MENU
zdravy-zivot

Ste vyčerpaní a potrebujete rýchlo dobiť baterky? Vsaďte na túto pozíciu

Energiu vám vráti aj správna pozícia z jogy

Súvisiace témy

Zdravý život

Ste vyčerpaní a potrebujete rýchlo dobiť baterky? Vsaďte na túto pozíciu

Zlepší vám prekrvenie mozgu. Navyše vás zbaví stresu a dokonca pri nej omladnete. Na základnej škole ste ju určite bez problémov cvičili. Zvládnete to ešte?

Množstvo pozitívnych účinkov má sviečka. Cvik štartujte v pozícii s nohami za hlavou. S nádychom ich potom zdvihnite nahor. Sviečku necvičte počas menštruácie. Platí to pre všetky obrátené pozície z jogy. Tabu je aj počas tehotenstva. V prípade vysokého krvného tlaku, osteopórzy alebo artritídy sa o vhodnosti cviku poraďte s lekárom.

Nabije a omladí

Určite sa oplatí spomenúť si na klasiku z telocviku. Sviečka upokojuje nervový systém, normalizuje funkciu štítnej žľazy, znižuje napätie a dokonca pomáha pri zažívacích problémoch. Tradičná pozícia z jogy je ideálna na dobitie energie, keď ste unavení a vyčerpaní. Mnohí ju dokonca považujú za asánu, vďaka ktorej omladnete.

Na čo si dávať pozor?

  • dýchajte pokojne a plynulo
  • bradu tlačte k hrudníku
  • hlavu nevytáčajte do strán, ak máte vrkoč, rozpustite si vlasy
  • v oblasti krku by ste nemali cítiť tlak, ten spočíva skôr na pažiach a lakťoch
  • spodnú časť chrbtá vám pomôžu stabilizovať dlane
  • špičky i celé nohy vyťahujte nahor

Ako začiatočníci pozíciu ľahšie dosiahnete pomocou steny. Ako má sviečka vyzerať?

Zdroj: youtube/Archie’s Yoga

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac

Moja mama objavila ketodiétu. Nemôže jej to ublížiť?

Aj ketodiéta musí mať správne zloženie a nemôže byť postavená na prevažne živočíšnych tukoch. Minimálne dvakrát do týždňa by mala jesť ryby ako je losos alebo tuniak pre obsah omega 3 mastných kyselín. Dobrý zdroj zdravých tukov, ale aj vlákniny a bielkovín sú orechy - vlašské, lieskové či mandle a semienka - tekvicové, ľanové a podobne. Ďalším dôležitým zdrojom bielkoviny sú strukoviny. Mama by sa mala poradiť s erudovaným odborníkom na výživu, lebo takáto strava s nadbytkom saturovaných tukov, nedostatkom zeleniny môže mať negatívny dopad na jej zdravie. 

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia