MENU
zdravy-zivot

A chuť na sladké vás prejde! Stačí robiť 30 sekúnd túto vec s prstami

Closeup,Of,A,Young,Woman,Holding,And,Giving,A,Donut
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

A chuť na sladké vás prejde! Stačí robiť 30 sekúnd túto vec s prstami

Po každom obede to na vás príde so železnou pravidelnosťou? Skúste sa z nutkania zajesť obed sladkým vymotať psychologickými fintami.

Chuť na sladké po dobrom obede je len nešťastný návyk. Behaviorálni psychológovia sa preto zaoberajú spôsobmi, ako pomôcť mozgu podobné zlozvyky zdolať. Pozreli sme sa na dve dávnejšie štúdie, ktoré prišli s prekvapivo jednoduchými riešeniami.

Zamestnajte hlavu

Podľa výskumu uverejneného v Addictive Bahaviors ešte v roku 2015 môže túžbu po jedle ale aj drogách, sexe, či spánku približne o jednu pätinu oslabiť  hranie hry Tetris a to len tri minúty v kuse. Dokonca môže pomôcť odložiť chuť na cigaretu či pohárik alkoholu. Ako si to vysvetliť?

Podľa profesorky Jackie Andrade zo School of Psychology and Cognition Institute na Plymouth University efekt spočíva v blokovaní predstavy túžby, skôr ako ju hodláme naplniť.Hranie vizuálne zaujímavej hry, akou je Tetris, zaberá mentálne procesy, ktoré podporujú túto predstavivosť. Je ťažké si niečo živo predstaviť a hrať Tetris v rovnakom čase," mieni odborníčka. 

Zamestnanie hlavy a rúk je tajomstvom aj ďalšieho triku, ktorý vám pre zmenu zaberie len 30 sekúnd. Ako na to? Pokračovanie na ďalšej strane....

Zamestnajte prsty

Proti chuti na sladké funguje aj obyčajné klepkanie prstami, napríklad po stole či po čele. S týmito závermi prišla štúdia ešte v roku 2014 prezentovaná v rámci vedeckého podujatia ObesityWeek. Richard Weil, riaditeľ programu chudnutia na Mt Sinai St. Luke's Hospital v New Yorku, a jeho kolegovia testovali účinky troch 30-sekundových rozptyľovacích techník na zníženie chuti na obľúbené jedlá obéznych účastníkov štúdie - klepkania na čelo a ucho, klopkania palcom po nohe a kontrolnej aktivity - civenia na stenu. 

Ukázali sme, že aj pri vysokom BMI techniky rozptyľovania a dokonca aj kontrolná technika pomohli znížiť intenzitu túžby účastníkov po jedle," cituje vedca ScienceDaily

Zo spomenutých činností na odvedenie pozornosti pritom najlepšie fungovalo klepanie prstami po čele

Budete mať šťastie a zafunguje to isté aj u vás? Za skúšku nič nedáte.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor