MENU
zdravy-zivot

Z týchto 5 jedál nepriberiete. Štvorka je úplný víťaz!

Konzumácia potravín s vyšším indexom sýtosti vám pomôže zjesť celkovo menej kalórií.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Z týchto 5 jedál nepriberiete. Štvorka je úplný víťaz!

Máte neustále pocit, že keď vložíte do úst čokoľvek, priberiete snáď desaťnásobok? Predstavujeme 5 potravín, ktoré môžete odteraz jesť bez strachu.

Stále neveríte vlastným očiam? A pritom je to jednoduché. Tajomstvo je ukryté v spôsobe zasýtenia. Nasledovné potraviny sú bohaté na rôzne telu prospešné živiny, ale majú aj významný podiel vlákniny, ktorá telo zasýti na dlhšiu dobu, tým pádom udrží vaše maškrtné chute na uzde.

Nápomocný sa stal index sýtosti, ktorý bol definovaný už v roku 1995 v rámci štúdie, ktorá definovala 240-kalorické porcie 38 rôznych potravín. Konzumácia potravín s vyšším indexom sýtosti vám pomôže zjesť celkovo menej kalórií.

1. Varené zemiaky

Varené zemiakyVarené zemiaky
Varené zemiaky
Zdroj: Shutterstock

Podľa indexu sýtosti sú varené zemiaky na prvom mieste. Obsahujú rezistentný škrob, ktorý pôsobí ako rozpustná vláknina a pomáha vás udržať dlhšie sýtymi.

Vedeli ste, že ochladzovaním a ohrievaním varených zemiakov sa zvyšuje obsah odolného škrobu?

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor