MENU
zdravy-zivot

Hlieny a kašeľ? Vyskúšajte 10 prírodných antibiotík. Ich účinky vás ohúria

Prírodné antibiotiká
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Hlieny a kašeľ? Vyskúšajte 10 prírodných antibiotík. Ich účinky vás ohúria

Pokiaľ ste od pediatra dostali recept na antibiotiká a v lekárni ich nemali, máte viac možností. V lekárni vám môžu ponúknuť generikum, alebo vám pediater môže predpísať alternatívu pre dospelých a prepočítať dávkovanie a zvážiť možné vedľajšie účinky. Alebo vyskúšajte silu prírody!

Ak nie ste na sto percent presvedčení, že vaše dieťa antibiotiká naozaj potrebuje, vyskúšajte silu prírody. Prečítajte si napríklad príbalové letáky detských voľnopredajných sirupov na kašeľ, koľko z nich skrýva v sebe bylinky a liečivé rastliny. Môže to byť brečtan, muškát, horec, prvosienka, baza čierna, železník, skorocel, materina dúška, bazalka, či eukalyptus a mnohé iné.

Prírodnými prostriedkami sa ľudstvo liečilo po stáročia. Vzhľadom k nedostatku liekov v dnešnej dobe, ktorý zmieta celú Európu a obrovský počet chorých, existuje tendencia prinavrátiť sa k sile prírody.

Niekedy pomôžu čaje, inokedy koncentrovanejšie látky prírodných liečiv z lekárne. Syntetické antibiotiká by mali byť poslednou voľbou. Nemali by sme zabúdať, že tieto lieky nie sú samozrejmosťou, sú skôr vzácnosťou, ktorú nám 20. storočie prinieslo.

Vyšetrenie CRP

Najdôležitejšou vecou v chorobe je dokázať rozlíšiť bakteriálnu infekciu od vírusovej. Nápomocné sú v dnešnej dobe krvné testy, ktoré vám behom niekoľkých minút povedia, aká je vaša hladina CRP v krvi.


Bolesť pri zápale slepého čreva je špecifická. Nedá sa s ničím zameniť

CRP je C-kreatívny proteín, ktorý vzniká pri zápalovej reakcii v tele. Čím sú jeho hodnoty vyššie, tým je bakteriálna infekcia vo väčšom rozmachu. Pri nízkej hladine CRP ide o vírusové ochorenie. Vyšetrenie by mal spraviť praktický lekár či pediater najmä pri infekciách dýchacích ciest. Lekári odporúčajú užívanie syntetických antibiotík až od hodnoty 40mg/l, vtedy je jasné, že ide o bakteriálnu infekciu.

Pokiaľ je vaše CRP nízke a lekár vám odporučí len vitamíny, oddych a voľnopredajné lieky, vyskúšajte prírodné antibiotiká. V prípade slabej infekcie môžu dobre zaúčinkovať a behom niekoľkých dní môžete byť fit.

Prírodné antibiotiká

Množstvo bežných rastlín má antibakteriálne účinky. Prírodné antibiotiká, teda fytoncídy, majú schopnosť usmrcovať mikroorganizmy a pomáhajú potlačiť veľké množstvo infekcií. Nie sú síce také razantné ako syntetické antibiotiká, ale nemajú vedľajšie účinky a nepoškodzujú črevnú mikroflóru.

Majú preventívny charakter, takže by sme ich mali užívať tak často ako sa len dá. Pokiaľ trpíte chronickými ochoreniami, alebo ochoreniami, na ktoré užívate lieky pravidelne, vždy sa poraďte s lekárom o vhodnosti a intenzite užívania prírodných antibiotík.

Pokračovať Ďalej (1/11)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor