MENU
zdravy-zivot

Chrípka: Kedy ste nákazliví, ktorý deň je kritický a ako sa liečiť?

S chrípkou nie sú žarty.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Chrípka: Kedy ste nákazliví, ktorý deň je kritický a ako sa liečiť?

Každý znáša chrípku inak a veľa závisí od toho, či ste sa nechali proti nej zaočkovať. Chrípku rozhodne nepodceňujte a liečte sa poctivo, inak môžete maródiť aj mesiac.

Chrípka je vírusová infekcia, ktorá postihuje nos, hrdlo a pľúca. Nie všetci majú rovnaký priebeh ochorenia, no základné črty sa príliš nelíšia. S čím môžete počítať, kedy ste infekční, kedy vám pravdepodobne bude najhoršie a kedy sa naopak začnete cítiť lepšie, zistíte v popise jednotlivých štádií tohoto ochorenia.

Chrípkový deň 0

Deň predtým, ako sa u vás objavia akékoľvek príznaky chrípky, ste už nákazliví. Cítite sa dobre a normálne fungujete bez toho, aby ste si uvedomili, že čoskoro ochoriete. Pravdepodobne ste za posledných 48 hodín prišli do kontaktu s niekým, kto bol nakazený chrípkou.

Vírus chrípky sa šíri malými kvapôčkami, ktoré vydychuje človek s chrípkou, alebo ich dramatickejšie šíri  kašľom, kýchaním či rozprávaním. Ak tieto častice vdýchnete do úst alebo nosa, môžete dostať chrípku. Dá sa chytiť aj tak, že sa dotkne povrchu alebo predmetu, na ktorom ulpeli vírusy chrípky, a potom sa dotknete úst, nosa alebo očí.

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor