MENU
zdravy-zivot

10 obyčajných potravín, ktoré si vaša PEČEŇ zamiluje

Správne potraviny vám uľahčia chudnutie.

Súvisiace témy

Zdravý život

10 obyčajných potravín, ktoré si vaša PEČEŇ zamiluje

To, či máte pečeň zdravú a vo forme, výrazne ovplyvňuje aj kvalitu vášho života. Pomôžte je drobnými zmenami. Čo sa oplatí servírovať?

Zjednodušene možno povedať, že pečeň je detoxikačná továreň a vo výraznej miere sa podieľa na „čistote“ organizmu. Je však dôležitá aj pre produkciu žlče, ktorá spolupracuje na odbúravaní tukov a bielkovín, ale i pre vstrebávanie významných živín.

Stále platí, že jej najväčšími nepriateľmi sú alkohol, cukor, nadmerné užívanie liekov a nikotín. Jej činnosť môžete výrazne ovplyvniť jedálnym lístkom, čo by vám nemalo chýbať na tanieri, ktoré potraviny či bylinky potešia pečeň?

Osvedčený cesnak

O zdravotných benefitoch cesnaku nikto nepochybuje, poteší sa mu aj pečeň. Za pozitívnymi účinkami sa skrývajú alicín, selén a zlúčeniny síry. Cesnak aktivuje enzýmy v pečeni, čím jej uľahčuje prácu.

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor