MENU
zdravy-zivot

Chlad lieči, no môže aj škodiť! Ako na SUPERzdravé otužovanie?

Ak sa otužujete snehom, nezabudnite sa hýbať.

Súvisiace témy

Zdravý život

Chlad lieči, no môže aj škodiť! Ako na SUPERzdravé otužovanie?

Cítite zmenu počasia až v kostiach? Na meteorologické vrtochy sú však citlivé najmä cievy. Kým netrénovaným môže zima škodiť, zdravým len prospieva.

„Pri pôsobení chladu na telo sa cievy krátkodobo reflexne stiahnu. Povrchovo sa to prejaví bledosťou kože, pretože krvné vlásočnice sa zúžia a koža je slabo prekrvená. Vnútorne to funguje naopak, prekrvia sa orgány a tkanivá, čím sa udržuje ich stabilná teplota,“ vysvetľuje reakciu organizmu na ochladenie športový lekár a chirurg Ernest Caban.

„Teplo si organizmus produkuje vo vnútorných orgánoch. Potom prúdi prostredníctvom krvného obehu a cez kožu sa táto telesná teplota reguluje, pričom jej ideálna hodnota je 36,5 stupňa,“ hovorí lekár, že koži pri tom pomáhajú žily a vlásočnice, ktoré po celom tele tvoria dokopy neuveriteľných stotisíc kilometrov.

Poctivo a postupne

Práve toto obdivuhodné číslo zabezpečuje dokonalú komunikáciu medzi cievami, kožou a vonkajším prostredím. „Pri dlhodobom pôsobení chladu alebo extrémnej zime však už dochádza k poškodeniu cievnych vlásočníc a zníženiu krvného zásobenia kože, čo spôsobuje jej poškodenie,“ naráža športový lekár na omrzliny a podchladenie. Nič z toho sa nemusí stať, ak budete svoje cievy poctivo trénovať.

Ľadový tréning

Otužovanie má pre vaše cievy zmysel aj v bežnom živote. Po čase si zvyknete na dlhšie pôsobenie chladu a nižšiu okolitú teplotu bez toho, aby ste mali pocit, že vám je zima. Stlmíte kúrenie a postačí vám obliecť si aspoň o jednu vrstvu oblečenia menej. A nielen to, pravidelným otužovaním si zvyšujete prah citlivosti na baktérie a vírusové choroboplodné zárodky. Otužilý organizmus si dokáže oveľa lepšie poradiť s nákazou ako ten, ktorý je na zimu citlivý. Imunitu si totiž cibríte i trénovaním ciev.

Podchladzovaním dôjde k stiahnutiu ciev, následným zahriatím k ich roztiahnutiu. Opakovaním tohto postupu sa zvyšuje ich elasticita a odďaľuje sa starnutie. „S otužovaním by ste však mali začínať postupne. Postupným otužovaním sa zlepšuje termoregulácia, ktorá zabraňuje výrazným stratám telesného tepla,“ naráža Caban na zimné plávanie v prírodných vodách.

Vedeli ste, že mráz  a chlad sú pre ľudí, ktorí  majú problémy so srdcom, horšie ako horúčava?Vedeli ste, že mráz  a chlad sú pre ľudí, ktorí  majú problémy so srdcom, horšie ako horúčava?
Vedeli ste, že mráz a chlad sú pre ľudí, ktorí majú problémy so srdcom, horšie ako horúčava?
Zdroj: Shutterstock

 

Ľadové medvede

Odborník radí, že otužovanie chladnejším vzduchom v tenšom oblečení je totiž pre telo najprirodzenejšie. Pridajte ráno cvičenie pri otvorenom okne, pri ktorom ste do rána spali.

„Ak si už telo na chladnejší vzduch zvyklo, môžete postupne pridať otužovanie vodou. Začnite od nôh. Studenou vodou postupne sprchujte oblasti členkov, prechádzajte na predkolenia a kolená a napokon na celé končatiny. Keď vám už studená voda nerobí problémy, môžete prejsť na hrudník a ruky,“ hovorí športový lekár, že je len otázka času, keď si budete sprchovať celé telo a stále studenšou vodou.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia