MENU
zdravy-zivot

Covid alebo chrípka? TÁTO jediná vec ich okamžite odlíši

Sick,Woman,With,Thermometer,Lying,In,Bed,With,Cold,And
Zdravý život

Covid alebo chrípka? TÁTO jediná vec ich okamžite odlíši

Príznaky sú si navlas podobné. Oba vírusy sú i podobne nákazlivé. Ako bez návštevy lekára zistíte, čím ste sa vlastne nakazili?

Nachladli ste, bolí vás hrdlo, hlava, dutiny, kýchate, kašlete a tŕpnete, či to nie je covid? Ísť len tak k lekárovi, ak sme boli zvyknutí, je problém. „Pacientom pripomíname, že majú chodiť do ambulancie v čase vyhradenom pre chorých, najideálnejšie po predchádzajúcej konzultácii so zdravotníckym pracovníkom," hovorí hlavná odborníčka pre všeobecné lekárstvo doktorka Šimková.

Najmä aktuálne dominantný kmeň delta veľmi pripomína bežnú nádchu alebo chrípku. Kým nespravíte jednu vec, na čo ste ochoreli, sa s určitosťou nedozviete. Ako vyriešiť hádanku? 

Hádanku naozaj vyrieši len test na COVID-19, ideálne test PCR. Pomôcť môže aj takzvaná epidemiologická anamnéza, keď sa lekár opýta na možný kontakt s osobou pozitívnou na covid. Na rýchlu orientáciu poslúžia aj antigénové testy, ktoré už pacienti dobre poznajú,“ vysvetľuje MUDr. Šimková.

Nevládzete na test?

A ak je vám tak zle, že nevládzete vstať z postele? „Keď pacient potrebuje pomoc a už je príznakový, samotestovanie certifikovaným antigénovým testom je vždy lepšie ako nič. V čase pandémie je situácia špecifickejšia – ochorenie sa netýka len samotného pacienta, ale minimálne aj spolubývajúcich, tzv. úzkych kontaktov, keby sa infekcia potvrdila," prízvukuje lekárka. Nezabudnite, že ak sa vám polepší, mali by ste na PCR test.

Chrípka dorovnáva skóre

Ak aj vyjde negatívny, nemáte vyhraté. Odborníci túto sezónu opakovane prízvukujú, že vírus, ktorý sme minuli rok aj v povedomí odsunuli na druhú koľaj, tento rok naberie na sile.  „V minulej sezóne akoby sa chrípka alebo iné ochorenia dýchacích ciest ,stratili‘ a bol tu ,len‘ covid. To neveští nič dobré. Ukazuje sa, že teraz nastal čas návratu a tieto infekcie udrú s väčšou silou, preto sa na ne treba pripraviť.“​

Buďte ohľaduplní

Dobrou prevenciou proti vírusovým ochoreniam je dôsledná hygiena, ochrana tváre a dodržiavanie odstupu. Pandémia naučila ľudí nosiť rúška alebo respirátory, no stále sa nájdu takí, ktorí sa tomu vysmievajú a nerešpektujú platné nariadenia, hoci súčasná pandemická situácia sa výrazne zhoršuje. „Očkovaním, dodržiavaním karanténnych opatrení, prekrytím horných dýchacích ciest a otestovaním sa znižuje pravdepodobnosť nákazy seba, chránime ľudí vo svojom okolí a aj zdravotnícky personál v ambulanciách,“ uzatvára MUDr. Adriana Šimková.   

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor