MENU
zdravy-zivot

Chudnutie verzus cukrovka? Nezabúdate na týchto 5 vecí

Chudnutie pri cukrovke musí byť nastavené ľahšie ako u zdravého človeka.

Súvisiace témy

Zdravý život

Chudnutie verzus cukrovka? Nezabúdate na týchto 5 vecí

Veľa diabetikov trápi nadváha alebo obezita. Viete, ako správne naštartovať chudnutie pri cukrovke?

Cukrovkár nemôže experimentovať s obmedzovaním jedla a rovnako ani s extrémnym športovaním. Oboje u neho spôsobuje výkyvy hladiny cukru v krvi (glykémie), čo môže byť veľmi nebezpečné. Mohla by nastať hypoglykémia (nízka hladina cukru v krvi), ktorá sa prejavuje potením, triaškou, únavou a závratmi a diabetik môže upadnúť až do bezvedomia. Ohrozený je taktiež hyperglykémiou (vysoká hladina cukru v krvi), tá sa prejavuje smädom a častím močením. Chudnutie pri cukrovke musí byť preto nastavené ľahšie ako u zdravého človeka, s maximálnym úbytkom 0,5 kg za mesiac.  

Ako zabrániť JOJO efektu?! 5 tipov, aby sa kilá už nevrátili

Diabetická diéta 

Diabetici by na rozdiel od zdravých ľudí nemali vo svojej strave obmedzovať množstvo jedla, mali by jesť aspoň 5-krát denne (raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru) alebo pridať ešte druhú večeru. Tí, ktorí chcú schudnúť by sa mali zamerať v prvom rade na zloženie ich jedálnička. 

Ako by mal vyzerať jedálniček? ►►►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor