MENU
zdravy-zivot

Choré srdce sa hlási: Bradavice na čudných miestach či mravce v prstoch?

Hučí vám v ušiach?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Choré srdce sa hlási: Bradavice na čudných miestach či mravce v prstoch?

Fabryho choroba má toľko zvláštnych príznakov, že spojiť si ich so srdcom vám často ani nenapadne. A ani lekárom!

Odhaliť Fabryho chorobu je extrémne náročné. Jej prejavy sú veľmi rozmanité. Už vo veku troch rokov môžu pacienti pociťovať mravenčenie v prstoch, no keď dosiahnu dvadsať, začnú sa problémy prejavovať na obličkách. Po štyridsiatke sa choroba zameriava hlavne na srdce. Srdcová komora, najmä ľavá, začne nekontrolovateľne rásť, čo vedie k postupnému zlyhávaniu srdca, keď tkanivá prestanú správne fungovať. Okrem toho sa poškodia aj chlopne a prestanú sa správne uzatvárať. Hlavná tepna aorta sa rozšíri a existuje vysoké riziko tvorby krvných zrazenín. Na začiatku môžu tieto zrazeniny spôsobovať len bolesti hlavy a závraty, no môžu sa prejaviť aj ako mozgová mŕtvica.

Máte Fabryho v génoch?

V dôsledku tohto ochorenia organizmu chýba konkrétny enzým, čo spôsobuje nesprávnu rozkladovú metabolickú činnosť a ukladanie určitých medziproduktov do rôznych tkanív. Problémy sa objavujú tam, kde sa tieto látky hromadia. Choroba je spojená s chromozómom X. U mužov je genetické vybavenie zložené z jedného pohlavného chromozómu X a ak zdedia poškodený chromozóm, vyvinie sa u nich plne prejavená forma ochorenia. Defektný gén s chromozómom X potom prenášajú iba na svoje dcéry. Deti matiek s Fabryho chorobou majú päťdesiatpercentnú šancu zdediať defektný gén. Všetky dcéry od otca s Fabryho chorobou zdedia defektný gén, synovia však budú zdraví. Choroba postihuje rôzne etnické skupiny. Očakáva sa, že jeden človek z približne 40 000 trpí Fabryho chorobou.

Arytmie sa môžu objaviť už po dvadsiatke a vekom sa zhoršujú. Dvadsiatim percentám pacientov musia implantovať kardiostimulátor.Arytmie sa môžu objaviť už po dvadsiatke a vekom sa zhoršujú. Dvadsiatim percentám pacientov musia implantovať kardiostimulátor.
Arytmie sa môžu objaviť už po dvadsiatke a vekom sa zhoršujú. Dvadsiatim percentám pacientov musia implantovať kardiostimulátor.
Zdroj: Shutterstock

Fabryho chorobu lekári nevedia úplne vyliečiť. Dokážu však spomaliť jej priebeh ochorenia. Vylúčiť alebo potvrdiť ochorenie možno jednoduchým vyšetrením „suchej kvapky krvi“, ktoré je dostupné na väčšine kardiologických ambulancií.

Ako sa hlási?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor