MENU
zdravy-zivot

Chudnúť začnite večer: Prestaňte robiť tieto 4 veci a pôjde to ako nič

Young,Woman,In,Silk,Pajama,Showing,Silence,Gesture,With,Pizza
Zdravý život

Chudnúť začnite večer: Prestaňte robiť tieto 4 veci a pôjde to ako nič

Najhorší čas na prejedanie sa je večer. Vysvetlíme vám prečo a ako to zmeniť.

Kedy je z metabolického hľadiska absolútne najhorší čas na prejedanie sa? Mnohí odborníci sa zhodujú, že je to noc, keď má naše telo najnižšiu potrebu kalórií.

Robíme to opačne

Navečer a v noci má telo najnižšiu potrebu kalórií. Mnohí z nás to však robia presne opačne a najviac ich príjmu počas večere, a aby toho nebolo málo, neskôr ešte snack či dva počas večerného programu. Podľa nedávnej štúdie Texaskej univerzity v El Pase je to preto, že jedenie v neskorých hodinách môže byť menej uspokojujúce ako jedenie rovnakého množstva jedla na začiatku dňa, píše WebMD

Vo výsledku tak skonzumujete niekoľko násobne viac, ako potrebujete. A na druhej strane, ak by ste napríklad také isté množstvo kalórií prijali v inú časť dňa, nemalo by to taký efekt. 

ak tomuto mechanizmu prispôsobíte večerné pravidlá jedenia, chudnutie si podstatne zjednodušíte. Ako? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor