MENU
zdravy-zivot

Chrípka vs. covid: Je 10-krát horší, ťažkosti aj po ňom má 9 ľudí z 10

Bolesť na hrudi je jedným z príznakov koronavírusu.
Zdravý život

Chrípka vs. covid: Je 10-krát horší, ťažkosti aj po ňom má 9 ľudí z 10

Čo sa stane, ak dostanete viac vírusov naraz? Alebo patríte k tým, ktorí Covid-19 prekonali, no nevedia o tom?

Posledný trištvrte rok sme si zvykli nedotýkať sa tyčí v MHD, vozík v obchode chytať len v igelitových rukaviciach, nosiť v taške dezinfekčný gél, robiť menšie rodinné oslavy a za kýchajúcou osobou sa obzerať znepokojenejšie. „Vírusy chrípky a SARS-CoV-2 patria medzi respiračné vírusy. Šíria sa kvapôčkovou infekciou, priamym kontaktom s infikovanou osobou a kontaminovanými rukami, ak sa dotkneme zasiahnutých predmetov a následne úst, nosa alebo očí. Vírus SARS-CoV-2 sa šíri aj vzduchom,“ vysvetľuje RNDr. Tatiana Betáková, DRSc. z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.

Podobné príznaky

Hoci Covid-19 a chrípka sú dve rôzne choroby, využiť dostupnú prevenciu proti chrípke má tento rok ešte väčší zmysel. Obe ochorenia sú spočiatku na nerozoznanie. Ak ste dostali vakcínu proti chrípke, skôr budete vedieť na čom ste. „Príznaky chrípky a nového koronavírusu sú veľmi podobné a v praxi je naozaj veľmi ťažké rozlíšiť tieto dve choroby len podľa nich. Tie sa môžu u ľudí meniť, prelínať a mať rôznu intenzitu. S istotou vieme určiť len prípady pomocou laboratórnych vyšetrení. Počas chrípkového obdobia sa nedá vylúčiť aj prítomnosť oboch chorôb súčasne,“ pripúšťa MUDr. Beáta Blahová z ambulancie všeobecného lekára v Krompachoch.

K spoločným symptómom patrí zvýšená teplota, bolesti hrdla, nádcha, hoci pri Covide-19 je menej častá, ďalej bolesti hlavy, kašeľ, nevoľnosť, zvracanie, hnačky hlavne u detí. Ťažkosti s dýchaním sa viac vyskytujú pri covide-19. Pre obe sú typické bolesti svalov a kĺbov, no ľudia s Covidom-19 popisujú iný charakter. Objavuje sa aj únava, pri Covide-19 únavové syndrómy trvajú aj niekoľko týždňov a mesiacov po uzdravení,“ vymenúva všeobecná lekárka. „Až 40% pacientov chorých na Covid-19 stráca čuch a veľmi časté sú problémy s dýchaním až lapanie po dychu. V súčasnosti sa uvádza až 98 rôznych symptómov Covidu-19,“ dopĺňa virologička.

Tichý priebeh

Niekedy viróza príznakmi šetrí a vy si ani nevšimnete, že ste chorí. Podľa Beáty Blahovej asi pätnásť percent ľudí s novým koronavírusom má ťažší priebeh, päť percent končí na umelej pľúcnej ventilácii, no približne u 80% ľudí prejde buď s miernymi alebo bez akýchkoľvek príznakov. „Tieto čísla sú len približné a môžu sa líšiť v rôznych krajinách. Asymptomatickí pacienti sa vyskytujú na oboch stranách, aj pri chrípke, aj pri Covide-19. Pritom aj bezpríznakoví môžu chorobu prenášať,“ dodáva odborníčka.

Ste chorí, ale neviete na čo? O aké ochorenie ide, spoľahlivo odhalí iba lekárska diagnostika. „Ak máte podozrenie na Covid -19 alebo chrípku, ostaňte doma a zatelefonujte svojmu obvodného lekárovi. Ten vám poradí, čo ďalej, či je potrebné vyšetrenie na Covid-19, alebo nie, ako sa liečiť, prípadne si s vami dohodne stretnutie v ambulancii a vyšetrí vás,“ odporúča doktorka Blahová.

Sedem dní?

Chrípku i Covid-19 odhalí výter z nosohltana - Covid-19 na základe PCR testov, ktoré dokazujú RNA vírusu alebo testy zisťujúce prítomnosť antigénu vírusu. Druhá možnosť – krvný test určí protilátky usvedčujúce prebiehajúcu alebo prekonanú infekciu novým koronavírusom. „Na diagnostiku chrípky máme k dispozícii rýchle antigénne testy, kde za 15 až 20 minút vieme, či je pacient pozitívny. Najcitlivejší test na Covid-19 je RT-PCR, ale trvá niekoľko hodín,“ objasňuje virologička.

Je dosť možné, že aj nový koronavírus vyležíte bez liekov doma podobne ako chrípku, v prípade vážnejšieho priebehu však nie. „Liečenie na chrípku obyčajne trvá týždeň. Liečenie Covid-19 trvá dva týždne a pár ďalších rekonvalescencia. Liečenie komplikovaných prípadov vyžaduje niekoľko týždňov,“ porovnáva Betáková. „Na chrípku máme k dispozícii niekoľko antivirotík. Na Covid-19 zatiaľ 100%-tne účinný liek nie je. Remdesivir sa používa ako liek pri ťažších stavoch, skracuje dobu liečenia. Pri liečbe sa používajú aj ďalšie lieky, ktoré tlmia zápalovú odpoveď organizmu. V štádiu klinických štúdií sú aj ďalšie lieky, medzi inými aj umelo vytvorená protilátka,“ objasňuje Beáta Blahová.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac

V akom veku dieťaťa sa rozhodne o nadváhe? Dcérka veľa papá

Na hodnotenie nadváhy a obezity v období rastu a vývinu organizmu nestačí samotná hmotnosť, ktorá prirodzene stúpa. Treba ju hodnotiť vzhľadom k výške tela, nie k veku. Pomerne hodnoverným kritériom zostáva index telesnej hmotnosti – body mass index (BMI = hmotnosť v kg / výška v m2 ). V pediatrii sú pre všetky vekové skupiny vytvorené percentilové grafy BMI, ktoré umožňujú porovnať BMI vyšetrovaného dieťaťa podľa veku a pohlavia s referenčnou normou v danej populácii. V detskom veku dochádza k plynulému prírastku hmotnosti. Nespôsobuje ho len zmnoženie tukového tkaniva, ale i rozvoj kostry a svalovej hmoty. Navštívte všeobecného lekára, ktorý vykoná tieto antropometrické vyšetrenia u dieťaťa a navrhne v prípade potreby ďalší postup.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia