MENU
zdravy-zivot

Uvoľnite si chrbát za pár sekúnd: 6 cvikov proti bolesti

Woman,Doing,Yoga,Exercise,On,Bed,At,Home.,Morning,Workout
Zdravý život

Uvoľnite si chrbát za pár sekúnd: 6 cvikov proti bolesti

Neviete kde vám hlava stojí? A čo chrbtica? Rýchlo si ich napravte! Stresom krčíte ramená k ušiam, hlavu máte vpredu a sedíte vykrivene.

Ak pracujete celý deň za počítačom, dajte si krátku pauzu a natiahnite sa. Bude sa vám aj lepšie myslieť.

Posilnite sedacie svalstvo

  1. Stojte vzpriamene. Sedacie svalstvo stiahnite k sebe na 5 – 7 sekúnd, potom sa uvoľnite. Opakujte 30 x.
  2. Stojte vzpriamene. Rukami sa pridŕžajte stola a zanožte ľavou nohou. V tejto polohe vydržte 4 až 5 sekúnd. To isté cvičíme aj pravou nohou. Opakujeme 20 x.

Uvoľnite kostrč

Posaďte sa na okraj stoličky. Pri nádychu stiahnite sedacie svalstvo, pri výdychu ho uvoľnite. Opakujte 20 x.

Zlepšite prekrvenie dolných končatín

  1. Vo vzpriamenom stoji prešľapávajte bosými nohami zo špičky na päty. Opakujte 30 x.
  2. V sede na stoličke mierne zodvihnite nohy nad podlahu. Vystrite kolená. Krúžte súčasne oboma nohami v členkoch na pravú, potom na ľavú stranu. Opakujte 10 až 15 x. V tej istej polohe neskôr pokračujte a 30 x priťahujte špičky k sebe a vystierajte chodidlá. Po malej prestávke opakujte ešte 3 až 4 x.

Posilnite brušné svalstvo

Sadnite si na stoličku a oprite sa o ňu rukami. Nohy zodvihnite a pomaly ich priťahujte k bruchu. Opakujte 20 x. Viac

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor