MENU
zdravy-zivot

Chirurg prezrádza: Nepeknej jazvy sa môžete zbaviť, máme na to viac účinných metód

S nepeknou jazvou sa nemusíte zmieriť, možností na jej odstránenie je viacero.
Zdravý život

Chirurg prezrádza: Nepeknej jazvy sa môžete zbaviť, máme na to viac účinných metód

Niektoré jazvy sa nezahoja tak pekne, ako by ste si predstavovali. Nemusíte sa s tým zmieriť. Existujú možnosti, ako jazvu skorigovať, aby nebola nápadná.

Pravdou je, že ak už raz jazvu máte, úplne hladučkú pokožku už na tomto mieste nikdy mať nebudete. Pravda však je aj to, že ak je jazva nepekná, nemusí vás navždy hyzdiť. „Široké jazvy je možné zúžiť a dlhé skrátiť tak, že celkovo dôjde k ich vyhladeniu a sú menej viditeľné,“ optimisticky konštatuje chirurg MUDr. Július Muranský, MPH, z kliniky jednodňovej chirurgie v Bratislave. Podľa neho na to existuje viacero postupov a chirurg musí rozhodnúť, ktorý je vhodný práve pre vašu jazvu.

Spôsoby na zmenšenie a vyhladenie jaziev

Demabrázia je zákrok, pri ktorom chirurg elektrickým prístrojom odstráni vrchné vrstvy kože. Tento proces pleť vyhladí a jazvy sú na nej menej viditeľné.

Laser, teda vysokoenergetické žiarenie, je tiež schopné poškodenú kožu liečiť. Na rôzne typy jaziev sa využívajú rôzne typy laserov.

Mäkké tkanivové výplne sú injekčne aplikované látky, ktoré sa využívajú najmä pri liečbe a zmenšovaní mäkkých členitých jaziev. „Väčšinou ide o tuk, kolagén alebo kyselinu hyalurónovú,“ upresňuje doktor Muranský.

Kožné štepy, teda malé kúsky hladkej kože, ktoré sa využijú na nahradenie zjazvenej kože, dokážu jazvy tiež veľmi pekne eliminovať. „V koži sa drobným kruhovým rezačom vyreže ‚dierka‘, čím sa odstráni jazva. Neskôr sa táto oblasť vyplní vhodným kusom zdravej kože,“ stručne popisuje metódu chirurg.

Kortikoidy majú väčšiu účinnosť pri čerstvých, viac dráždených jazvách a tiež hypertrofických, čiže nadmerne veľkých jazvách. „Dávky kortikoidov používané pri tejto liečbe nepredstavujú celkové riziko pre organizmus, nemusíte mať obavu z komplikácií,“ vraví lekár.

Enzýmová terapia je pomerne nová metóda. „Enzýmy sú biologicky aktívne látky, ktoré rozpúšťajú konkrétny druh tkaniva,“ približuje doktor Muranský, ako to funguje. Enzýmy sa aplikujú injekčne priamo pod jazvu a zväčša je potrebných 6 až 6 dávok. Injekcia sa opakuje po týždni až dvoch. Enzýmové sérum postupne rozpúšťa jazvovité tkanivo, čo stimuluje tvorbu nového kolagénu potrebného na vytvorenie novej štruktúry kože.

Mohlo by vás zaujímať: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ostane po odstránení znamienka na bruchu viditeľná jazva?

Znamienka predstavujú léziu kože a je vhodnejšie odstrániť ich vcelku. Najradikálnejší spôsob je chirurgické odstránenie v celej hrúbke kože s histologizáciou. Jeden z najzhubnejších nádorov – malígny melanóm, nie je možné stále odhaliť inak ako klinickým vyšetrením. Odparovanie laserom, alebo plazmou je len estetické, odstraňuje pigmentácie do určitej hĺbky, ale nikdy nie radikálne a po odstránení nie je možnosť presnej diagnostiky. Preto my chirurgovia uprednostňujeme radikálne odstránenie s histologickým vyšetrením /pod mikroskopom/, a v prípade potreby ešte radikálnejšie výkony - v  rámci prevencie pred malígnym melanómom kože. Čo sa týka jaziev, problematika je rozsiahla, ale vždy je viac možností ako to riešiť. Najlepšie je to prekonzultovať ešte pred výkonom s ošetrujúcim lekárom. Pri rozhodovaní sa o spôsobe odstránenia znamienka treba mať na zreteli aj možnosť náhodného zistenia malígneho melanómu pri negatívnom kožnom vyšetrení.

čítať viac

Aká má byť v izbe teplota, aby bábätko neochorelo?

Optimálna teplota v miestnosti, kde dieťa spí by mala byť v rozmedzí od 18 do 22 stupňov, bez ohľadu na to, či je zima alebo leto. Okrem teploty vzduchu je dôležitá aj vlhkosť. Priveľmi suchý vzduch môže spôsobiť problémy so suchosťou slizníc i pokožky, vlhký zase zvyšuje riziko výskytu plesní. Pod 40 je málo, nad 70 priveľa. Dieťa zbytočne neobliekame vrstvami oblečenia, aby sme ho neprehrievali. V bytoch, kde je neraz viac ako 23 stupňov, dieťa nemá dôvod byť na noc ešte aj naobliekané. Jeho telesnú teplotu najlepšie určíme dotykom v oblasti krku, nie na končatinách, ktoré spravidla bývajú vždy chladnejšie. Dieťa by malo byť vhodne oblečené a prikryté. Každý deň treba miestnosť vyvetrať, hlavne večer pred spaním.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor