MENU
zdravy-zivot

Chudnutie naštartuje šálka správneho čaju. TIETO pite denne

Soft,Cozy,Photo,Of,Woman,In,Warm,Pink,Sweater,Holding
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Chudnutie naštartuje šálka správneho čaju. TIETO pite denne

Aj čaj vám môže pomôcť naštartovať chudnutie či stráviť ťažký obed. Aký sa oplatí zaradiť do svojho pitného režimu?

Potrebujete zhodiť? Možno vás sklameme, keď povieme, že neexistuje žiadna zázračná superpotravina ani ingrediencia, ktorá to urobí za vás. Kľúčom k zdravej a štíhlej postave je vždy vyvážená strava a pohyb.

Napriek tomu sú potraviny, ktoré pomôžu rozhýbať váš metabolizmus. Jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť hneď dnes, je naučiť sa piť čaje. Aké konkrétne?

Zelený čaj 

Green,TeaGreen,Tea
Zdroj: Shutterstock

Každodenné popíjanie zeleného čaju zrýchľuje metabolizmus, a to vďaka antioxidantu s názvom katechín. Aby ste zo šálky čaju vyťažili čo najviac, ochuťte ho šťavou z citróna. Vitamín C totiž pomáha telu vstrebať živiny. Zelený čaj môžete piť pokojne denne. Ak to však s jeho množstvom preženiete, môže zhoršiť vstrebávanie napríklad železa alebo kyseliny listovej.

Ako si ho pripraviť? Na hrnček veľkosti 250 ml použite asi dve čajové lyžičky čaju. Uvarte vodu a nechajte ju vychladnúť na 60–80 °C. Čaj lúhujte približne 2 minúty.

VIDEOtip: 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac

Pukanie, praskanie a tuhnutie čeľuste? Vyhľadajte odborníka!

Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.

Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.

Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor