MENU
zdravy-zivot

5x chudnutie podľa typu osobnosti: Takto sa podarí aj lenivcom

Zadok i stehná si môžete formovať aj doma.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

5x chudnutie podľa typu osobnosti: Takto sa podarí aj lenivcom

Na dvoch ľudí neplatia tie isté pravidlá. Ako začať s chudnutím tak, aby ste vydržali?

Suseda chudne z čipsov, no vy priberáte aj zo vzduchu? Žiadna diéta neplatí pre každého univerzálne.Jen Wilderstorm, autorka knihy Diet right for your personality type, vychádza z piatich typov osobností, pričom pre každú z nich odporúča konkrétnu stravu a opatrenia.

Za Zdravie upozorňujeme, že žiadna diéta nebude fungovať, ak nezmenšíte porcie, nezaradíte viac zeleniny a viac pohybu, no za skúšku, či na vás nebude platiť niektoré zo stravovacích odporúčaní Jen Wilderstorm, nič nedáte.

Typ 1: Človek činu

Máte radi systém, poriadok, rutinu, ste metodickí a prísni plánovači. V strave zrejme volíte dokola tie isté jedlá, ste konzervatívni a nemáte chuť experimentovať. Tieto vlastnosti môžete využiť pri čítaní etikiet, počítaní kalórií či dokonca vážení porcií.

Vzorový jedálniček:

  • Raňajky: smoothie z jahôd, ovsených vločiek a jednej šálky plnotučného mlieka
  • Desiata: 1 hruška a 350 ml vody
  • Obed: syrová omeleta so špenátom
  • Olovrant: hrsť mandlí a voda
  • Večera: pečená biela ryba so zeleninou pečenou z rúry
Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor