Posledný trištvrte rok sme si zvykli nedotýkať sa tyčí v MHD, vozík v obchode chytať len v igelitových rukaviciach, nosiť v taške dezinfekčný gél, robiť menšie rodinné oslavy a za kýchajúcou osobou sa obzerať znepokojenejšie. „Vírusy chrípky a SARS-CoV-2 patria medzi respiračné vírusy. Šíria sa kvapôčkovou infekciou, priamym kontaktom s infikovanou osobou a kontaminovanými rukami, ak sa dotkneme zasiahnutých predmetov a následne úst, nosa alebo očí. Vírus SARS-CoV-2 sa šíri aj vzduchom,“ vysvetľuje RNDr. Tatiana Betáková, DRSc. z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.
Podobné príznaky
Hoci Covid-19 a chrípka sú dve rôzne choroby, využiť dostupnú prevenciu proti chrípke má tento rok ešte väčší zmysel. Obe ochorenia sú spočiatku na nerozoznanie. Ak ste dostali vakcínu proti chrípke, skôr budete vedieť na čom ste. „Príznaky chrípky a nového koronavírusu sú veľmi podobné a v praxi je naozaj veľmi ťažké rozlíšiť tieto dve choroby len podľa nich. Tie sa môžu u ľudí meniť, prelínať a mať rôznu intenzitu. S istotou vieme určiť len prípady pomocou laboratórnych vyšetrení. Počas chrípkového obdobia sa nedá vylúčiť aj prítomnosť oboch chorôb súčasne,“ pripúšťa MUDr. Beáta Blahová z ambulancie všeobecného lekára v Krompachoch.
„K spoločným symptómom patrí zvýšená teplota, bolesti hrdla, nádcha, hoci pri Covide-19 je menej častá, ďalej bolesti hlavy, kašeľ, nevoľnosť, zvracanie, hnačky hlavne u detí. Ťažkosti s dýchaním sa viac vyskytujú pri covide-19. Pre obe sú typické bolesti svalov a kĺbov, no ľudia s Covidom-19 popisujú iný charakter. Objavuje sa aj únava, pri Covide-19 únavové syndrómy trvajú aj niekoľko týždňov a mesiacov po uzdravení,“ vymenúva všeobecná lekárka. „Až 40% pacientov chorých na Covid-19 stráca čuch a veľmi časté sú problémy s dýchaním až lapanie po dychu. V súčasnosti sa uvádza až 98 rôznych symptómov Covidu-19,“ dopĺňa virologička.
Tichý priebeh
Niekedy viróza príznakmi šetrí a vy si ani nevšimnete, že ste chorí. Podľa Beáty Blahovej asi pätnásť percent ľudí s novým koronavírusom má ťažší priebeh, päť percent končí na umelej pľúcnej ventilácii, no približne u 80% ľudí prejde buď s miernymi alebo bez akýchkoľvek príznakov. „Tieto čísla sú len približné a môžu sa líšiť v rôznych krajinách. Asymptomatickí pacienti sa vyskytujú na oboch stranách, aj pri chrípke, aj pri Covide-19. Pritom aj bezpríznakoví môžu chorobu prenášať,“ dodáva odborníčka.
Ste chorí, ale neviete na čo? O aké ochorenie ide, spoľahlivo odhalí iba lekárska diagnostika. „Ak máte podozrenie na Covid -19 alebo chrípku, ostaňte doma a zatelefonujte svojmu obvodného lekárovi. Ten vám poradí, čo ďalej, či je potrebné vyšetrenie na Covid-19, alebo nie, ako sa liečiť, prípadne si s vami dohodne stretnutie v ambulancii a vyšetrí vás,“ odporúča doktorka Blahová.
Sedem dní?
Chrípku i Covid-19 odhalí výter z nosohltana - Covid-19 na základe PCR testov, ktoré dokazujú RNA vírusu alebo testy zisťujúce prítomnosť antigénu vírusu. Druhá možnosť – krvný test určí protilátky usvedčujúce prebiehajúcu alebo prekonanú infekciu novým koronavírusom. „Na diagnostiku chrípky máme k dispozícii rýchle antigénne testy, kde za 15 až 20 minút vieme, či je pacient pozitívny. Najcitlivejší test na Covid-19 je RT-PCR, ale trvá niekoľko hodín,“ objasňuje virologička.
Je dosť možné, že aj nový koronavírus vyležíte bez liekov doma podobne ako chrípku, v prípade vážnejšieho priebehu však nie. „Liečenie na chrípku obyčajne trvá týždeň. Liečenie Covid-19 trvá dva týždne a pár ďalších rekonvalescencia. Liečenie komplikovaných prípadov vyžaduje niekoľko týždňov,“ porovnáva Betáková. „Na chrípku máme k dispozícii niekoľko antivirotík. Na Covid-19 zatiaľ 100%-tne účinný liek nie je. Remdesivir sa používa ako liek pri ťažších stavoch, skracuje dobu liečenia. Pri liečbe sa používajú aj ďalšie lieky, ktoré tlmia zápalovú odpoveď organizmu. V štádiu klinických štúdií sú aj ďalšie lieky, medzi inými aj umelo vytvorená protilátka,“ objasňuje Beáta Blahová.