MENU
zdravy-zivot

Kilá nie a nie dole. Čo robíte zle? Problém vyriešite TU

Healthy,Balanced,Diet,Eating,Concept.,Caucasian,Elderly,Senior,Female,Doctor
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Kilá nie a nie dole. Čo robíte zle? Problém vyriešite TU

Vaše pokusy o schudnutie stroskotali niekoľkokrát. Skúšali ste už všetky možné diéty, ale ani jedna nezabrala. Kde robíte chybu? Možno stačí pár rád od výživového poradcu alebo dietológa. Ako si vybrať toho správneho odborníka?

Prečo chcete chudnúť?

Dôvodov môže byť niekoľko. Potrebujete zhodiť pár kilogramov a vyrysovať postavu pre lepší pocit, máte nadváhu, ktorá so sebou prináša veľa zdravotných rizík alebo trpíte zdravotnými problémami, ktoré vyžadujú schudnutie alebo zmenu jedálnička.

Cielene siahate po nejakej „osvedčenej“ diéte, ktorá sľubuje stratu niekoľkých kíl za pár mesiacov. Motivovaní vytúženým cieľom sa bezhlavo vrháte do predpísanej diéty a cvičenia. Po pár dňoch to vzdávate? Nevidíte žiadne výsledky, prestalo vás to baviť, nedokážete sa vzdať svojich jedál alebo nevládzete cvičiť? Možno nemáte správne nastavené ciele, podporu okolia, presilujete sa, dôvodov môže byť viac.

V tomto prípade, ak chcete raz a navždy schudnúť a váhu si aj udržať, tak skúste vyhľadať odborníka. Ten vám na mieru ušije vhodnú stravu, ktorá zabezpečí reguláciu krvného tlaku, ustálenie hladiny cukru a cholesterolu v krvi a naštartuje metabolizmus, čo sú kľúčové faktory k schudnutiu. Dodržiavaním tejto stravy si udržíte zdravú a stabilnú váhu dlhodobo. No a teraz už len vybrať toho správneho špecialistu pre vás.

S nastavením jedálnička, čo môžete jesť a čo nie, koľko toho môžete zjesť a v akom čase, vám najlepšie poradí dietológ alebo výživový poradca. Sú to certifikovaní odborníci na stravovanie a poradenstvo v oblasti výživy a dietológie, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie a licencované školenia v oblasti nutričného poradenstva. Odborné znalosti využívajú pri poskytovaní nutričnej terapie. Ich úlohou je pomáhať ľuďom s nadváhou, podvýživou, deťom, športovcom, onkologickým a ťažko chorým osobám s ich stravovaním.

Na ďalších stranách sa dočítate, aký je rozdiel medzi dietológom a výživovým poradcom ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor