MENU
zdravy-zivot

Chcete začať behať? 6 tipov ako trénovať ľahko a bez bolesti

Behanie si vyžaduje správnu techniku.

Súvisiace témy

Zdravý život

Chcete začať behať? 6 tipov ako trénovať ľahko a bez bolesti

Hoci beh patrí k najprirodzenejších druhom pohybu, oplatí sa venovať pozornosť jeho technike. Na čo si dávať pozor a aké pravidlá dodržať, aby vás neopustilo počiatočné nadšenie?

Ak si osvojíte zlú techniku, ľahko po prvom alebo druhom týždni nadšeného športovania stratíte motiváciu pre zranenie alebo iný problém, ktorý beh môže sprevádzať. Na čo si treba dávať pozor?

Najskôr ich rozchoďte

Kúpa tenisiek by mala byť prvá a najdôležitejšia investícia pre bežca. „Keď sú obchody otvorené, väčšina špecializovaných bežeckých predajní ponúka analýzu došľapu, takzvaný foot scan. Môžete si vybrať tenisky na dlhé a pomalšie behy, do terénu alebo na dráhu. Po kúpe by ste v nich mali prvý týždeň len chodiť, noha si musí na tenisku zvyknúť,“ ponúka praktický tip tréner Leonard Lendvorský. Ak je obchod ešte zavretý, objednajte si cez internet neutrálne, ale kvalitné tenisky. Pri niektorých je aj uvedené, že sú vhodné pre začiatočníkov.

1. Pevný trup

„Každý z nás je individualita, ak sa pozriete na sto bežcov, nenájdete dvoch, ktorí by bežali úplne rovnako. Sú však princípy, ktoré treba dodržiavať. Pomáhajú zlepšiť nielen techniku, ale aj ekonomiku behu, ak chcete pracovať na výkonnosti,“ zdôrazňuje tréner Leonard Lendvorský. „Dôležité je zastabilizovať vrchnú časť tela, aby ste pohybmi trupu do strán nestrácali energiu. Plecia ťahajte nadol a snažte sa uvoľniť v hornej časti chrbta, v oblasti trapézov.“ V lakťových kĺboch držte približne pravý uhol. Pohyb paží veďte popri tele, vpredu by sa mala ruka dostať až po bradu. Určite pažami nepracujte do strán. „Vyvarujte sa úklonov alebo záklonov. Aj predklon by mal byť naozaj len mierny, ide o pár stupňov. Chrbát držte vo vzpriamenej pozícii, nakoniec ako pri každom inom pohybe či chôdzi,“ vysvetľuje odborník.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor