Nachladli ste, bolí vás hrdlo, hlava, dutiny, kýchate, kašlete a tŕpnete, či to nie je covid? Ísť len tak k lekárovi, ak sme boli zvyknutí, je problém. „Pacientom pripomíname, že majú chodiť do ambulancie v čase vyhradenom pre chorých, najideálnejšie po predchádzajúcej konzultácii so zdravotníckym pracovníkom," hovorí hlavná odborníčka pre všeobecné lekárstvo doktorka Šimková.
Najmä aktuálne dominantný kmeň delta veľmi pripomína bežnú nádchu alebo chrípku. Kým nespravíte jednu vec, na čo ste ochoreli, sa s určitosťou nedozviete. Ako vyriešiť hádanku?
„Hádanku naozaj vyrieši len test na COVID-19, ideálne test PCR. Pomôcť môže aj takzvaná epidemiologická anamnéza, keď sa lekár opýta na možný kontakt s osobou pozitívnou na covid. Na rýchlu orientáciu poslúžia aj antigénové testy, ktoré už pacienti dobre poznajú,“ vysvetľuje MUDr. Šimková.
Nevládzete na test?
A ak je vám tak zle, že nevládzete vstať z postele? „Keď pacient potrebuje pomoc a už je príznakový, samotestovanie certifikovaným antigénovým testom je vždy lepšie ako nič. V čase pandémie je situácia špecifickejšia – ochorenie sa netýka len samotného pacienta, ale minimálne aj spolubývajúcich, tzv. úzkych kontaktov, keby sa infekcia potvrdila," prízvukuje lekárka. Nezabudnite, že ak sa vám polepší, mali by ste na PCR test.
Chrípka dorovnáva skóre
Ak aj vyjde negatívny, nemáte vyhraté. Odborníci túto sezónu opakovane prízvukujú, že vírus, ktorý sme minuli rok aj v povedomí odsunuli na druhú koľaj, tento rok naberie na sile. „V minulej sezóne akoby sa chrípka alebo iné ochorenia dýchacích ciest ,stratili‘ a bol tu ,len‘ covid. To neveští nič dobré. Ukazuje sa, že teraz nastal čas návratu a tieto infekcie udrú s väčšou silou, preto sa na ne treba pripraviť.“
Buďte ohľaduplní
Dobrou prevenciou proti vírusovým ochoreniam je dôsledná hygiena, ochrana tváre a dodržiavanie odstupu. Pandémia naučila ľudí nosiť rúška alebo respirátory, no stále sa nájdu takí, ktorí sa tomu vysmievajú a nerešpektujú platné nariadenia, hoci súčasná pandemická situácia sa výrazne zhoršuje. „Očkovaním, dodržiavaním karanténnych opatrení, prekrytím horných dýchacích ciest a otestovaním sa znižuje pravdepodobnosť nákazy seba, chránime ľudí vo svojom okolí a aj zdravotnícky personál v ambulanciách,“ uzatvára MUDr. Adriana Šimková.