MENU
zdravy-zivot

Poznáte najlepšie zdroje vlákniny? Pomôžu vám schudnúť

Hmotnosť si udržíte aj vďaka dostatočnému príjmu vlákniny.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Poznáte najlepšie zdroje vlákniny? Pomôžu vám schudnúť

Niekedy stačí drobná zmena v jedálnom lístku a zhadzovanie kíl pôjde ako po masle. Dostatočný príjem vlákniny má hneď niekoľko výhod.

Prečo vám môže pomôcť vláknina pri chudnutí? Pomôže vám zväčšiť objem potravy, ale zostane z veľkej časti nestrávená a má nízku energetickú, kalorickú hustotu. Vláknina vás tak zasýti na dlhú dobu bez toho, aby vás to stálo príliš veľa kalórií, uvádza nemecký portál eatsmarter.de. Čo sa skrýva pod pojmom kalorická hustota? Ide o počet kalórií na gram potraviny vo vzťahu k jej množstvu. Napríklad biele pečivo má veľmi vysokú energetickú hustotu, malú hmotnosť a objem, ale veľa kalórií.

Zlepší trávenie

Hoci je vláknina z veľkej časti nestráviteľná, je nepostrádateľná pre zdravé trávenie. Rozpustná vláknina slúži ako potrava pre črevné baktérie, ktoré sú prirodzenou súčasťou črevnej flóry. Nerozpustná vláknina dokáže absorbovať veľa vody. Následne sa napučí, čím podporí trávenie. Skôr budete mať aj pocit sýtosti. Vláknina navyše zabraňuje rýchlemu zvýšeniu hladiny cukru v krvi, a tým predchádzať neodolateľnej chuti k jedlu.

Zapite ju

Odborníci odporúčajú denne prijať aspoň dvadsaťpäť až tridsať gramov vlákniny. Dbajte však na pitný režim. Na každých desať gramov vlákniny by ste mali vypiť približne pol litra vody. Ak tak neurobíte, hrozí vám zápcha. Vo všeobecnosti sú na vlákninu bohaté celozrnné výrobky, strukoviny, ovocie, zelenina, ale i klíčky. Pozrite si potraviny, ktoré majú vysoký obsah vlákniny.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor