MENU
zdravy-zivot

Od zajtra sa zobúdzajte inak! Váš deň bude bez stresu a zlej nálady

Naše telo miluje rituály, a to neplatí len pre prípravu na spánok, ale aj pre zobúdzanie sa.
Zdravý život

Od zajtra sa zobúdzajte inak! Váš deň bude bez stresu a zlej nálady

Chcete si pripraviť pôdu na skvelý deň bez únavy a nervozity? Je to veľmi jednoduché, stačí naozaj malá finta.

Ľudia, ktorí sú v ranných hodinách vystavení slnečnému žiareniu alebo jasnému vnútornému osvetleniu, spia v noci lepšie a majú tendenciu cítiť sa menej vystresovane ako tí, ktorým sa veľa ranného svetla nedostane, tvrdí štúdia publikovaná v časopise Sleep Health.

Ráno sa vyzrite z okna

Vystavenie sa väčšiemu svetlu počas dňa a menšiemu osvetleniu v noci je rozhodujúce pre zdravé spánkové vzorce, pretože pomáha nastavovať naše vnútorné hodiny, takzvané cirkadiánne rytmy, uvádzajú autori štúdie. Výsledky naznačujú, že z hľadiska zdravia je dôležité, aby sme boli v kancelárskych či pracovných priestoroch vystavení buď dennému svetlu, alebo elektrickému osvetleniu, ktoré je bohaté na krátkovlnné modré svetlo, povedala vedúca autorka štúdie Mariana Figueiro. Mnohé inštitúcie sa pritom snažia svietiť čím menej. 

Viac svetla, viac dobrej nálady

Výskumníci sledovali vyše 100-člennú skupinu zamestnancov a ich svetelné podmienky v práci. Ľudia museli vypĺňať dotazník kde okrem otázok o svetle uvádzali aj kvalitu spánku či svoju náladu. Vysvitlo, že tí, ktorí mali v zamestnaní dostatok svetla najmä dopoludnia, medzi 8 hodinou rannou a poludním, zaspávali večer rýchlejšie a menej sa v noci budili oproti tým, ktorí boli ráno a doobeda vystavení slabému svetlu. Ľudia s dostatkom ranného svetla tiež hlásili menej pocitov stresu či depresie. To platilo aj pre tých, ktorí mali dostatok svetla po celý deň, od rána až po odchod z práce. 

Neseďte stále v prítmí, vyjdite von

Ak máte pocit, že vo vašej práci nie je toľko svetla, koľko by ste potrebovali, odborníci odporúčajú najmä ráno a doobeda vyjsť aspoň občas von z budovy a vystaviť sa slnečným lúčom, alebo sa aspoň postaviť k slnkom zaliatemu oknu. Využite aj obedňajšiu prestávku na to, aby ste sa dostali na slniečko. „Verte, že aj takéto maličkosti dokážu významne ovplyvniť vašu náladu i celkové zdravie,“ tvrdí autorka štúdie, podľa ktorej je pre správne fungovanie ľudského organizmu nesmierne dôležité, aby ráno a doobeda bol čo najviac v jasnom svetle, a večer sa naopak svetelné podmienky stlmili a modré svetlo sa zo svetelného spektra stiahlo.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia