MENU
zdravy-zivot

A chuť na sladké vás prejde! Stačí robiť 30 sekúnd túto vec s prstami

Closeup,Of,A,Young,Woman,Holding,And,Giving,A,Donut
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

A chuť na sladké vás prejde! Stačí robiť 30 sekúnd túto vec s prstami

Po každom obede to na vás príde so železnou pravidelnosťou? Skúste sa z nutkania zajesť obed sladkým vymotať psychologickými fintami.

Chuť na sladké po dobrom obede je len nešťastný návyk. Behaviorálni psychológovia sa preto zaoberajú spôsobmi, ako pomôcť mozgu podobné zlozvyky zdolať. Pozreli sme sa na dve dávnejšie štúdie, ktoré prišli s prekvapivo jednoduchými riešeniami.

Zamestnajte hlavu

Podľa výskumu uverejneného v Addictive Bahaviors ešte v roku 2015 môže túžbu po jedle ale aj drogách, sexe, či spánku približne o jednu pätinu oslabiť  hranie hry Tetris a to len tri minúty v kuse. Dokonca môže pomôcť odložiť chuť na cigaretu či pohárik alkoholu. Ako si to vysvetliť?

Podľa profesorky Jackie Andrade zo School of Psychology and Cognition Institute na Plymouth University efekt spočíva v blokovaní predstavy túžby, skôr ako ju hodláme naplniť.Hranie vizuálne zaujímavej hry, akou je Tetris, zaberá mentálne procesy, ktoré podporujú túto predstavivosť. Je ťažké si niečo živo predstaviť a hrať Tetris v rovnakom čase," mieni odborníčka. 

Zamestnanie hlavy a rúk je tajomstvom aj ďalšieho triku, ktorý vám pre zmenu zaberie len 30 sekúnd. Ako na to? Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor