MENU
zdravy-zivot

Chorá PEČEŇ trpí potichu: 15 trikov na jej rýchle ozdravenie

×

Súvisiace témy

Zdravý život

Chorá PEČEŇ trpí potichu: 15 trikov na jej rýchle ozdravenie

Aj keď má pečeň schopnosť regenerácie, často ju preceňujeme. Málo pohybu, prejedanie, alkohol, lieky i stres jej dajú poriadne zabrať. Pomôžte jej malými zmenami.

Zmena životného štýlu a jedálneho lístka pomôže životne dôležitý orgán doslova zrekonštruovať. Máme pre vás niekoľko tipov,
ako mu pri regenerácii pomôcť:

1.Preč s tukom na bruchu

Kým je tuk len pod kožou, zdraviu až tak neškodí. Vnútrobrušný je však mimoriadne nebezpečný, pretože obaľuje orgány a ohrozená je najmä pečeň. Ak vás trápi nadváha, schudnite na ideálnu hmotnosť. Nie však prirýchlo, stačí pol kilogramu či kilogram za mesiac. Pomôže tiež, ak sa vyhnete konzumácii alkoholu a fajčeniu.

Pokračovať Ďalej (1/15)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor