MENU
zdravy-zivot

Ocení ho nielen vaše srdce! Viete, ktorý čaj môže znížiť aj hladinu tukov v krvi?

pitie čaju, hrnček, čaj, nápoje, žena s hrnčekom, žena s čajom
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Ocení ho nielen vaše srdce! Viete, ktorý čaj môže znížiť aj hladinu tukov v krvi?

Šálka správne zvoleného čaju môže skutočne posilniť zdravie. Na čo si dávať pozor pri jeho výbere a správne si ho pripraviť?

Srdce posilní množstvo čajov, najčastejšie sa však so zdravím spája zelený čaj. Treba však dobre zvážiť, aký druh a kvalitu si zvolíte. Rovnako i to, ako si ho pripravíte. Pozitívne účinky si vychutnáte len pri kvalitnom, sypanom zelenom čaji. Kupujte si ho v špecializovaných predajniach alebo v čajovniach.

Ideálna prevencia

Kvalitný zelený čaj je bohatý prevažne na vitamíny B1, B2, C, E, K a minerály fluór, draslík, horčík, vápnik i zinok. Podľa doterajším výskumov je vhodnejší skôr na prevenciu vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Potvrdené sú jeho priaznivé účinky v prípade ľahko až stredne zvýšeného krvného tlaku. Preukázateľne znižuje i riziko vzniku mŕtvice. V tomto smere je účinok silnejší u žien ako u mužov. Rovnako účinkuje aj na zlepšenie hodnôt zlého LDL cholesterolu v krvi.

Vyberiete si prášok?

Existuje nespočetné množstvo zelených čajov. Iné druhy pochádzajú z Japonska, iné z Číny. Líšia sa chuťou, pestovaním i zbieraním lístkov. Ku každodennému životu patrí v Japonsku napríklad čaj bancha. Má nízky obsah kofeínu, preto v ázijských krajinách popíjajú celý deň. Bancha obsahuje veľké množstvo trieslovín, tanínov. Tie prospievajú hlavne srdcovo-cievnemu systému. K tradičným japonským čajom patrí i matcha. Rozpoznáte ho jednoducho, je to na jemno pomletý zelený prášok. Matcha sa využíva pri detoxikačných kúrach.

Môžete cítiť slivky

Z Číny pochádza zelený pu-erh, ide o listy yunnanského čajovníka. Na rozdiel od tmavých verzií čaju, nemá zemitú, ale mierne sladkú chuť. Pri popíjaní môžete cítiť aj sušené slivky. Tento zelený čaj podporuje látkovú premenu a znižuje hladinu tukov v krvi, čo nie je na škodu pri nábehu na srdcovo-cievne ochorenia. Často sa označuje aj ako čínsky penicilín.

Ako ho pripraviť?

Zelený čaj nezalievajte vriacou vodou. Môžete ju prevariť, ale nechajte ju trochu vychladnúť. Ideálny je šesťdesiat stupňov Celzia. Zaliaty čaj môžete prikryť a nechajte postáť asi jednu, maximálne dve minúty. Čím dlhšie budete lístky lúhovať, tým výraznejšia bude horká chuť čaju. Snažte sa ho piť čistý. Cukor i mlieko znižujú pozitívny účinok čaju. Deaktivujú takzvané katechíny. Ide o bioflavonoidy, ktoré posilňujú cievy a majú antioxidačný účinok.
 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor