MENU
zdravy-zivot

Nepanikárte, posilňujte imunitu. Vedci varujú pred chorobným strachom z covid-19

Nepodliehajte panike. Náchylnosť na nákazu a horší priebeh si môžete paradoxne zvýšiť.
Zdravý život

Nepanikárte, posilňujte imunitu. Vedci varujú pred chorobným strachom z covid-19

Nová nemecká štúdia dokázala, že panická porucha, ktorá sa prejavuje ako neodôvodnený chorobný strach, môže spôsobiť zvýšenú zrážanlivosť krvi a vznik krvných zrazenín. Ustráchaní ľudia majú podľa štúdie univerzity v Bonne sklon k vyššej zrážanlivosti krvi a vzniku trombózy.

Dávnejšia nemecká štúdia dokázala, že panická porucha, ktorá sa prejavuje ako neodôvodnený chorobný strach, môže spôsobiť zvýšenú zrážanlivosť krvi a vznik krvných zrazenín. Ustráchaní ľudia majú podľa štúdie univerzity v Bonne sklon k vyššej zrážanlivosti krvi a vzniku trombózy. Podľa nemeckých vedcov chorobný strach a tvorba zrazenín môže vysvetľovať, prečo pacienti s panickou poruchou v porovnaní s psychicky zdravými jedincami, 1 až 4-krát častejšie umierajú na srdcovo-cievne ochorenia. V súčasnosti, keď mnohí ľudia panikária zo strachu pred nákazou covid-19, táto staršia štúdia nadobúda nový rozmer, keďže covid-19 môže ku krvným zrazeninám sám viesť.  

Ako na to prišli? 

Lekári porovnali krv pacientov, ktorí trpia panickým syndrómom a sociálnou fóbiou s psychicky zdravými jedincami. Za normálnych okolností pracujú v systéme zrážanlivosti krvi v rovnováhe dva mechanizmy. Pri poranení sa vytvorí zrazenina, ktorá poranené miesto zacelí. Takzvaná fibrinolýza zas naopak zrazeninu rozpustí. Pri pacientoch trpiacich chorobným strachom zaznamenali vedci aktivizáciu zrážania krvi, ale zároveň aj blokovanie fibrinolýzy.

Samozrejme to neznamená, že všetci pacienti s rozvinutou panickou poruchou musia mať teraz strach ešte aj zo srdcového infarktu", uviedla vedúca štúdie Franziska Geiser. „Zistené hodnoty boli stále v norme, teda bez akútneho rizika." Ku skutočnému ohrozeniu však môže prísť, keď sa k týmto rizikovým faktorom pridajú ďalšie, ako je obezita, alebo fajčenie. Ďalšia štúdia ukázala, že po úspešnej terapii sa pacientom zrážanlivosť krvi zlepšila.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo mám robiť, aby sa mi v tehotenstve nekazili zuby?

Tehotenstvo samo o sebe nespôsobuje zvýšenú kazivosť zubov, len na ňu vytvára podmienky. Budúce mamičky strácajú zuby zo štyroch príčin:

1. Ranné zvracania dramaticky oslabujú sklovinu a urýchľujú rozvoj kazov.

2. Nevoľnosti spôsobujú, že budúca mamička prijíma malé dávky jedla v skrátených intervaloch, čo znamená neustále „kŕmenie“ kazotvorných baktérií, najmä, ak ide o sladké jedlá.

3. Únava v tehotenstve často spôsobuje výrazné zhoršenie starostlivosti o vlastnú zubnú hygienu.

4. Pozmenená hladina hormónov podporuje rozvoj zápalu ďasien a tkanív okolo zuba a je jediným skutočným negatívnym faktorom tehotenstva vplývajúcim na stav chrupu.

Dôležité je dať si do poriadku zuby už pred tehotenstvom. Znamená to zbaviť sa kazov a zubného kameňa. Počas tehotenstva je dobré absolvovať preventívnu prehliadku a dentálnu hygienu. Pre chrup aj budúce dieťatko je dobré vzdať sa sladkostí medzi jedlami. Večerné čistenie neodkladať na čas tesne pred odchodom do postele, ale očistiť si zuby hneď po večeri a potom už nič nejesť a piť iba čistú vodu. K večernému čisteniu patrí aj zubná niť alebo medzizubná kefka. V prípade ranného zvracania si hneď po tom treba dôsledne vypláchnuť ústa čistou vodou. Po približne 15 minútach je možné si zuby umyť, nie však skôr. Nie je na škodu používať denne ústnu vodu s obsahom aminfluoridu. Kto má strach z fluoridov, môže ich účinok nahradiť krémom „tooth mousse“.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia