MENU
zdravy-zivot

Chcete si vylepšiť cholesterol? Tieto potraviny vám nesmú chýbať na tanieri

Sladkosti radšej vymeňte za jablko. Potešíte cievy.
Zdravý život

Chcete si vylepšiť cholesterol? Tieto potraviny vám nesmú chýbať na tanieri

Vysokou hladinou cholesterolu riskujete kôrnatenie tepien. Ak si ho neupravíte, riskujete infarkt. Zmena jedálneho lístka sa skutočne oplatí.

Vysokú hladinu cholesterolu možno znížiť aj stravou. Vhodnejšie ako držať chvíľkové diéty, je prejsť na vyváženú stravu. Ak máte nadváhu, pomôže vám zdravá životospráva upraviť si aj hmotnosť. Odborníci vypočítali, že s poklesom hmotnosti 10 kg možno očakávať pokles hladiny zlého LDL cholesterolu o 8 mg/dl. Ktoré ptoraviny sa oplatí mať v jedálnom lístku?

Za hrsť orechov

Pred tromi rokmi skúmala Univerzita Ludwiga Maximiliána v Mníchove, ako zaspôsobí na organizmus spotreba 43 gramov vlašských orechov. Vďaka dostupnému výživovému doplnku sa výrazne znížili hodnoty LDL cholesterolu. Na orechoch si môžete pochutnať kedykoľvek behom dňa. Pokojne si ich môžete dať do šalátu s hlavným jedlom alebo chrumkať na desiatu alebo olovrant. Denná odporúčaná dávka sa vyrovná približne hrsti. Dôvodom pozitívneho účinku vlašských orechov na hladinu cholesterolu, sú hlavne omega-3 mastné kyseliny. 

Baza plná vitamínov: Poznáte jej liečivé účinky? Vyskúšajte recept na čaj, sirup aj ocot

Cibuľová zelenina

Využite sezónu jarnej cibuľky, pravidelne si nakrájajte červenú cibuľu do šalátu, ochucujte jedlá cesnakom alebo pórom. Cibuľová zelenina znižuje hladinu cholesterolu, lebo je bohatá na éterické oleje, zlúčeniny obsahujúce síru, rovnako ako alicín, ktorý znižuje tvorbu cholesterolu v pečeni. Zároveň však stimuluje produkciu dobrého cholesterolu.

Radšej ich nevyprážajte

Kedy ste si dali naposledy ryby? Obsahujú vysoko kvalitné omega-3 mastné kyseliny, ktoré neposilňujú nielen srdcovo-cievny systém, ale vylepší vám aj hladinu cholesterolu. Ideálne sú najmä makrely, losos, slede, tuniak. Ideálne je, keď ich nebudete vyprážať. Radšej si ich pripravte na pare alebo upečte v rúre na malom množstve oleja. Aj správne zvolený olej môže spolupracovať na znížení hladiny cholesterolu. Ideálne sú za studena lisované oleje, najmä olivový, repkový, ľanový, konopný alebo orechový.

Rýchle a chutné RECEPTY: Zdravý zázrak menom špargľa 6-krát inak

Nezabudnite na ovocie

Doprajte si denne aspoň jablko denne. Pektíny, ktoré obsahujú, viažu v čreve škodlivý LDL cholesterolu a tak účinne znižuje hladinu cholesterolu. Potvrdili to i britskí vedci. Hladinu tukov v krvi pozitítne ovplyvňujúa aj hrušky alebo čučoriedky. Nezabúdajte ani na zeleninu, pravidelne si servírujte najmä paradajky. Obsahujú lykopén, ktorý zabraňuje ukladaniu cholesterolu na stenách krvných ciev, čím sa reguluje hladina lipidov v krvi. Vhodná je napríklad paradajková polievka či omáčka, lebo telo môže lepšie absorbovať lykopén po zahriati paradajok. 

Čítajte aj:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia