MENU
zdravy-zivot

Skvelá light majonéza bez vajec, čím ich nahradíte?

×
Zdravý život

Skvelá light majonéza bez vajec, čím ich nahradíte?

Diétna majonéza? Áno, existuje aj taká. Bez veľkého množstva tuku a cholesterolu. Naučte sa vegetariánsku verziu, mohla by vám zachutiť a pomôcť napríklad aj pri chudnutí.

Tradičný recept na majonézu nevyžaduje veľa prísad: slnečnicový olej, vaječný žĺtok, horčicu, kvapku octu a soľ. Na získanie ešte svetlejšej a jemnejšej majonézy treba nahradiť vajce a slnečnicový olej nepravdepodobnou prísadou. 

Recept na majonézu bez vajec

Ide o zeleninovú verziu majonézy bez vajec s 3-krát menším množstvom tuku, ktorá je plná dobrých rastlinných bielkovín. Táto majonéza vám umožní trochu obmedziť živočíšne bielkoviny a tuky, pričom si zachová krémovosť pôvodnej receptúry. 

Domáca majonéza môže byť úplne bez živočíšnych tukov.Domáca majonéza môže byť úplne bez živočíšnych tukov.
Domáca majonéza môže byť úplne bez živočíšnych tukov.
Zdroj: Shutterstock

Potrebujete

  • 100 g konzervovanej bio bielej fazule, už uvarenej (prípadne cíceru)
  • 3 polievkové lyžice repkového oleja
  • 2 polievkové lyžice olivového oleja
  • 1 polievková lyžica vínneho octu
  • 1/2 šalotky
  • 1 polievková lyžica horčice
  •  štipka jemnej soli

Postup

Vložte všetky ingrediencie postupne do mixéra, počnúc fazuľou, potom repkový olej, olivový olej, vínny ocot, nahrubo nakrájanú polovicu šalotky.

Mixujte, kým nezískate hladkú, krémovú textúru. 

Ďalšie zaujímavé recepty na majonézu

Ak si predsa len chcete pripraviť majonézovú omáčku z klasických ingrediencií, skúste niektorú zo širokej škály alternatív, ako ozvláštniť klasický recept. Napríklad vymeňte slnečnicový olej za orechový alebo sezamový. Podobne horčica môže byť aj z manga alebo z čiernych ríbezlí. Jablčný alebo ryžový ocot je tiež vhodný na oživenie jednoduchého základného receptu. 

A, samozrejme, myslite aj na možnosť pridať papriku, aromatické bylinky alebo dokonca hľuzovkový olej. Recept na majonézu si môžete vylepšovať podľa vlastnej fantázie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor