MENU
zdravy-zivot

Chemik varuje! Kolísavý tlak spustí aj výrazné potenie, ak robíte TÚTO chybu

Tired,Asian,Woman,Having,Heart,Attack,After,Doing,Sport,Hand
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Chemik varuje! Kolísavý tlak spustí aj výrazné potenie, ak robíte TÚTO chybu

Srdce vám môže rozbúšiť aj nevinná chyba, ktorú v lete robíme takmer všetci. Niekedy vedie i k ohrozeniu života.

O tom, že fyzická aktivita má množstvo priaznivých účinkov na ľudský organizmus, vieme. Avšak, keď príde reč na dodržiavanie pitného režimu a dopĺňanie stratených minerálnych látok, veľa z nás robí chyby. Tie môžu viesť aj k vážnemu ohrozeniu zdravia. Ktoré sú to najčastejšie? Prezradil nám odborník na chémiu a technológiu potravín profesor Peter Šimko.

Nie je sa čo čudovať, že je voda pre náš organizmus veľmi dôležitá – pláva v nej prakticky každá naša bunka. Voda tvorí viac ako dve tretiny hmotnosti nášho tela a viac ako 80 percent je jej v krvi. Hoci ju máme v krvi, na pitný režim a dopĺňanie minerálnych látok často zabúdame. Na jej príjem by sa nemalo zabúdať v letných mesiacoch a o to viac pri fyzickej aktivite, kedy pri intenzívnom potení telo prichádza nielen o vodu, ale aj o dôležité minerálne látky, ktoré treba pravidelne dopĺňať. 

Najčastejšie chyby

Medzi najčastejšie chyby pri pitnom režime a dopĺňaní stratených minerálnych látok podľa profesora Petra Šimka patrí zanedbanie pitného režimu, ktoré môže viesť k porušeniu osmotickej a acidobázickej rovnováhy teda situácie, kedy rovnováha obsahu minerálnych látok a hodnoty pH v bunke a medzibunkovom priestore je narušená. V dôsledku tejto situácie dochádza k nežiadúcim fyziologickým prejavom v organizme, ako je búšenie srdca, pocit slabosti a za pokračujúceho stavu môže dôjsť k rozvratu vnútorného prostredia organizmu, jeho následnému kolapsu, až smrti.

Ako môže potenie ohroziť normálnu hodnotu krvného tlaku? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor