MENU
zdravy-zivot

Nechcete sa potiť? Pomôcť vám môžu aj jednoduché cviky z jogy

Potenie môžete zmierniť aj vďaka niektorým pozíciám z jogy.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Nechcete sa potiť? Pomôcť vám môžu aj jednoduché cviky z jogy

Cviky nie sú náročné, aby ste sa nepotili ešte viac. Ak nemáte na ne miesto a ani čas, môže vás zachrániť ešte jeden trik.

Všetky cviky sú založené na tom, aby ste vyvážili nervový systém. Ak nemáte chuť na cvičenie, pomôže vám správne dýchanie, napríklad aj na zastávke. Nadýchnite sa ústami, chvíľu zadržte dych a pomaly vydýchnite cez nos. Táto technika je naozaj nenápadná, stačí sa k osadenstvu zastávky obrátiť chrbtom. Dýchanie cez jazyk vás môže upokojiť aj pred dôležitým pracovným stretnutím, na ktoré nemusíte prísť spotení a vystresovaní. Doma, ale aj v pokojnejšej kancelárii vám pomôžu vyrovnať sa s potením nasledujúce pozície.

Predkloňte sa

Zo stoja sa pomaly predkloňte. Nechajte voľne visieť ruky, i hlavu. Na zadnej strane stehien musíte pocítiť napätie. Kolená môžete jemne pokrčiť. V predklone sa päťkrát zhlboka nadýchnite a vydýchnite. Aby ste ľahšie dosiahli zem, pokojne môžete aj roznožiť na šírku bokov.

Chodidlá na stenu

Pred potením a teplom vás zachráni aj nasledujúca pozícia. Ľahnite si na chrbát tak, aby ste mali za hlavou stenu. Vystreté ruky položte vedľa tela, dlane vytočte nahor. Pokrčte nohy a dotknite sa chodidlami steny. V pozícii zostaňte jednu, dve minúty. Pomaly vráťte nohy späť, položte ich na zem. Uvoľnite celé telo a párkrát sa zhlboka nadýchnite. Ohybnejší cvičenci sa môžu dať nohy úplne za hlavu a prstami sa oprieť o podlahu. Tejto pozície sa však vzdajte, keď vás trápi vysoký krvný tlak alebo máte problém s chrbticou.

Potíte sa? V ľahu zanožte nohy, nemusí ich mať dopnuté.Potíte sa? V ľahu zanožte nohy, nemusí ich mať dopnuté.
Zdroj: Shutterstock

Vytočte trup

Proti poteniu sú výborné aj nenáročné výkruty. V sede preložte ľavú nohu cez pokrčenú pravú. Potom vytočte trup doľava. Ľavou rukou sa oprite za telom, pravú oprite lakťom z vonkajšej strany o ľavá koleno. Potíte sa v práci? Stačí miernejšia podoba twistu. V sede na stoličke, položte chodidlá na zem na šírku bokov, ruky spustite popri tele a vytáčajte trup striedavo do pravej a ľavej strany. 

V boji s potením vám môže pomôcť aj klasický výkrut.V boji s potením vám môže pomôcť aj klasický výkrut.
Zdroj: Shutterstock

Schlaďte sa syčaním

Posaďte sa, vystrite chrbát, plecia ťahajte nahor, hlavu držte v predĺžení trupu. Ruky položte  na kolená, dlane vytočte nahor. Pootvorte pery, zuby jemne zatnite. Potom špičku jazyka jemne tlačte na horné podnebie pri zuboch. Dýchajte ústami cez jazyk, mali by ste počuť syčanie. Zatvorte ústa a opäť vydýchnite nosom. Dýchanie zopakujte 5- až 10-krát. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac

Pukanie, praskanie a tuhnutie čeľuste? Vyhľadajte odborníka!

Bolesť v oblasti čeľustného kĺbu môže poukazovať na primárnu poruchu v ktorejkoľvek časti úst a tváre. Zvukové fenomény ako pukanie či vŕzganie vychádzajú z narušenia koordinácie pohybu kĺbového disku a ramena sánky. Čeľustný kĺb môže byť poškodený priamym úrazom, zápalom alebo opakovaným chronickým preťažovaním kĺbových plôch pri nesprávnej koordinácii svalového aparátu v oblasti čeľustného kĺbu, ale i v oblasti krčnej chrbtice.

Napríklad chybný zhryz či škrípanie zubov sa prejavujú bolesťou čeľustného kĺbu a žuvacích svalov. Tieto stavy môžu viesť k predčasnej a bolestivej osteoartróze čeľustného kĺbu, spojenej s pocitom stuhnutosti. Pri zápalových reumatických ochoreniach môže byť postihnutý ktorýkoľvek kĺb v tele, teda aj čeľustný.

Pri väčšine týchto ochorení sú však zapálené viaceré kĺby v typických lokalitách. Súčasne sa objavujú celkové príznaky, ako je únava, slabosť, zvýšená teplota. V rámci diferenciálnej diagnostiky bolesti čeľustného kĺbu sú potrebné vyšetrenia u viacerých odborných lekárov – stomatológa, ORL lekára, neurológa a reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor