MENU
zdravy-zivot

Chudnutie s jablkami vám pomôže aj s pokožkou. Viete, s čím ešte?

Dve jabĺčka denne sú lepšie ako jedno!
Zdravý život

Chudnutie s jablkami vám pomôže aj s pokožkou. Viete, s čím ešte?

Zvykne sa vravieť, že kam chodí slnko, tam nechodí lekár. Čosi podobné platí aj pre jabĺčka. Ak si dáte jedno, ale radšej dve denne, bude mať z toho okrem zdravia úžitok aj vaša postava, pokožka, pamäť či imunita.

Ozdravia celé telo

Jablko síce patrí medzi favoritov ľudového liečiteľstva, no jeho účinky na zdravie dokazujú aj súčasné výskumy. Podľa vedcov z Cornell University v New Yorku stačí, aby človek zjedol jedno jablko denne a väčšina chorôb vrátane rakovinových ochorení má menšiu šancu ohroziť ho.

Jablká regenerujú celý organizmus. Sú bohaté na vlákninu, majú málo sacharidov, ale veľa vody a pektínov, ktoré odvádzajú z tela škodlivé látky. Znižujú krvný tlak, hladinu cholesterolu i tukov v krvi, posilňujú imunitu. Enzýmy a ovocné kyseliny ovplyvňujú látkovú premenu. Ovocný cukor  stabilizuje cukor v krvi, preto sú vhodné aj pre diabetikov. Najcennejšie látky sa koncentrujú v šupke – nenasýtené mastné kyseliny, horčík, karotény a železo.

Jablká obsahujú tiež množstvo antioxidantov, ktoré ničia škodlivé látky spôsobujúce poškodenie buniek a sú príčinou mnohých chorôb. A ako môžu pomôcť s chudnutím?

Jablkový cheesecake s posýpkouJablkový cheesecake s posýpkou
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor