MENU
zdravy-zivot

Schudnite ľahšie! Prísadu, ktorá znižuje cholesterol, musíte mať DOMA!

Ploché brucho si môžete vyformovať aj doma.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Schudnite ľahšie! Prísadu, ktorá znižuje cholesterol, musíte mať DOMA!

Niekedy môže pomôcť metabolizmu drobná zmena, ktorá naštartuje dobrých množstvo vecí. Rozhodovať môžu aj prísady, ktoré pravidelne používate. Ktorú sa oplatí mať po ruke?

Odborníci si tentokrát posvietili na oleje. Olivový už bežne používate v kuchyni, avšak oplatí sa k nemu pridať ešte jedného pomocníka. Siahnite po ľanovom oleji. Z modrých kvietkov sa pri zrení vytvoria tobolky, v ktorých sa skrývajú drobné semienka. Ľanový olej by nemal chýbať v žiadnom jedálnom lístku.

Ideálny pomer

Obzvlášť vysoký je obsah omega-3 mastných kyselín a ich pomer ku omega-6 mastným kyselinám je ideálny pre zdravú výživu, ale i chudnutie, a to z dlhodobého hľadiska, uvádza nemecký portál fuersie.de. Za studena lisovaný ľanový olej obsahuje v priemere až 70 percent omega-3 mastných kyselín. Pre porovnanie, u čerstvého lososa ide približne o päťpercentný podiel. Omega-3 mastné kyseliny pozitívne vplývajú na hladinu cholesterolu, znižujú krvný tlak, čím pôsobia ako prevencia proti srdcovo-cievnym ochorenia. Posilňuje i črevnú flóru, čo sa pozitívne odrazí na imunitnom systéme.

Stačí lyžička?

Vedci a lekári však začali skúmať i témou chudnutia pomocou ľanového oleja. Americká štúdia z Pennsylvánskej štátnej univerzity zistila, že pravidelný príjem ľanového oleja môže pomôcť znížiť obsah tuku v tele, uvádza fuersie.de. Omega-3 mastné kyseliny patria k „dobrému“ tuku. Práve nenasýtené mastné kyseliny naštartujú metabolizmus a umožnia tak rozbehnúť spaľovanie tukov na plné obrátky. V rámci štúdie účastníci pili každý deň smoothie obohatené o lyžičku rastlinných olejov. Patril k nim repkový, kukuričný a ľanový. Skupina s ľanovým olejom schudla oproti ostatným výraznejšie.

Vyberte si kvalitu

Pri výbere ľanového oleja platí, že je lepšie siahnuť po produktoch lisovaných za studena. Rafinovaný olej sa totiž chemicky čistí a zahrieva. Vždy by sa mal uchovávať v tmavom skle, na chladnejšom a tmavšom mieste. Neotvorený olej si svoju kvalitu udrží v priemere tri mesiace, po otvorení ho spotrebujte do troch týždňov. Ideálna je bio kvalita, keďže by nemal obsahovať žiadne pesticídy. Používajte ho len za studena a pridávajte ho do šalátov, smoothies či akýchkoľvek studených jedál, napríklad dressingov.  Ani so zdravým olejom to netreba preháňať, dajte si maximálne sto gramov denne. Ak ho chcete využiť na kúru, dajte si lyžicu oleja dvakrát denne počas troch týždňov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor