vylepšiť hodnoty vápnika.

Anketa
Jete pravidelne kaleráb?

Miluje vodu

Určite si ho zoberte v lete k vode. Kaleráb obsahuje antioxidant sulforafán, ktorý pomáha chrániť pokožku pred spálením. Podľa webovej stránky eatsmarter.de, stimuluje kožné bunky, vďaka čomu sa znižuje riziko spálenia v priemere o 38 percent. Navyše obsahuje horčičné oleje, ktorá zlepšujú trávenie a podporujú imunitu. Prečo je kaleráb občas drevnatý? Kaleráb miluje vlhkosť, ak mu ju nedáte už v zemi, bude drevnatý. Rovnako sa tak stane, ak ho dlho po vytrhnutí budete dlho skladovať. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia