Juraj vstával každé ráno unavený, akoby preflámoval celú noc. „Počas dňa som bol ako udretý mechom, často ma pobolievala hlava. V noci mi bývalo zle a manželka sa budila na moje neúnavné pílenie. Čudujem sa, že bola taká trpezlivá a nepresťahovala sa s paplónom do obývačky. Asi sa bála, že počas spánku prestanem dýchať,“ kladie si rečnícku otázku päťdesiatnik.
A veru, mal šťastie, že ho manželka nenechala v štichu. Počas jednej „drevorubačskej noci“ takmer prišiel o život. „Veľa si z nej nepamätám, len z rozprávania manželky viem, že som zrazu prestal dýchať. Chrčal som, zapadol mi jazyk a stratil som vedomie. Kým prišla sanitka, duchaprítomne mi masírovala srdce a dávala umelé dýchanie, inak by som určite neprežil. Odviezli ma na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde som ležal vyše týždňa v bezvedomí, a keď som sa prebral, nič som si nepamätal. Až postupne som začal spoznávať príbuzných,“ spomína muž, u ktorého lekári najskôr nevedeli určiť príčinu bezvedomia.
Nešlo o infarkt ani o mozgovú príhodu, vyšetrenia ukázali, že je úplne zdravý. Až v spánkovom laboratóriu prišli na to, že trpí obštrukčným spánkovým apnoe. Počas spánku prestane dýchať a následkom je pokles hladiny kyslíka v krvi. Juraj dostal špeciálny ventilačný prístroj, bez ktorého si už do postele neľahne.
S MASKOU V POSTELI
Najtypickejším príznakom spánkového apnoe syndrómu je práve chrápanie. Profesor MUDr. Viliam Donič, PhD. zo Spánkového laboratória vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša v Košiciach upozorňuje, že mnohí ľudia ho podceňujú, čo môže skončiť tragicky.
„Mali sme pacienta, ktorý mal ťažkú funkčnú poruchu a nevyhnutne potreboval dýchací ventilačný prístroj. Odmietal ho, vraj na sebe počas spánku neznesie ani hodinky. Nepresvedčilo ho ani varovanie, že ak ho nebude používať, zomrie. Nakoniec na jiske skonal.“ V košickom spánkovom laboratóriu, ktoré patrí medzi najstaršie v strednej Európe, sa špeciálnym CPAP prístrojom lieči stodvadsaťpäť ľudí, ďalších majú pod ochrannými krídlami laboratóriá v Martine a v Bratislave.
„Pacient si dá na noc na tvár masku, ktorá je s ventilačným prístrojom spojená hadicou. Počas spánku prístroj vháňa vzduch cez nos do dýchacích ciest, nedovolí im, aby sa uzavreli, a tým odstraňuje chrápanie a skvalitňuje pacientom život. Zvyčajne musia spávať s maskou do konca života, no niekedy stačí schudnúť a chrápanie prestane,“ „chrápač“ však potrebuje ventilačný prístroj. Musí ísť o odôvodnené prípady so zástavami dýchania počas spánku, ktoré trvajú viac ako desať sekúnd a objavujú sa aspoň desaťkrát za hodinu.
Ľudia so spánkovým apnoe, ktorých je viac ako napríklad astmatikov, o svojej chorobe často ani netušia, len málo z nich si totiž svoje nočné prebudenia a lapania po dychu pamätá. Únavu, bolesti hlavy, zhoršenú pamäť či mikrospánky pred televízorom zvyčajne pripisujú nespavosti. Majú narušenú architektoniku spánku, chýbajú im jeho hlboké štádiá, preto sa v noci nevyspia. Pre nedostatok kyslíka majú vysoký krvný tlak a pulz, trpí mozog aj srdce. Liečenie tejto poruchy preto nie je dôležité len kvôli rušivému chrápaniu, ale aj pre komplikácie, ktoré môže spôsobiť.
NAJSKÔR SCHUDNÚŤ!
Väčšina starších ľudí chrápe. Nepríjemný zvuk vzniká vibráciou mäkkých častí horných dýchacích ciest, ktoré sú počas bdelého stavu otvorené silou svalov a pri spánku fungujú na princípe samoregulácie. Kým u nižších ročníkov v počte „chrápačov“ víťazia s veľkým náskokom muži, vo vyššom veku ich ženy statočne dobiehajú.
„Súvisí to s hormonálnymi zmenami. V reprodukčnom období chránia ženy pohlavné hormóny, no začiatok chrápania súvisí aj s priberaním na hmotnosti v čase klimaktéria. Ženy aj muži vo vyššom veku majú navyše opotrebované nervové zakončenia a tie už nedávajú mozgu primeraný signál na to, aby udržiaval dostatočne otvorené dýchacie cesty,“ vysvetľuje profesor Donič.
Príčin pílivého zvuku počas spánku je niekoľko, často zaň môžu okrem obezity a zlého životného štýlu aj anatomické defekty, napríklad krivá nosová priehradka, zväčšené mandle či veľký koreň jazyka. „Niekde pomôže chirurgická operácia, niekde laser, inde somnoplastika, pri ktorej sa lokálne spáli tkanivo a vytvorí sa väčší priestor na dýchanie, no ak je problém v dolnej časti horných dýchacích ciest, tam zaberie len CPAP prístroj,“ vyratúva lekár.
VIBRÁCIE NAMIESTO CMUKANIA
Českí lekári nedávno predstavili svetu unikátnu liečbu chrápania pomocou magnetov, ktoré sa implantujú do jazyka. Ťahajú ho dopredu, aby nezapadol a nezablokoval dýchacie cesty. Viacerí odborníci sa však zhodli na tom, že si nedokážu predstaviť, aké silné by museli byť implantované magnety, aby dokázali udržať svaly na svojom mieste.
Vedci sa už roky snažia vymyslieť niečo, čo by pomohlo zachrániť mnohé manželstvá, v ktorých partner neznesiteľne chrápe. Zostrojili už posilňovač jazyka či dlahu, ktorá reguluje polohu dolnej čeľuste. Niektorým ľuďom by mohol pomôcť aj obyčajný cumeľ či hra na didgeridoo (didžeridú), nástroj austrálskych domorodcov, podobný našej fujare. Ak máte záujem, prihláste sa do školy vo Švajčiarsku, ktorá ho za účelom liečby chrápania vyučuje. Odvážnejším pacientom ponúka profesor Donič aj špeciálny náramok. Ten drevorubača upozorní na chrápanie jemnou vibráciou.
„Náramok funguje na jednoduchom princípe. Dávno sa prišlo na to, a všetky manželky to veľmi dobre vedia, že naše zmysly reagujú na podvedomé podnety, ako je napríklad cmukanie. Je to vrodená obranná reakcia a majú ju aj zvieratá. Keď manželka zacmuká, manžel prestane chrápať. Je to lepšie, akoby ním mala triasť, pretože by mu prerušila spánok a trvalo by mu ďalšie tri hodiny, kým by znova prešiel všetkými jeho fázami. Podobne ako cmukanie zaberá aj tento prístroj. Mikrofón zaregistruje chrápanie a vyšle signál na spustenie vibrácie na koži. Dá sa kúpiť napríklad cez internet a existuje aj model so zabudovanými hodinkami.“
Intenzita chrápania má tiež istú výpovednú hodnotu, zvyšuje sa, ak ste unavení, užívate niektoré druhy liekov alebo ste si pred spaním dopriali frťana. „Intenzívne chrápanie môže poškodiť vnútornú výstelku krčníc a rozbehnúť predčasný proces kôrnatenia ciev,“ zdôrazňuje odborník na poruchy spánku. Ľuďom, ktorí chrápu iba pri spánku na chrbte, odporúča osvedčený trik s tenisovou loptičkou pripevnenou na zadnej časti nočnej košele, ostatným, čo si nevedia poradiť sami, radí navštíviť lekára. Nočné vyspevovanie môže vymiznúť aj samo, ak obmedzíte fajčenie i alkohol, schudnete a nebudete si do postele líhať vystresovaní a totálne vyčerpaní.