MENU
zdravy-zivot

Zrazte cholesterol a schudnite v jednom: Vďaka jedinej lyžičke tohto denne

Healthy,Lifestyle,Concept.,Happy,Senior,Woman,Eating,Fresh,Vegetable,Salad,
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Zrazte cholesterol a schudnite v jednom: Vďaka jedinej lyžičke tohto denne

Neverte všetkým mýtom. Vypočujte si, čo na osočovanú potravinu hovoria odborníci.

Čo si najradšej natierajte na chlieb? Maslo, lebo je prírodné, alebo olivový olej, lebo je zdravý? Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí na dlhé roky odsúdili ďalšiu možnosť. Podľa nedávnej štúdie však práve tá môže byť dokonca ešte zdravšou a postave prospešnejšou alternatívou. 

Nová štúdia publikovaná v časopise Public Health Nutrition naznačuje, že niektoré margaríny a margarínu podobné alebo šľahané maslové zmesi môžu byť zdravšie ako maslo, píše americký Healthline a nezabúda pripomenúť, že štúdiu nedotovala žiadna firma na výrobu margarínov. 

Fakt, že tuk z téglika môže byť zdravší, je pomerne prekvapivý vzhľadom na to, že margarín mal na dlhé roky povesť „plastovej nátierky" plnej škodlivých transtukov. Štúdia porovnávala výrobky na americkom trhu, v rámci ktorého americké federálne regulačné orgány zakázali čiastočne hydrogenovaný olej v roku 2016. Tieto látky sa nesmú používať ani u nás.

Aká je teda pravda dnes? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor