MENU
zdravy-zivot

Hlieny a kašeľ? Vyskúšajte 10 prírodných antibiotík. Ich účinky vás ohúria

Prírodné antibiotiká
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Hlieny a kašeľ? Vyskúšajte 10 prírodných antibiotík. Ich účinky vás ohúria

Pokiaľ ste od pediatra dostali recept na antibiotiká a v lekárni ich nemali, máte viac možností. V lekárni vám môžu ponúknuť generikum, alebo vám pediater môže predpísať alternatívu pre dospelých a prepočítať dávkovanie a zvážiť možné vedľajšie účinky. Alebo vyskúšajte silu prírody!

Ak nie ste na sto percent presvedčení, že vaše dieťa antibiotiká naozaj potrebuje, vyskúšajte silu prírody. Prečítajte si napríklad príbalové letáky detských voľnopredajných sirupov na kašeľ, koľko z nich skrýva v sebe bylinky a liečivé rastliny. Môže to byť brečtan, muškát, horec, prvosienka, baza čierna, železník, skorocel, materina dúška, bazalka, či eukalyptus a mnohé iné.

Prírodnými prostriedkami sa ľudstvo liečilo po stáročia. Vzhľadom k nedostatku liekov v dnešnej dobe, ktorý zmieta celú Európu a obrovský počet chorých, existuje tendencia prinavrátiť sa k sile prírody.

Niekedy pomôžu čaje, inokedy koncentrovanejšie látky prírodných liečiv z lekárne. Syntetické antibiotiká by mali byť poslednou voľbou. Nemali by sme zabúdať, že tieto lieky nie sú samozrejmosťou, sú skôr vzácnosťou, ktorú nám 20. storočie prinieslo.

Vyšetrenie CRP

Najdôležitejšou vecou v chorobe je dokázať rozlíšiť bakteriálnu infekciu od vírusovej. Nápomocné sú v dnešnej dobe krvné testy, ktoré vám behom niekoľkých minút povedia, aká je vaša hladina CRP v krvi.


Bolesť pri zápale slepého čreva je špecifická. Nedá sa s ničím zameniť

CRP je C-kreatívny proteín, ktorý vzniká pri zápalovej reakcii v tele. Čím sú jeho hodnoty vyššie, tým je bakteriálna infekcia vo väčšom rozmachu. Pri nízkej hladine CRP ide o vírusové ochorenie. Vyšetrenie by mal spraviť praktický lekár či pediater najmä pri infekciách dýchacích ciest. Lekári odporúčajú užívanie syntetických antibiotík až od hodnoty 40mg/l, vtedy je jasné, že ide o bakteriálnu infekciu.

Pokiaľ je vaše CRP nízke a lekár vám odporučí len vitamíny, oddych a voľnopredajné lieky, vyskúšajte prírodné antibiotiká. V prípade slabej infekcie môžu dobre zaúčinkovať a behom niekoľkých dní môžete byť fit.

Prírodné antibiotiká

Množstvo bežných rastlín má antibakteriálne účinky. Prírodné antibiotiká, teda fytoncídy, majú schopnosť usmrcovať mikroorganizmy a pomáhajú potlačiť veľké množstvo infekcií. Nie sú síce také razantné ako syntetické antibiotiká, ale nemajú vedľajšie účinky a nepoškodzujú črevnú mikroflóru.

Majú preventívny charakter, takže by sme ich mali užívať tak často ako sa len dá. Pokiaľ trpíte chronickými ochoreniami, alebo ochoreniami, na ktoré užívate lieky pravidelne, vždy sa poraďte s lekárom o vhodnosti a intenzite užívania prírodných antibiotík.

Pokračovať Ďalej (1/11)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor