MENU
zdravy-zivot

Nechudnete? Zrýchlite metabolizmus, stačí 5 ľahkých trikov

Niekedy stačí zrýchliť metabolizmus a hneď začnete chudnúť.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Nechudnete? Zrýchlite metabolizmus, stačí 5 ľahkých trikov

Niekedy ho môžete sami zbytočne brzdiť, stačia mierne úpravy v životospráve a zhadzovanie nadbytočných kilogramov pôjde ako po masle.

O rýchlosti metabolizmu nerozhoduje len vek, pohlavie či genetické predispozície, ale ovplyvňovať ho môže napríklad i počet porcií behom dňa, čas, kedy si potravu najčastejšie doprajete, ale i to ako sa hýbete. Ak máte prirodzene pomalší metabolizmus, nevzdávajte sa. Stačí zmeniť návyky a vyhnúť sa zbytočným metabolickým brzdáam, uvádza womenshealth.de. Čo sa oplatí zmeniť?

Dajte si bielkoviny

Výborným pomocníkom pre metabolizmus sú bielkoviny. Telo totiž musí minúť viac energie na rozdelenie bielkovín na ďalšie zložky, aminokyseliny. Navyše zabraňujú kolísavým hladinám inzulínu. Metabolizmus môžete efektívne stimulovať konzumáciou vajíčok, rýb, chudného mäsa, strukovinami alebo tofu. 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor