MENU
zdravy-zivot

Kilá nie a nie dole. Čo robíte zle? Problém vyriešite TU

Healthy,Balanced,Diet,Eating,Concept.,Caucasian,Elderly,Senior,Female,Doctor
Zdravý život

Kilá nie a nie dole. Čo robíte zle? Problém vyriešite TU

Vaše pokusy o schudnutie stroskotali niekoľkokrát. Skúšali ste už všetky možné diéty, ale ani jedna nezabrala. Kde robíte chybu? Možno stačí pár rád od výživového poradcu alebo dietológa. Ako si vybrať toho správneho odborníka?

Prečo chcete chudnúť?

Dôvodov môže byť niekoľko. Potrebujete zhodiť pár kilogramov a vyrysovať postavu pre lepší pocit, máte nadváhu, ktorá so sebou prináša veľa zdravotných rizík alebo trpíte zdravotnými problémami, ktoré vyžadujú schudnutie alebo zmenu jedálnička.

Cielene siahate po nejakej „osvedčenej“ diéte, ktorá sľubuje stratu niekoľkých kíl za pár mesiacov. Motivovaní vytúženým cieľom sa bezhlavo vrháte do predpísanej diéty a cvičenia. Po pár dňoch to vzdávate? Nevidíte žiadne výsledky, prestalo vás to baviť, nedokážete sa vzdať svojich jedál alebo nevládzete cvičiť? Možno nemáte správne nastavené ciele, podporu okolia, presilujete sa, dôvodov môže byť viac.

V tomto prípade, ak chcete raz a navždy schudnúť a váhu si aj udržať, tak skúste vyhľadať odborníka. Ten vám na mieru ušije vhodnú stravu, ktorá zabezpečí reguláciu krvného tlaku, ustálenie hladiny cukru a cholesterolu v krvi a naštartuje metabolizmus, čo sú kľúčové faktory k schudnutiu. Dodržiavaním tejto stravy si udržíte zdravú a stabilnú váhu dlhodobo. No a teraz už len vybrať toho správneho špecialistu pre vás.

S nastavením jedálnička, čo môžete jesť a čo nie, koľko toho môžete zjesť a v akom čase, vám najlepšie poradí dietológ alebo výživový poradca. Sú to certifikovaní odborníci na stravovanie a poradenstvo v oblasti výživy a dietológie, ktorí majú vysokoškolské vzdelanie a licencované školenia v oblasti nutričného poradenstva. Odborné znalosti využívajú pri poskytovaní nutričnej terapie. Ich úlohou je pomáhať ľuďom s nadváhou, podvýživou, deťom, športovcom, onkologickým a ťažko chorým osobám s ich stravovaním.

Na ďalších stranách sa dočítate, aký je rozdiel medzi dietológom a výživovým poradcom ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor