MENU
zdravy-zivot

Chcete zhodiť? Jedzte, koľko vládzete, no dodržte týchto 5 pravidiel

Chudnutie začína spánkom a raňajkami. Viete, ako na to správne?
Zdravý život

Chcete zhodiť? Jedzte, koľko vládzete, no dodržte týchto 5 pravidiel

Schudnúť bez toho, aby ste museli kŕčovito rátať kalórie, obmedziť tuky či sacharidy? Dá sa to. Chudnutie nie je len o jedle!

Základné pravidlo chudnutie je – jesť! Hoci to znie neuveriteľne, akékoľvek odopieranie nemá zmysel. Zákonite totiž skončí neúspechom, v najhoršom prípade nebezpečným jojo efektom. Nejesť, alebo jesť menej, ako ste zvyknutí, totiž nedovoľuje naprogramovanie mozgu. Ten nás nastavil na prežitie a našou úlohou je dopriať telu dostatok jedla, aby mohli fungovať jeho základné biologické mechanizmy. Redukčné a drastické diéty telo úplne pomýlia a namiesto zhodenia kíl ho navedú na núdzový režim šetrenia energie – teda ukladania tukov. Výsledok? Ručička na váhe sa nepohne ani o milimeter, prípadne ešte trochu poskočí smerom doprava. Čo teda s tým? Ak chcete účinne zhodiť, riaďte sa hladom, no súčasne vedzte, že proces chudnutia nepozostáva iba z vhodne zostaveného jedálnička!

1. Bez raňajok ani na krok

Ak vynecháte raňajky podľa štúdií riskujete celodenné prejedanie sa a teda priberanie. Ak aj nemáte ráno hlad, skúste aspoň minimum – jogurt, smoothie, ovocie. Aspoň hodinu po tom, ako vstanete. Odštartujete tak metabolizmus a aj neskoršie jedlá tak spracujete rýchlejšie. Jablko, hruška, banán či pomaranč majú vysoký obsah vlákniny a dostatočne zasýtia. A navyše, sú sladké a tak sa vyhnete maškrteniu čokoládok počas dňa.

2. Do sýta, nie do plna

Tak ako ráno, na obed aj večeru sa najedzte do sýta. Avšak pozor – nie do plna! Ak cítite plnosť žalúdka, jesť prestaňte. Všetko navyše sa vám uloží tam, kam nechcete. A ešte jeden trik: Ak sa postaráte o to, aby aspoň 50% vašej obednej a večernej porcie na tanieri tvorila zelenina, nebude dosť miesta pre tie menej zdravé mňamky a navyše tak skonzumujete jej odporúčané množstvo!

Prečítajte si aj: Ráno alebo večer? Nie je jedno, kedy sa postavíte na váhu

3. Pite čistú vodu

Voda prispieva k vyplavovaniu toxínov a pomáha zbavovať tukov. A veľakrát je hlad iba prezlečený smäd. Ak ste jedli len pred chvíľou, no znova cítite hlad, skúste si dať najprv pohár vody! Za deň by ste mali zvládnuť aspoň 5 trojdecákov. Výborne chutí čistá, bublinková alebo s vyžmýkaným citrónom.

4. Prejdite sa

Chudnutie naozaj nemusí byť namáhavé a dokonca ani spotené. Samotná chôdza v príjemnom tempe odbúrava stres a ten je pri zbavovaní sa kíl kľúčový. Denne postačí 30-45 minútová prechádzka a už za pár týždňov môžete byť sami prekvapení!

5. Spite aspoň 8 hodín

Do postele! Presne tam začína a končí akékoľvek chudnutie, ak má byť úspešné. Rastový hormón vo fáze hlbokéhho spánku totiž spaľuje tuky! Samozrejme iba v prípade, že celú noc prespíte a na to je osem hodín minimum! Viete si predstaviť príjemnejšie chudnutie?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor