MENU
zdravy-zivot

Covid alebo chrípka? TÁTO jediná vec ich okamžite odlíši

Sick,Woman,With,Thermometer,Lying,In,Bed,With,Cold,And
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Covid alebo chrípka? TÁTO jediná vec ich okamžite odlíši

Príznaky sú si navlas podobné. Oba vírusy sú i podobne nákazlivé. Ako bez návštevy lekára zistíte, čím ste sa vlastne nakazili?

Nachladli ste, bolí vás hrdlo, hlava, dutiny, kýchate, kašlete a tŕpnete, či to nie je covid? Ísť len tak k lekárovi, ak sme boli zvyknutí, je problém. „Pacientom pripomíname, že majú chodiť do ambulancie v čase vyhradenom pre chorých, najideálnejšie po predchádzajúcej konzultácii so zdravotníckym pracovníkom," hovorí hlavná odborníčka pre všeobecné lekárstvo doktorka Šimková.

Najmä aktuálne dominantný kmeň delta veľmi pripomína bežnú nádchu alebo chrípku. Kým nespravíte jednu vec, na čo ste ochoreli, sa s určitosťou nedozviete. Ako vyriešiť hádanku? 

Hádanku naozaj vyrieši len test na COVID-19, ideálne test PCR. Pomôcť môže aj takzvaná epidemiologická anamnéza, keď sa lekár opýta na možný kontakt s osobou pozitívnou na covid. Na rýchlu orientáciu poslúžia aj antigénové testy, ktoré už pacienti dobre poznajú,“ vysvetľuje MUDr. Šimková.

Nevládzete na test?

A ak je vám tak zle, že nevládzete vstať z postele? „Keď pacient potrebuje pomoc a už je príznakový, samotestovanie certifikovaným antigénovým testom je vždy lepšie ako nič. V čase pandémie je situácia špecifickejšia – ochorenie sa netýka len samotného pacienta, ale minimálne aj spolubývajúcich, tzv. úzkych kontaktov, keby sa infekcia potvrdila," prízvukuje lekárka. Nezabudnite, že ak sa vám polepší, mali by ste na PCR test.

Chrípka dorovnáva skóre

Ak aj vyjde negatívny, nemáte vyhraté. Odborníci túto sezónu opakovane prízvukujú, že vírus, ktorý sme minuli rok aj v povedomí odsunuli na druhú koľaj, tento rok naberie na sile.  „V minulej sezóne akoby sa chrípka alebo iné ochorenia dýchacích ciest ,stratili‘ a bol tu ,len‘ covid. To neveští nič dobré. Ukazuje sa, že teraz nastal čas návratu a tieto infekcie udrú s väčšou silou, preto sa na ne treba pripraviť.“​

Buďte ohľaduplní

Dobrou prevenciou proti vírusovým ochoreniam je dôsledná hygiena, ochrana tváre a dodržiavanie odstupu. Pandémia naučila ľudí nosiť rúška alebo respirátory, no stále sa nájdu takí, ktorí sa tomu vysmievajú a nerešpektujú platné nariadenia, hoci súčasná pandemická situácia sa výrazne zhoršuje. „Očkovaním, dodržiavaním karanténnych opatrení, prekrytím horných dýchacích ciest a otestovaním sa znižuje pravdepodobnosť nákazy seba, chránime ľudí vo svojom okolí a aj zdravotnícky personál v ambulanciách,“ uzatvára MUDr. Adriana Šimková.   

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor