MENU
zdravy-zivot

Chemik varuje! Kolísavý tlak spustí aj výrazné potenie, ak robíte TÚTO chybu

Tired,Asian,Woman,Having,Heart,Attack,After,Doing,Sport,Hand
Zdravý život

Chemik varuje! Kolísavý tlak spustí aj výrazné potenie, ak robíte TÚTO chybu

Srdce vám môže rozbúšiť aj nevinná chyba, ktorú v lete robíme takmer všetci. Niekedy vedie i k ohrozeniu života.

O tom, že fyzická aktivita má množstvo priaznivých účinkov na ľudský organizmus, vieme. Avšak, keď príde reč na dodržiavanie pitného režimu a dopĺňanie stratených minerálnych látok, veľa z nás robí chyby. Tie môžu viesť aj k vážnemu ohrozeniu zdravia. Ktoré sú to najčastejšie? Prezradil nám odborník na chémiu a technológiu potravín profesor Peter Šimko.

Nie je sa čo čudovať, že je voda pre náš organizmus veľmi dôležitá – pláva v nej prakticky každá naša bunka. Voda tvorí viac ako dve tretiny hmotnosti nášho tela a viac ako 80 percent je jej v krvi. Hoci ju máme v krvi, na pitný režim a dopĺňanie minerálnych látok často zabúdame. Na jej príjem by sa nemalo zabúdať v letných mesiacoch a o to viac pri fyzickej aktivite, kedy pri intenzívnom potení telo prichádza nielen o vodu, ale aj o dôležité minerálne látky, ktoré treba pravidelne dopĺňať. 

Najčastejšie chyby

Medzi najčastejšie chyby pri pitnom režime a dopĺňaní stratených minerálnych látok podľa profesora Petra Šimka patrí zanedbanie pitného režimu, ktoré môže viesť k porušeniu osmotickej a acidobázickej rovnováhy teda situácie, kedy rovnováha obsahu minerálnych látok a hodnoty pH v bunke a medzibunkovom priestore je narušená. V dôsledku tejto situácie dochádza k nežiadúcim fyziologickým prejavom v organizme, ako je búšenie srdca, pocit slabosti a za pokračujúceho stavu môže dôjsť k rozvratu vnútorného prostredia organizmu, jeho následnému kolapsu, až smrti.

Ďalším omylom je podľa odborníka nerovnomerné dopĺňanie minerálnych látok. Aj to  spôsobuje osmotické a acidobázické výkyvy v organizme a tie majú za následok aj kolísanie krvného tlaku. Mnoho ľudí prijíma tekutiny až pri pocite smädu, čo je ale už prvotným príznakom dehydratácie organizmu. Prijímať tekutiny (neochutené a nesladené) by sme mali preto priebežne a na uhasenie smädu musíme nutne prijímať aj anorganické soli rozpustené vo vodnom prostredí. 

 

Nepodceňujte príjem minerálnych látok

Ako hovorí profesor  Šimko, minerálne látky patria medzi životne dôležité faktory - sú súčasťou biologických štruktúr, majú katalytický a regulačný vplyv a tiež ochranný význam. To znamená, že sú nevyhnutné pre zachovanie životných funkcií a keďže si ľudské telo nevie tieto látky zaobstarať inak ako ich príjmom z potravy, musia byť takpovediac každodennou zložkou potravín či pitného režimu. Aj napriek tomu, že tvoria približne len štyri percentá telesnej hmotnosti, môže byť ich nedostatok príčinou mnohých zdravotných ťažkostí a ich dopĺňanie je práve preto prioritou správnej výživy. Profesor Šimko taktiež radí, že na dopĺňanie minerálnych látok je vhodné voliť minerálne vody, tie obsahujú viac potrebných minerálnych látok v porovnaní s pitnou vodou. Ich zvýšený príjem je vhodný najmä v prípadoch zvýšenej námahy – výkonu fyzickej práce, či športovej aktivity (vyšší výdaj potnej tekutiny) či vysokej teploty okolia. 

Minerálne látky síce nájdeme v potravinách, ale ich vstrebávanie trvá omnoho dlhšie, zatiaľ čo resorbcia z vodného prostredia prebieha okamžite. Najlepší spôsob ako prijať dostatok minerálnych látok je v podobe minerálnej vody. O ktorých mineráloch je reč?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor