MENU
zdravy-zivot

Chcete mať čerstvý koriander vždy poruke? Pestujte si ho doma na okne

×
Zdravý život

Chcete mať čerstvý koriander vždy poruke? Pestujte si ho doma na okne

Koriander má protizápalové, protiplesňové či analgetické účinky. Podporuje trávenie, znižuje cholesterol a je skvelý do mnohých receptov.

Lístky koriandra dajú tú pravú chuť mnohým jedlám, no v zime nie je také jednoduché sa k nim dostať. Dá sa to však ľahko zmeniť! Kúpte si celý, teda nemletý koriader v ktoromkoľvek obchode, kde predávajú aj korenie. Doma guľôčky koriandru mierne podrvte, aby sa rozpolili, tak budú semienka rýchlejšie klíčiť. 

Nedajte rakovine šancu s koreninami a bylinkami. Stačí štipka a z jedla bude liek!

Do kvetináča dajte najlepšie zeminu pre bylinky, navlhčite, nasypte semienka, posypte tenkou vrstvou zeminy a opäť navlhčite. Kvetináč umiestnite na okno, ktoré má najviac svetla, najlepšie smerujúce na juh či juho-západ. Zeminu nenechajte nikdy celkom preschnúť, priebežne ju zvlhčujte. 

Už za 3 dni by mali zo zeme vykúkať drobné rastlinky. Za dva týždne sa bude kvetináč pekne zelenať a o 3 až 4 týždne môžete lístky koriandra využiť do vášho jedla.

Jednoduchý videonávod

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Cestovanie s dieťaťom v MHD počas pandémie

Obmedzte pohyb mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, nákup potravín, hygieny, liekov, domácej sociálnej starostlivosti, nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia. Autobusové spoločnosti na Slovensku prijali preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich a zabezpečujú dezinfekciu vozidiel čistiacimi prostriedkami s najnovším typom polymérovej vodou riediteľnej dezinfekcie, ktorá nie je dráždivá ani toxická. Pokiaľ je nutné cestovať s dieťaťom vo verejnej doprave, dodržujte vzdialenosť medzi spolucestujúcimi. Vhodné je sedieť vždy na každom druhom sedadle, pri okne. Počas pobytu na verejnom priestranstve dávajte sebe a deťom rúško. Po príchode domov si umyte dôkladne ruky, a to 20 až 30 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou a aj medzi prstami. Môžete použiť aj dezinfekčný gél s obsahom 60 percent alkoholu.

čítať viac

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia