MENU
zdravy-zivot

Chren uľaví nielen pri nádche a kašli. Silná 3-kombinácia účinky ešte umocní

Naši starí a prastarí rodičia si jeho účinky veľmi pochvaľovali.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Chren uľaví nielen pri nádche a kašli. Silná 3-kombinácia účinky ešte umocní

Aromatický koreň chrenu je podobne ako cesnak, ďalším štipľavým prírodným antibiotikom. Veľmi zdravým a účinným v mnohých smeroch a nielen na tanieri.

Nielen pri prechladnutí

Chren je bohatý na liečivé látky ako vitamín C, enzýmy, flavonoidy, vápnik, draslík, horčík, fosfor, glutamín pre správnu funkciu svalových a imunitných buniek, organické glykosidy, sírany a silice. Tento arzenál úspešne zmierňuje bežné príznaky chrípky, prechladnutia a infekcií dýchacích ciest, ktoré vám nedovolia pokojne spať.

Na organizmus pôsobí povzbudzujúco, podporuje i metabolizmus a trávenie. Obzvlášť účinný je ako podporná liečba zápalu močových ciest a odborníci ho odporúčajú aj ako prevenciu rakoviny prostaty. Má silné dezinfekčné účinky.

Sila v čerstvosti

Chren čistí dutiny od nahromadeného hlienu.Chren čistí dutiny od nahromadeného hlienu.
Chren čistí dutiny od nahromadeného hlienu.
Zdroj: Shutterstock

Aby ste z neho získali všetky liečivé látky, je treba koreň chrenu jesť čerstvý. Ideálne ihneď po nastrúhaní. Ako prevencia denne postačí 1 čajová lyžička (3-5 gramov). Pre podporu liečby 2-3 polievkové lyžice. 

Zdravý tip:
Jeho liečivé látky umocníte kombináciou s medom a jablčným octom. V tomto prípade zmiešate jednu lyžicu z každej ingrediencie. Zdravé je aj občas ho pochrumkávať. Pôsobí ako prevencia paradentózy.

Ak vám nechutí a neviete sa prekonať, dajte mu šancu aspoň vo forme obkladov, tinktúry či inhalácií.     

  • Uvoľňuje hlieny
    Aromatický chren čistí dutiny od nahromadeného hlienu, ktorý riedi a rýchlejšie sa tak uvoľňuje. Ešte účinnejšie v kombinácii s medom, ktorý zametie baktérie. Pri silnej nádche a kašli inhalujte dve lyžice nastrúhaného chrenu a rovnaké množstvo jablka zaliate pol litrom vriacej vody. Nechajte odstáť päť minút a ďalších desať inhalujte. 
  • Proti bolesti 
    Počuli ste už o chrenových plackách?  Tento babský recept sa vyrábal z nastrúhaného chrenu, múky a masti v pomere 3:5:1. Postačí tiež, ak ho samotný položíte do látky, zaviniete a priložíte na bolestivé miesta na dvadsať minút. Pomáha pri reume, astme či bolesti hlavy. Kontrolujte možné podráždenie obkladom pri citlivej pokožke. Bežné začervenanie je spôsobené len prekrvením. 
  • Čistič pokožky
    Chrenová šťava zmiešaná s prevarenou vodou či liehom sa používa aj ako dezinfekčné a čistiace tonikum na aknóznu pokožku. Avšak pozor! Vyhnite sa oblasti očí!  

Ani s chrenom to nepreháňajte. Mali by ste vedieť, že pri veľkom množstve môže podráždiť žalúdok a črevá, takže s mierou! 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor