MENU
zdravy-zivot

Chcete športovať? Vyskúšajte lezeckú stenu!

Lezenie je zábavný šport.
Zdroj: Profimedia.sk
Zdravý život

Chcete športovať? Vyskúšajte lezeckú stenu!

Hľadáte vhodný šport na škaredé počasie, no posilňovňa vás neláka? Skúste lezeckú stenu. Slabé ruky sú výhodou!

Hoci lezenie stále patrí medzi extrémne športy, v skutočnosti je bezpečné a bez problémov ho zvládnu aj deti. Umelé lezecké steny nie sú len pre horolezcov, ktorí si v zime udržiavajú kondíciu. Stačí, keď si po práci nájdete čas a na nové dobrodružstvo niekoho zlákate – partnera, kolegu alebo známeho.

Dôkazom toho, že je to šport pre všetkých, je aj cvičiteľka Katarína Fickuliaková z lezeckého centra Vertigo. Pri lezení jej neprekáža ani bruško. „Ak má žena bezproblémové tehotenstvo, môže liezť až do siedmeho mesiaca. Určite však v tomto období neodporúčam s lezením začínať. Skúsenosti sú podmienkou! Samu ma prekvapilo, ako výrazne sa pri lezení zapájajú brušné svaly. Niektoré kroky už nedokážem spraviť,“ smeje sa budúca mamička a dodáva: „Chodia k nám deti od piatich rokov až po dôchodcov.“

Bojíte sa, že vás budú hendikepovať slabé ruky? Ani to podľa Kataríny nie je problém. Naopak. „Zdalo by sa, že vo výhode sú muži. Sú silnejší, viac sa spoliehajú na svaly a hore sa ťahajú rukami, lenže to nie je správne. Lezenie je o práci s ťažiskom. Ženy majú lepšiu techniku, pretože zapájajú rozum. Ich výkonnostná úroveň je, samozrejme, nižšia, nelezú v takom objeme. Lezú však krajšie.“

ISTENIE JE ZÁKLAD

Na začiatok potrebujete špeciálny kurz. Základný dvojhodinový pre úplných začiatočníkov, na ktorom sa naučíte bezpečne istiť spolulezca na hornom lane, zoznámite sa s výstrojom a vyskúšate si lezenie pod dohľadom inštruktora, vás v Bratislave vyjde na približne 30 eur. Môžete sa rozhodnúť aj pre intenzívnejší kurz, kde sa zdokonalíte v technike, tú však časom získate aj bez špeciálnych školení.

V skutočnosti neexistujú univerzálne pravidlá. Každý z nás má inú postavu, dĺžku rúk či svižnosť, preto potrebuje inú techniku. „Platia určité zásady, napríklad pravidlo troch bodov, pri náročných trasách sa však už nedajú dodržať. Človek až praxou zistí, čo mu vyhovuje,“ hovorí Katka. Najdôležitejšia zo všetkého je bezpečnosť a keď zvládnete istenie, máte na polovicu vyhrané. „Mnohí ľudia sa pokúšajú liezť bez kurzu alebo sa učia istiť od kamarátov, ktorí kurz majú. Nikdy sa to však poriadne nenaučia a ohrozujú aj ostatných.“

Kurzy sú výborný štart aj pre tých, čo nemajú partnera na lezenie a potrebujú si niekoho nájsť. Možno práve tu stretnete osudovú lásku alebo sa zoznámite s partiou ľudí, ktorí vás radi prijmú medzi seba. Ak sa nič z toho nestane, partnera na lezenie môžete hľadať prostredníctvom nástenky v blízkosti každej umelej steny, na horolezeckých stránkach či zoznamke. Kliknite na www.climb.sk alebo www.james.sk.

VÝSTROJ SA DÁ POŽIČAŤ

Keď sa naučíte základy istenia a nájdete si spoľahlivého partnera, potrebujete už len špeciálny výstroj. Pri lezení na hornom lane sa nezaobídete bez sedačky, istidla s karabínou, cez ktorú sa prevlieka lano, vrecúška s horčíkovým práškom, aby sa vám nešmýkali ruky, a špeciálnych topánok – lezečiek. „Obuv musí tesne obopínať nohu. Lezečky sú špeciálne v tom, že sa nešmýkajú a dokážete sa v nich postaviť aj na trojmilimetrový výčnelok. Dajú sa požičať, no ako pri každých topánkach, vždy je lepšie mať svoje.“

Cesty na stene pozostávajú z chytov v rôznych farbách podľa náročnosti. Zásada je vybrať si jednu farbu. „Je dobré pozrieť si celú trasu zospodu, prejsť si očami všetky chyty a premietnuť si, ako by ste ju mohli čo najjednoduchšie zdolať. Nebojte sa, pretože strach zväzuje ruky. Ak máte dobrého ističa, nič sa vám nemôže stať,“ uisťuje Katarína. Ideálny istič váži aspoň 80 percent vašej hmotnosti. Prípadne sa dá tento hendikep jednoducho oklamať závažím, vreckom s pieskom, ktoré sa pripevní na sedačku. Pre deti je bezpečnejšie lezenie v trojici – jeden lezie, druhý istí a tretí robí poistku ističovi, keby sa mu náhodou šmyklo lano.

PRE ODVÁŽNEJŠÍCH

Ďalší stupeň zdolávania umelých stien je lezenie odspodu. Od lezenia na horných lanách sa líši tým, že lano máte pri sebe a sami si ho postupne pripínate do istení v stene. Tento štýl si vyžaduje silnejšie ruky, viac šikovnosti a skúseností. Čaká na vás aj bouldering, teda lezenie bez akéhokoľvek lana. Počítajte pri ňom s tvrdšími dopadmi. Nikto vás už neistí, no je dobré, ak máte so sebou „chytača“, ktorý stlmí pády. Postupne zistíte, že stačí mať odvahu a trpezlivosť. Bouldering je výborný v tom, že sa pri ňom rýchlejšie zdokonalíte v technike. Aj preto je dobré všetky štýly kombinovať.

Lezením si najviac posilňujete chrbát, ale aj ruky a nohy, trénujete si koordináciu aj kondíciu. Najlepšie je dopĺňať ho posilňovňou alebo aeróbnou činnosťou. Tak ako pred každým cvičením, aj tu platí, že na začiatok sa treba rozcvičiť strečingom. Buďte si istí, že hodinka „posilňovania“ na stene vám ubehne oveľa rýchlejšie ako vo fitnescentre.

KDE SI ZALEZIETE?

Iba niektoré z centier ponúkajú aj lezenie s horným lanom. Väčšina je bouldrových.

Banskobystrický kraj: Lezecká stena Pavúk v Banskej Bystrici, Bouldrovka vo Zvolene, Bouldrovka v Banskej Štiavnici, Bouldrovka a lezecká stena v Žiari nad Hronom

Bratislavský kraj: Café stena, Lezecká veža AuPeak, Lezecké centrum Vertigo a Boulderoom v  Bratislave, Stena v Pezinku, Bouldrovka AD HOC v Malackách

Košický kraj: KHŠ „KRAS“ v Rožňave, HK Metropol v Košiciach, Bouldrovka, v Michalovciach, Lezecké centrum Rozlomity


Nitriansky kraj: Bouldrovka a Skautská bouldrovka v Nitre, Lezecká stena v Zlatých Moravciach


Prešovský kraj: Lezecká stena K2 v Poprade, Skalná stena v Prešove, Lezecká stena v Starej Ľubovni, Bouldrovka v Smižanoch

Trnavský kraj:Stena v Senici


Trenčiansky kraj:RedPoint v Myjave, Bouldrovka v Považskej Bystrici, Stena v Považskej Bystrici, Bouldrovka v Trenčíne, Stena a bouldrovka v Prievidzi, Lezecká stena v Handlovej


Žilinský kraj: Bouldrovka K2 v Žiline, Bouldrovka HK Exkrement v Martine,

Lezecká stena v Bytči

Pozor!

Na stenu sa nevyberte rovno z plavárne. Uvoľnené svaly vás nebudú poslúchať.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor