MENU
zdravy-zivot

Pohnite metabolizmom. Priznajte svoj vek a dozviete sa, kde je chyba

Naštartujte svoj metabolizmus podľa veku.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Pohnite metabolizmom. Priznajte svoj vek a dozviete sa, kde je chyba

Je to nespravodlivé, ale je to tak. Čím viac rokov máte, tým pomalšie telo spaľuje to, čo zjete. Bazálny metabolizmus lenivie, ale za to, že priberáte, nemôže iba on. Udržte si ho pod kontrolou!

Metabolizmus je v každom životnom období iný. Aj on môže za to, že nechudnete práve tak, ako by ste chceli. V každom veku to ide inak. Priznajte svoj vek a dozviete sa pravdu.

20 rokov

Priemerná spotreba kalórií – 7 000 kJ

Všetko je pred vami, naplno si užívajte krásnu mladosť, no už teraz sa naučte jedávať pravidelne a zdravšie jedlá.

V dvadsiatke si treba dopriať hlavne mliečne výrobky, strukoviny a tmavozelenú zeleninu.V dvadsiatke si treba dopriať hlavne mliečne výrobky, strukoviny a tmavozelenú zeleninu.
V dvadsiatke si treba dopriať hlavne mliečne výrobky, strukoviny a tmavozelenú zeleninu.
Zdroj: Shutterstock

Základom sú raňajky. Nezvyknite si na rýchle občerstvenie, polotovary a konzervy, z ktorých rýchlo priberiete. Snažte sa udržať ideálnu hmotnosť, ak chcete nejaké kilogramy zhodiť, musíte dennú spotrebu kalórií znížiť o 1 000 až 3 000 kJ.

Dodržiavajte pitný režim, ale bez sladených a energetických nápojov. Už v tomto veku myslite aj na rednutie kostí, pravidelne si doprajte dávky vápnika najmä v podobe mliečnych výrobkov, strukovín a tmavozelenej zeleniny.

Aj raňajky môžu byť na zeleno.Aj raňajky môžu byť na zeleno.
Aj raňajky môžu byť na zeleno.
Zdroj: shutterstock

Rovnako ako na pravidelné jedlá si zvyknite aj na pravidelný pohyb. Dva až trikrát do týždňa venujte športu aspoň hodinu. Nedržte diéty a už vôbec nie hladovky.

Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor