MENU
zdravy-zivot

Chcete schudnúť, ale nechce sa vám cvičiť? Stačí krok a máte to v suchu

Ako chudnúť, keď vás šport nebaví.
Zdravý život

Chcete schudnúť, ale nechce sa vám cvičiť? Stačí krok a máte to v suchu

Pri pohybe vydržíte len vtedy, ak vás bude baviť. Neobľubujete beh, fitká vám nesedia a skupinové cvičenia nebavia? Je tu riešenie.

Hoci je pri zhadzovaní kilogramov dôležitá najmä úprava stravy, ľahšie sa vám bude chudnúť, ak budete aj športovať. Patríte k tým, ktorým posilňovňa nevonia, neobľubujete skupinové cvičenia a s pohybom si jednoducho netykáte? Aj pre vás existuje riešenie. Zachráni vás prirodzená fyzická aktivita, chôdza.

Vylepší pleť i imunitu

Pravidelná pešia chôdza stimuluje krvný obeh a posilňuje imunitný systém. Dokonca rozžiari i pleť, čerstvý vzduch totiž dodá pokožke kyslík. Podľa cambridgskej univerzity, ktorá robila výskum v spolupráci z 300 000 účastníkmi, žijú ľudia, ktorí chodia denne polhodinu dlhšie ako tí, ktorí chodia málo. A rovnako ako pri každej inej aktivite, aj pri správne nastavenej prechádzke, môžete ľahko spaľovať kalórie, uvádza nemecký portál vital.de. 

Ako často sa prechádzať?

Aké sú pravidlá, aby ste vďaka chôdzi chudli? Na tridsať minútovú prechádzku si nájdite čas aspoň päťkrát týždenne. Podľa tempa spálite približne 850 až 1500 kJ. Vždy je vhodnejšia energická chôdza. Ideálne je, ak si nájdete na prechádzku čas 15 až 20 minút po jedle. Chôdza totiž pri súčasnom spaľovaní kalórií stimuluje aj trávenie, čo je ideálna kombinácia.

Potešíte kĺby

Chôdzu sa oplatí do chudnutia zakomponovať aj z iných dôvodov, je šetrnejšia na kĺby ako ktorýkoľvek iný vytrvalostný šport či posilňovanie. Dvojnásobne to platí v prírodných terénoch. Ľahko si ju zaradíte do každodenných povinností. Prechádzka je ideálnym štartom aj pre športovcov-začiatočníkov. Posilňuje kardiovaskulárny systém a uvoľňuje stres. Zároveň je ideálnou prevenciou rozvinutia osteoporózy.

Anketa
Vyberiete sa radšej na prechádzku ako do fitka?

Ak nie ste zvyknutí dlhšie chodiť, pridávajte záťaž postupne. Pokojne začnite len na pätnástich minútach a čas predlžujte po minútach každých pár dní. Postupne môžete zaradiť trať, na ktorej sa nájdu prevýšenia alebo si dajte na chrbát batoh so záťažou. Výhodu majú tí, ktorí majú doma štvornohého miláčika. Na prechádzku vás tak bude mať kto posúriť.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac

Zuby mám zrazu veľmi citlivé na studené. Môže to byť niečo vážnejšie?

Zvýšenú citlivosť zubov na studené môžu spôsobovať odhalené zubné krčky. Odkrýva sa citlivé zubné tkanivo krčka, ktoré býva bežne prekryté ďasnom. Za týmto stavom sa môže skrývať niekoľko príčin – napríklad nesprávna technika čistenia zubov, zápal ďasien a parodontitída, nevyhovujúca pozícia zubov, ale aj prirodzené starnutie spojené s atrofiou ďasien. Poraďte sa so zubným lekárom, ktorý vám komplexne skontroluje stav chrupu a ďasien. Ak potvrdí, že ide o odhalené zubné krčky, má, v závislosti od príčiny, rôzne možnosti, ako postupovať. Môže krčky napríklad prekryť výplňovým materiálom alebo sa pokúsiť ďasná vrátiť do pôvodnej polohy chirurgickým zákrokom. Na samotnú citlivosť zubov pomáhajú špeciálne zubné pasty alebo ambulantné prípravky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor