MENU
zdravy-zivot

Nechudnete? Zrýchlite metabolizmus, stačí 5 ľahkých trikov

Niekedy stačí zrýchliť metabolizmus a hneď začnete chudnúť.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Nechudnete? Zrýchlite metabolizmus, stačí 5 ľahkých trikov

Niekedy ho môžete sami zbytočne brzdiť, stačia mierne úpravy v životospráve a zhadzovanie nadbytočných kilogramov pôjde ako po masle.

O rýchlosti metabolizmu nerozhoduje len vek, pohlavie či genetické predispozície, ale ovplyvňovať ho môže napríklad i počet porcií behom dňa, čas, kedy si potravu najčastejšie doprajete, ale i to ako sa hýbete. Ak máte prirodzene pomalší metabolizmus, nevzdávajte sa. Stačí zmeniť návyky a vyhnúť sa zbytočným metabolickým brzdáam, uvádza womenshealth.de. Čo sa oplatí zmeniť?

Dajte si bielkoviny

Výborným pomocníkom pre metabolizmus sú bielkoviny. Telo totiž musí minúť viac energie na rozdelenie bielkovín na ďalšie zložky, aminokyseliny. Navyše zabraňujú kolísavým hladinám inzulínu. Metabolizmus môžete efektívne stimulovať konzumáciou vajíčok, rýb, chudného mäsa, strukovinami alebo tofu. 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor