MENU
Zdravý život

Chemik varuje! Kolísavý tlak spustí aj výrazné potenie, ak robíte TÚTO chybu

Sodík

 Patrí k najdôležitejším minerálom. Ľudský organizmus ho potrebuje na reguláciu objemu telesných tekutín a prenos nervových vzruchov. Tak ako iné minerály si ho však ľudské telo nedokáže vyrobiť a preto je potrebné ho pravidelne dopĺňať. Podľa profesora Šimka sa pri jeho nedostatku narúša osmotická rovnováha a tiež acidobázická rovnováha - aktivácia tráviacich enzýmov (napr. alfa-amylázy).

Kremík

Je látka, ktorá je potrebná pre zdravý vývoj kostí, chrupaviek – chráni pred osteortrózou. Kremík je zodpovedný za elasticitu a integritu ciev – chráni ich pred aterosklerózou. Kremík môže byť ochranným faktorom mozgových buniek pri zvýšenom príjme hliníka. V minerálnych vodách sa tento prvok nachádza v rozpustnej vstrebateľnej forme a je podľa viacerých odborníkov pridanou hodnotou balených vôd.

Vápnik

Fyziologický význam vápnika spočíva v jeho funkcii ako stavebnej látky, pri svalovej kontrakcii, pri prenose nervového impulzu, zúženiu a relaxácii krvných ciev. Ióny vápnika znižujú dráždivosť a priepustnosť bunkových membrán. Nezastupiteľné miesto má vápnik v procese zrážanlivosti krvi. Jeho deficit môže spôsobiť nervové, svalové alebo srdcové ťažkosti, zvýšiť nárast zubného kazu alebo osteoporózu. Vápnik sa aktívne vstrebáva v čreve. Podľa odborníkov sú vhodným zdrojom vápnika prírodné minerálne vody.

Draslík

Ten je dôležitý pre fungovanie svalov a nervov, podieľa sa na správnej látkovej výmene a udržiava stabilný krvný tlak. Jeho deficit vedie k poruchám svalovej aktivity, predovšetkým aktivity srdcového svalu, aktivácii glykolytických enzýmov (potrebné pre získavanie životodárnej energie zo sacharidov) a enzýmov dýchacieho reťazca, únave alebo k poruchám metabolizmu.

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem zapíjať liek na vysoký tlak citrónovou vodou?

Kombinácia liekov a citrusových plodov sa týka len grapefruitu a šťavy z neho. Látka, ktorú grapefruit obsahuje, blokuje enzým v pečeni a niektoré lieky – aj antibiotiká – sa potom nemetabolizujú, prípadne sa znižuje ich aktivita. V príbalových letákoch liekov, ktorých sa to týka, o tom nájdete dostatočnú informáciu.

čítať viac

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor