MENU
zdravy-zivot

Ortopéd: Všetci sme sa narodili bosí a chodili sme bosí už milióny rokov

Ak sa dá, poprechádzajte sa naboso. Chodidlá ocenia najmä mäkký prírodný terén.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Ortopéd: Všetci sme sa narodili bosí a chodili sme bosí už milióny rokov

Odhaliť ploché nohy nie je problém, dokážete to aj sami, keď mokré chodidlá otlačíte na list papiera, prejdete sa po piesku alebo sa postavíte na špičky. Oveľa ťažšie sa ich zbavuje. Dá sa to vôbec?

Pri písaní článku som si spomenula na vtip o mužovi, ktorý robil všetko preto, aby sa vyhol základnej vojenskej službe. Zlomil si ruku, nakazil sa tuberkulózou a keď už prišiel pred odvodovú komisiu, tá naňho kričí: „Ani k nám nechoďte! Už z diaľky vidíme, že máte ploché nohy!“ Naozaj sú ploché nohy taký problém? Ukazuje sa, že áno. Dokážu sa negatívne podpísať na kvalite života. Preto je to zdravotný problém, ktorý treba podchytiť už v detstve.

 

Dedičstvo po mame

Mária (47) z Bratislavy „zdedila“ ploché nohy po mame. Pri štandardnej preventívnej prehliadke to zistila pediatrička, ktorá poslala malú Máriu k ortopédovi. Dievčatko dostalo výmenný preukaz na špeciálnu protetickú obuv, ktorú jej vyrobili na mieru. „Nosila som ju cez väčšiu časť dňa. Do bežných topánok mi mama kupovala ortopedické vložky,“ spomína na detské časy. Chodila aj na rehabilitačné cvičenia, na ktorých ju naučili správne cvičiť. „Bola som na nich asi päťkrát. Potom som už cvičila sama doma s mamou.“ Mohla mať vtedy 10 – 11 rokov a okrem nosenia ortopedickej obuvi a cvičenia rada chodila v lete bosá po tráve a kamienkoch. „Masírovala som si tak chodidlo a hlavne som mala aspoň na chvíľku voľnosť od ortopedickej obuvi,“ dodáva. V čase dospelosti sa však nevyhla chybám. „Ako som rástla, vykašľala som sa na odporúčania lekárov a nosila som kadejakú nevhodnú obuv. Hlavne to, čo bolo moderné,“ priznáva a poukazuje na odvrátenú stránku módy. Nie všetko, čo je moderné, je aj zdravé. A naopak.

Vrodené aj získané

Ploché nohy nie sú len záležitosťou detí. Ortopéd MUDr. Marián Baláž z ortopedickej ambulancie v Trnave vysvetľuje hlavný rozdiel: „Lekári rozlišujú medzi vrodenými a ‘získanými‘ plochými nohami, ktoré majú rôzne príčiny. Vrodená plochá noha je väčšinou dedičná a je založená na deformácii chodidla v priebehu vývoja v maternici. Získaná plochá noha sa vyvíja až v priebehu života. Dôvody získanej plochej nohy  môžu byť dlhé a nesprávne preťaženie, napríklad nesprávnou obuvou  a nadváhou, predchádzajúce zranenia chodidiel, svalové deficity, slabé spojivové tkanivo, reumatoidná artritída, neurologické ochorenia či chorobné zmeny šliach. Niekedy je príčinou získanej plochej nohy viacero z týchto faktorov. Ak má niekto s veľkou nadváhou dedične slabé spojivové tkanivo, potom existuje vysoké riziko, že sa klenba nohy splošťuje,“ vysvetľuje odborník. Mária si nevhodnou obuvou zarobila na problém, ktorý sa ukázal už pri prvom tehotenstve. „Kvôli priberaniu ma začal bolievať chrbát, aj nohy. Opäť som sa teda vrátila k vhodnej obuvi a zasa som začala cvičiť,“ upresňuje Mária, ktorej pomohla aj masáž chodidiel.

Najväčší rozdiel barefoot obuvi oproti bežným topánkam je v podrážke - zatiaľ čo u bežných topánok chodíme na podrážke, ktorá je zvyčajne niekoľko centimetrov hrubá, podrážka barefoot obuvi je obzvlášť tenká a pružná. Topánky nemajú klenbu ani opätok. Na druhej strane sú veľmi ľahké, čo má pozitívny vplyv na chôdzu a komfort nosenia.
MUDr. Marián Baláž, ortopéd

Naboso je lepšie? 

Barefootová obuv rozdeľuje ľudí do dvoch táborov. V jednej skupine sú tí, ktorí nosia barefoot obuv vždy a všade a nedajú na ňu dopustiť. Tá druhá skupina sa na topánky imitujúce obuv naboso, pozerá so zdvihnutým obočím. Pri problémoch s plochými nohami môže tento druh obuvi pomôcť, no jej nosenie má svoje pravidlá: „Najväčší rozdiel barefoot obuvi oproti bežným topánkam je v podrážke - zatiaľ čo u bežných topánok chodíme na podrážke, ktorá je zvyčajne niekoľko centimetrov hrubá, podrážka barefoot obuvi je obzvlášť tenká a pružná. Topánky nemajú klenbu ani opätok. Na druhej strane sú veľmi ľahké, čo má pozitívny vplyv na chôdzu a komfort nosenia. Chôdza naboso je  najprirodzenejšia a najzdravšia chôdza, akú ľudia majú. Všetci sme sa narodili bosí a chodili sme bosí už milióny rokov. Takže je v našej povahe ísť životom bez topánok. Ak chodíme naboso, naše nohy sa pri každom kroku musia prispôsobovať nerovnostiam terénu. To posilňuje svaly,“ približuje výhody barefoot obuvi Marián Baláž. „Pri výrazných deformitách nôh ale dlhšia chôdza alebo intenzívny beh naboso môže viesť k zhoršeniu stavu a zvýrazneniu  bolestí. Pre ‘chorú‘ nohu preto z ortopedického hľadiska v princípe ’barefoot‘ obuv vhodná nie je. Barefoot obuv a  chôdza na boso, hlavne pri nerovnom teréne, je  zdravá. Trénujú  sa svaly a môžu sa zmierniť bolesti. V prípade výraznejších deformít chodidiel a niektorých predchádzajúcich ochorení by ste pred prechodom na barefoot obuv mali najskôr absolvovať ortopedické vyšetrenie,“ doplňuje špecialista.

Pokračovanie na ďalšej strane

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor