Ako sa hlási chorá pečeň? Sledujte bolesť na tomto mieste
23. 12. 2024, 15:04

Zdroj: Canva
Ako môžeme ochrániť náš najťažší orgán pred tichými hrozbami? Zapojenie zdravších stravovacích návykov a pohybu je kľúčom k prevencii metabolických ochorení pečene.
Pečeň je najťažším orgánom v našom tele. Pomáha nám spracovávať živiny, detoxikovať organizmus a udržiavať rovnováhu vnútorného prostredia. Avšak nezdravý životný štýl môže viesť k ochoreniam, ako je MASLD – metabolicky asociované ochorenie pečene. Toto ochorenie je často tiché, no jeho dôsledky môžu byť vážne.

Steatotické ochorenie pečene spojené s metabolickou dysfunkciou (MASLD) je skupina ochorení pečene, ku ktorým dochádza, keď naše telo ukladá veľa tuku do pečene. Postupom času môže tento tuk v pečeni spôsobiť zápal (steatohepatitída). MASLD sa vyvíja niekoľko rokov, častým úplne bez príznakov. Zmeny na svojom tele si teda nemusíte všimnúť, pokiaľ sa u vás nerozvinie MASH (steatohepatitída spojená s metabolickou dysfunkciou). MASH potom môže prejsť do fibrózy alebo až do cirhózy pečene.
Dobrou správou je, že zdravšia strava, pohyb a prípadné zníženie hmotnosti dokážu ochoreniu MASLD predísť alebo zvrátiť jeho priebeh.
Ako si ozdraviť pečeň?

Darovať si zdravie neznamená robiť radikálne zmeny zo dňa na deň. Na začiatok stačí:
- Pridať viac pohybu do každodenného života. Či už pôjde o sviatočnú prechádzku po zasneženom parku, tanec pri vianočných melódiách alebo len pravidelné vstávanie od stola - každý pohyb sa počíta.
- Upraviť si jedálniček. Zaraďte viac potravín, ktoré podporujú zdravie pečene – napríklad listovú zeleninu, orechy, avokádo, olivový olej či ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny.
- Obmedziť konzumáciu alkoholu a sladkostí. Vianočné obdobie je plné pokušení, no zdravšie alternatívy môžu byť rovnako chutné. Skúste napríklad domáce bylinkové čaje alebo dezerty s nižším obsahom cukru.
Večera štedrá aj k pečeni
Vianoce nás často vedú k zamysleniu – nad sebou, svojím životom a hodnotami. Prečo tento čas nevyužiť ako impulz k tomu, aby sme sa začali o seba viac starať? Zdravší životný štýl nie je len o fyzickej kondícii, ale aj o lepšej nálade, väčšej energii a radosti zo života.
A začať môžete už počas štedrej večere. Do zemiakového šalátu dajte jogurt namiesto majonézy, kapra nevyprážajte na oleji, ale ho upečte v rúre. Bude chrumkavý a pečeň menej zaťažená. Alkohol konzumujte s mierou, ideálne ho nahraďte za nesladené nealkoholické nápoje a bylinkové čaje alebo vodu s citrónom – pomôžu pečeni s regeneráciou. Koláče nemajte na očiach, aby vás nelákali. Vychutnajte si niekoľko kúskov napríklad ku káve.
No a čo keby ste tento rok po štedrej večeri išli na zdravotnú prechádzku? Skvele spracujete dojmy z večera, pomôžete tráveniu a spracovaniu sviatočných kalórií.
Príznaky chorej pečene
Indikátorom, že aj vaša pečeň môže byť v ohrození, je obvod pása. Viac ako 94 centimetrov u mužov a viac ako 80 u žien môže znamenať tuk okolo pečene. Ak pociťujete príznaky, ktoré môžu súvisieť s postihnutím pečene (strata chuti do jedla, únava alebo tlak v pravom podrebrí), mali by ste vyhľadať lekára určite. Po presnej diagnostike vám môže navrhnúť liečbu a úpravu životosprávy či zaradenie prípravkov, ktoré dokážu obnoviť štruktúru pečene.