MENU
zdravy-zivot

Chudnutie s jablkami vám pomôže aj s pokožkou. Viete, s čím ešte?

Dve jabĺčka denne sú lepšie ako jedno!
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Chudnutie s jablkami vám pomôže aj s pokožkou. Viete, s čím ešte?

Zvykne sa vravieť, že kam chodí slnko, tam nechodí lekár. Čosi podobné platí aj pre jabĺčka. Ak si dáte jedno, ale radšej dve denne, bude mať z toho okrem zdravia úžitok aj vaša postava, pokožka, pamäť či imunita.

Ozdravia celé telo

Jablko síce patrí medzi favoritov ľudového liečiteľstva, no jeho účinky na zdravie dokazujú aj súčasné výskumy. Podľa vedcov z Cornell University v New Yorku stačí, aby človek zjedol jedno jablko denne a väčšina chorôb vrátane rakovinových ochorení má menšiu šancu ohroziť ho.

Jablká regenerujú celý organizmus. Sú bohaté na vlákninu, majú málo sacharidov, ale veľa vody a pektínov, ktoré odvádzajú z tela škodlivé látky. Znižujú krvný tlak, hladinu cholesterolu i tukov v krvi, posilňujú imunitu. Enzýmy a ovocné kyseliny ovplyvňujú látkovú premenu. Ovocný cukor  stabilizuje cukor v krvi, preto sú vhodné aj pre diabetikov. Najcennejšie látky sa koncentrujú v šupke – nenasýtené mastné kyseliny, horčík, karotény a železo.

Jablká obsahujú tiež množstvo antioxidantov, ktoré ničia škodlivé látky spôsobujúce poškodenie buniek a sú príčinou mnohých chorôb. A ako môžu pomôcť s chudnutím?

Jablkový cheesecake s posýpkouJablkový cheesecake s posýpkou
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor