MENU
zdravy-zivot

Chrípka: Kedy ste nákazliví, ktorý deň je kritický a ako sa liečiť?

S chrípkou nie sú žarty.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Chrípka: Kedy ste nákazliví, ktorý deň je kritický a ako sa liečiť?

Každý znáša chrípku inak a veľa závisí od toho, či ste sa nechali proti nej zaočkovať. Chrípku rozhodne nepodceňujte a liečte sa poctivo, inak môžete maródiť aj mesiac.

Chrípka je vírusová infekcia, ktorá postihuje nos, hrdlo a pľúca. Nie všetci majú rovnaký priebeh ochorenia, no základné črty sa príliš nelíšia. S čím môžete počítať, kedy ste infekční, kedy vám pravdepodobne bude najhoršie a kedy sa naopak začnete cítiť lepšie, zistíte v popise jednotlivých štádií tohoto ochorenia.

Chrípkový deň 0

Deň predtým, ako sa u vás objavia akékoľvek príznaky chrípky, ste už nákazliví. Cítite sa dobre a normálne fungujete bez toho, aby ste si uvedomili, že čoskoro ochoriete. Pravdepodobne ste za posledných 48 hodín prišli do kontaktu s niekým, kto bol nakazený chrípkou.

Vírus chrípky sa šíri malými kvapôčkami, ktoré vydychuje človek s chrípkou, alebo ich dramatickejšie šíri  kašľom, kýchaním či rozprávaním. Ak tieto častice vdýchnete do úst alebo nosa, môžete dostať chrípku. Dá sa chytiť aj tak, že sa dotkne povrchu alebo predmetu, na ktorom ulpeli vírusy chrípky, a potom sa dotknete úst, nosa alebo očí.

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor