MENU
zdravy-zivot

Chutí vám kaleráb? Neuveríte, pred čím všetkým vás ochráni

Kaleráb vám vylepší zdravie
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Chutí vám kaleráb? Neuveríte, pred čím všetkým vás ochráni

Zúžitkovať môžete nielen buľvu, ale i listy tejto letnej zeleniny. Určite si ho pribaľte, ak sa chystáte k vode, môže vám zachrániť pokožku.

Väčšinou ste ho chrumkali čerstvý ako deti, potom na kaleráb pozabudnete. A je to škoda. Už sto gramov tejto chutnej zeleniny pokryje polovicu odporúčanej dennej dávky vitamínu C. Ak máte kaleráb čerstvý zo záhrady a má pekné zdravé listy, môžete zúžitkovať aj tie. Sú bohaté najmä na betakarotén, ktorý vás chráni pred vznikom srdcovo-cievnych ochorení a pomôže vám znížiť aj hladinu cholesterolu v krvi. Môžete si ich posekať do šalátu, pripraviť z nich pesto alebo ochutiť polievku.

Ideálna prevencia

Samotná buľva kalerábu poteší organizmus aj dávkou vitamínu E, zo skupiny „béčok“ je dobrým zdrojom vitamína B1, B2 a B6. Výživová sila chutnej zeleniny nespočíva len vo vitamínoch, ale i v mineráloch. Jeho veľkou výhodou je vysoký obsah draslíka. Sto gramov kalerábu ho obsahuje až 320 mg. Nedostatok toho minerálu sa prejavuje slabosťou, únavou, svalovými kŕčmi. Hrozí vám nielen pri nadmernom potení, ale i pri hnačkách či dlhodobejšom vracaní. Kaleráb si pravidelne nakrájajte, ak chcete preventívne pôsobiť proti vzniku vysokého krvného tlaku. Oplatí sa ho servírovať aj v prípade, keď si pestrejšou stravou chcete vylepšiť hodnoty vápnika.

Anketa
Jete pravidelne kaleráb?

Miluje vodu

Určite si ho zoberte v lete k vode. Kaleráb obsahuje antioxidant sulforafán, ktorý pomáha chrániť pokožku pred spálením. Podľa webovej stránky eatsmarter.de, stimuluje kožné bunky, vďaka čomu sa znižuje riziko spálenia v priemere o 38 percent. Navyše obsahuje horčičné oleje, ktorá zlepšujú trávenie a podporujú imunitu. Prečo je kaleráb občas drevnatý? Kaleráb miluje vlhkosť, ak mu ju nedáte už v zemi, bude drevnatý. Rovnako sa tak stane, ak ho dlho po vytrhnutí budete dlho skladovať. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor