MENU
zdravy-zivot

Pohnite metabolizmom. Priznajte svoj vek a dozviete sa, kde je chyba

Naštartujte svoj metabolizmus podľa veku.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Pohnite metabolizmom. Priznajte svoj vek a dozviete sa, kde je chyba

Je to nespravodlivé, ale je to tak. Čím viac rokov máte, tým pomalšie telo spaľuje to, čo zjete. Bazálny metabolizmus lenivie, ale za to, že priberáte, nemôže iba on. Udržte si ho pod kontrolou!

Metabolizmus je v každom životnom období iný. Aj on môže za to, že nechudnete práve tak, ako by ste chceli. V každom veku to ide inak. Priznajte svoj vek a dozviete sa pravdu.

20 rokov

Priemerná spotreba kalórií – 7 000 kJ

Všetko je pred vami, naplno si užívajte krásnu mladosť, no už teraz sa naučte jedávať pravidelne a zdravšie jedlá.

V dvadsiatke si treba dopriať hlavne mliečne výrobky, strukoviny a tmavozelenú zeleninu.V dvadsiatke si treba dopriať hlavne mliečne výrobky, strukoviny a tmavozelenú zeleninu.
V dvadsiatke si treba dopriať hlavne mliečne výrobky, strukoviny a tmavozelenú zeleninu.
Zdroj: Shutterstock

Základom sú raňajky. Nezvyknite si na rýchle občerstvenie, polotovary a konzervy, z ktorých rýchlo priberiete. Snažte sa udržať ideálnu hmotnosť, ak chcete nejaké kilogramy zhodiť, musíte dennú spotrebu kalórií znížiť o 1 000 až 3 000 kJ.

Dodržiavajte pitný režim, ale bez sladených a energetických nápojov. Už v tomto veku myslite aj na rednutie kostí, pravidelne si doprajte dávky vápnika najmä v podobe mliečnych výrobkov, strukovín a tmavozelenej zeleniny.

Aj raňajky môžu byť na zeleno.Aj raňajky môžu byť na zeleno.
Aj raňajky môžu byť na zeleno.
Zdroj: shutterstock

Rovnako ako na pravidelné jedlá si zvyknite aj na pravidelný pohyb. Dva až trikrát do týždňa venujte športu aspoň hodinu. Nedržte diéty a už vôbec nie hladovky.

Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor