MENU
zdravy-zivot

Viete, ktoré minerály sú pri zhadzovaní kilogramov nevyhnutné?

Chudnutie je veda.
Zdravý život

Viete, ktoré minerály sú pri zhadzovaní kilogramov nevyhnutné?

Ak držíte prísnu diétu, s veľkou pravdepodobnosťou vynechávate jednu alebo dokonca viac skupín potravín. Narušíte tak krehkú rovnováhu minerálov, čo sa odrazí na vašom zdraví. Ktoré minerály vám pomôžu pri chudnutí?

Mangán spáli cukor


Mangán je potrebný na správne fungovanie mozgu, používa sa pri liečbe niektorých nervových ochorení vrátane Alzheimerovej choroby a schizofrénie. Je tiež veľmi dôležitý antioxidant. Pomáha tiež pri tvorbe hormónu tyroxínu, ktorý reguluje rýchlosť metabolizmu. Bez správnej funkcie štítnej žľazy budete mať problém dosiahnuť ideálnu hmotnosť. Mangán je tiež dôležitý pre metabolizmus glukózy. Pri cukrovke môžete jeho užívaním  upraviť hladinu cukru v krvi. Ak užívate antibiotiká, konzumujete priveľa alkoholu a rafinovaných potravín, jeho zásoby v tele sa znižujú. Vstrebávanie mangánu podporíte súčasným príjmom vitamínov C, B1, E, K a zinku. Vysoký príjem vápnika a  fosforu, naopak, zníži vstrebávanie mangánu.

Koľko? Optimálna dávka je 2 až 5 mg. Toto množstvo nájdete v troch krajcoch celozrnného chleba.

Pozor! Pri predávkovaní vás môže potrápiť letargia, svalové zášklby a poruchy rovnováhy.

Kde je vo svojej prirodzenej podobe?

Strukoviny sú skvelým zdrojom mangánu.Strukoviny sú skvelým zdrojom mangánu.
Strukoviny sú skvelým zdrojom mangánu.
Zdroj: Shutterstock

Výbornými zdrojmi mangánu sú:

  • špenát,
  • strukoviny,
  • orechy,
  • cereálie,
  • ananás,
  • celozrnný chlieb,
  • listová zelenina,
  • cícer,
  • sója.

Soľ nad zlato

Ako súčasť tráviacich štiav je sodík spolu s draslíkom dôležitý pri prenose nervových vzruchov, pri činnosti srdca, peristaltike čriev a pri dráždivosti svalov. Pri chudnutí zohráva dôležitú úlohu, pretože zvyšuje vstrebávanie glukózy v tenkom čreve. Ak budete viac soliť, bude sa vám do krvi dostávať viac cukru, pretože molekuly cukru sa viažu na sodík. Viac cukru sa uloží v podobe glykogénu v pečenových a svalových bunkách alebo sa premení na tuk a uloží v tukových bunkách. Namiesto presáľania siahnite po bylinkách. Pozor však aj na nedostatok sodíka. Ak intenzívne cvičíte pri vysokých teplotách, z tela sa vyplavuje potom. Pri nízkej hladine sodíka dochádza k dehydratácii organizmu, ktorú sprevádza závrat, nízky krvný tlak, svalové kŕče, bolesť hlavy a žalúdková nevoľnosť.

Nadmerný prísun sodíka zvyšuje telesnú teplotu.Nadmerný prísun sodíka zvyšuje telesnú teplotu.
Nadmerný prísun sodíka zvyšuje telesnú teplotu.
Zdroj: Shutterstock

Koľko?

Denne by ste mali skonzumovať nie viac ako 2,4 gramov, čo je šesť gramov kuchynskej soli alebo chloridu sodného. Spotreba sodíka sa zvyšuje pri veľkých stratách vody močením a potením. Pri športovaní sa odporúčajú izotonické nápoje.

! Mnohé potraviny už v prirodzenom stave obsahujú dosť soli. Nadmerný prísun sodíka zvyšuje telesnú teplotu, vyvoláva poruchy obličiek a nervové poruchy.

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor