MENU
zdravy-zivot

Chcem ale nemôžem: O poruchách erekcie sa nehanbite hovoriť!

Zlyhávate v posteli? Vyhýbate sa sexu alebo skúšate, či to s inou nepôjde lepšie? Odhoďte zábrany a vyhľadajte lekára, erektilná dysfunkcia sa vo väčšine prípadov dá elegantne liečiť
Zdroj: Profimedia.sk
Zdravý život

Chcem ale nemôžem: O poruchách erekcie sa nehanbite hovoriť!

Zlyhávate v posteli? Vyhýbate sa sexu alebo skúšate, či to s inou nepôjde lepšie? Odhoďte zábrany a vyhľadajte lekára, erektilná dysfunkcia sa vo väčšine prípadov dá elegantne liečiť. Nejde len o váš sexuálny život či o psychickú pohodu, porucha môže až štyridsať mesiacov dopredu signalizovať infarkt!

Peter mal štyridsaťtri rokov, o desať rokov mladšiu manželku, dve deti, dobre platenú, hoci stresujúcu robotu, útulný byt, firemné auto... Mohol si dopriať všeličo. Iba jedno mu chýbalo. Sex. Vyše dvoch rokov sa vyhýbal milostným hrám, ako sa len dalo. „V jednu noc som zistil, že nemôžem. Bolo to po žúre, vypili sme dosť alkoholu, tak som si povedal, v pohode, nič sa nedeje. No nevydarilo sa ani repete počas druhej noci, ani o týždeň, o mesiac, hoci som mal chuť. Čím viac som chcel, tým to bolo horšie. Buď bol málo tvrdý, alebo úplne mäkký. Jednoducho sa mi nepostavil, keď mal. Dovtedy som si myslel, že impotencia sa týka len starších pánov. Koľkokrát sme o tom s kamarátmi vtipkovali pri pive! Keby som mal rakovinu, vedel by som sa im zdôveriť, ale s týmto? Odišlo mi sebavedomie, bol som totálne frustrovaný. Po mnohých neúspešných pokusoch som sa manželke začal vyhýbať. Hádali sme sa, podozrievala ma, že mám bokovku. Nebol som schopný povedať jej pravdu, bolo to také ponižujúce! Našiel som si nejaké informácie na internete, ale mal som strach z lekárov aj z vyšetrení.“
Manželka Soňa jeho slová potvrdzuje: „Neklapalo nám to v posteli. Odťahoval sa odo mňa, aj keď nešlo o intímnu chvíľu. Akoby mal ku mne odpor. Cítila som sa menejcenná, nepríťažlivá, myslela som si, že ma podvádza. Trvalo dlho, kým som zistila, že problémom nie som ja. Mám ho stále rada a nechcela som, aby nám pre to stroskotalo manželstvo. On však ignoroval moje pokusy zaviesť reč na túto tému. Všetky sa končili hádkou. Pritom mne ani nešlo o samotný sex, ale o to, ako zle to manžel znášal. Až po dlhom čase súhlasil, že navštívi lekára. Je to jeho kamarát, neviem, či by išiel aj k niekomu cudziemu.
Vyšetril ho, predpísal mu lieky na podporu erekcie a všetko sa zmenilo. Dnes ich už dokonca ani nepotrebuje, stačí mu vedieť, že ich má. Náš vzťah sa vrátil do normálnych koľají.“

nie som ja. Mám ho stále rada a nechcela som, aby nám pre to stroskotalo manželstvo. On však ignoroval moje pokusy zaviesť reč na túto tému. Všetky sa končili hádkou. Pritom mne ani nešlo o samotný sex, ale o to, ako zle to manžel znášal. Až po dlhom čase súhlasil, že navštívi lekára. Je to jeho kamarát, neviem, či by išiel aj k niekomu cudziemu.
Vyšetril ho, predpísal mu lieky na podporu erekcie a všetko sa zmenilo. Dnes ich už dokonca ani nepotrebuje, stačí mu vedieť, že ich má. Náš vzťah sa vrátil do normálnych koľají.“

KAŽDÝ DRUHÝ NAD 40
Petrova výpoveď je zriedkavá. Muži len málokedy dokážu rozprávať o niečom takom intímnom, ako je porucha erekcie. Radšej by sa prepadli pod čiernu zem, ako by mali niekomu prezradiť, že ich mužská pýcha nefunguje, ako má. Ak chlap začne o tejto téme hovoriť a je dokonca ochotný ísť k lekárovi, zväčša je za tým jeho partnerka.
„Erektilnou dysfunkciou je postihnutých asi 150 miliónov mužov na svete, čo je približne 52 percent mužov vo veku nad 40 rokov. U nás je ich podľa odhadov asi 500 000, ale len málo z nich príde k lekárovi. Žiaľ, pre nás Slovákov je táto téma ešte stále tabu. Na rozdiel od okolitých krajín sme príliš konzervatívni, hoci už nie takí ako v minulosti,“ tvrdí Doc. MUDr. Jozef Marenčák, PhD., primár Urologického oddelenia NsP v Skalici. Súčasný rastúci trend bude pokračovať, do roku 2025 sa má počet mužov s erektilnou dysfunkciou zdvojnásobiť. „Je to logické, veď priemerný mužský vek sa zvyšuje. Aj u nás už prekročil sedemdesiatku. Neurologický, cievny aj svalový systém, ktoré sa podieľajú na erekcii, sa však rokmi opotrebujú a mužom pribúdajú chronické ochorenia. Tí starší majú aj ťažšie stupne erektilnej dysfunkcie. Znepokojujúce je, že pribúdajú poruchy u mladých mužov. Príčinou je najmä vysoká stresová záťaž a nesprávna životospráva.“


NAJMENEJ POL ROKA
„Som impotentný,“ zúfal si Peter z nášho príbehu, keď zistil, že mu už dlhší čas „nestojí“. Pojem impotencia je síce logický opak slova potencia, teda schopnosť, mužnosť, ale v bežnej reči nadobudla hanlivý charakter. Preto ho v medicínskej terminológii nahradili termíny erektilná dysfunkcia, porucha erekcie alebo porucha potencie. Čo sa za nimi vlastne skrýva? „Je to najmenej šesť mesiacov trvajúca neschopnosť dosiahnuť a udržať erekciu dostatočnú na uspokojivý pohlavný styk. Nemá však nič spoločné s neplodnosťou či s neschopnosťou dosiahnuť orgazmus alebo ejakuláciu,“ zdôrazňuje urológ.
Je dôležité erektilnú dysfunkciu presne definovať, lebo mnohí muži si myslia, že ju majú, hoci to nie je pravda. Prípadne si ju pletú s inou sexuálnou poruchou. Ak ste v posteli neuspeli raz či päťkrát, nerobte paniku. Nevypili ste náhodou predtým priveľa alkoholu? Nemali ste toho v práci vyše hlavy? O poruche lekári hovoria, až keď je chronická. Tú určite nemajú najmä mladí muži – „debutanti“, ktorí zlyhali pri prvom sexe. Niektorí si poruchu erekcie navyše mýlia s predčasnou ejakuláciou. Erekcia, teda stoporenie pohlavného údu, je však len jedna súčasť mužskej sexuality. Ďalšími sú libido – sexuálna túžba, orgazmus – vyvrcholenie a ejakulácia – výron semena. Aký je teda podľa doktora Marenčáka typický muž s poruchou erekcie? „Má asi
54 rokov, je ženatý. Má cukrovku alebo vysoký krvný tlak a dlhodobo užíva minimálne jeden liek. Problémy uňho pretrvávajú 18 až 60 mesiacov a sex nemal už niekoľko mesiacov.“

VÁHAJÚ
Muži vraj čakajú tri až päť rokov, kým sa odhodlajú ísť k lekárovi. Príčin je viacero. Okrem typickej mužskej uzavretosti a konzervatívnosti spoločnosti to je paradoxne aj moderný kult sexuality. Sex je všade, kam oko dovidí. Zo všetkých strán sa na nás valí
reklama na mužskú potentnosť, ktorá symbolizuje plodnosť, silu, úspech, majetok. Ak sa nevtesnáte do klišé o megapotencii, ste outsider. Hovoriť o jej opaku, o impotencii, je tabu. Potvrdzuje to aj doktor Marenčák:
„V dotazníkoch týkajúcich sa sexuality ženy zväčša odpovedajú pravdivo, zatiaľ čo muži viac klamú alebo zveličujú.“
Svoje spravili aj dva mýty. Prvá falošná predstava je, že porucha erekcie je dôsledok starnutia. „Je pravda, že mužská potencia postupne rokmi slabne. Erektilná dysfunkcia však nesúvisí len so samým starnutím, ale s chorobami, ktoré ju sprevádzajú.“ Druhý mýtus tvrdí, že ide len o psychickú záležitosť. Dnes odborníci tvrdia, že iba 10 percent erektilných dysfunkcií má čisto psychogénny pôvod, napríklad v depresii, a až 80 percent je organických, súvisiacich s konkrétnym ochorením alebo zmiešaných. Aj pôvodne organické poruchy však môžu vyvolať psychické problémy – stratu sebadôvery, odmietanie sexuálnych aktivít, strach zo zlyhania, stres. Obavy a úzkostlivé sebapozorovanie zabraňujú erekcii, následné zlyhanie zase zvyšuje stres. „Prednedávnom prišiel do ambulancie päťdesiatnik s manželkou, na prvý pohľad dominantnou ženou,“ rozpráva doktor Marenčák. „Nepustila nás k slovu a až na moje druhé požiadanie odišla za dvere. Vtedy mi muž povedal, že on ťažkosti s erekciou nerieši, lebo ich má len doma, pri priateľke mu to funguje. Vôbec som sa mu nečudoval. Iný prípad bol šesťdesiatnik, ktorý ma navštívil s druhou manželkou. Vyzerala ako jeho vnučka. Bol v obrovskom strese, lebo sa bál, že ho prepustia z práce, a bol psychicky zničený, lebo mladej žene nestačil. Bolo len otázkou času, kedy ho postihne porucha erekcie.“

PREDZVESŤ INFARKTU
Keď sa muž odhodlá vyhľadať odbornú pomoc, objaví sa ďalší problém. „Len 9 percent našich všeobecných lekárov sa aktívne spýta svojho pacienta na poruchu erekcie, pritom 90 percent pacientov si želá, aby rozhovor začal lekár. Rozpaky sú ešte väčšie, ak ordinuje žena. Keď sa už konečne odhodlá kúpiť si predpísané tablety, nevyberie si lekáreň v mieste bydliska, ale zamieri tam, kde ho nikto nepozná. Mladí muži sú však na tom lepšie ako päťdesiatnici a starší. Ak majú
problém, vyhľadajú si informácie v médiách a na internete a konajú. „Chcú mať sex a rodinu, to ich motivuje, zatiaľ čo starším už klesá libido alebo parterka pre nich stráca príťažlivosť, takže na sex vlastne ani nemajú chuť.“
Jedni aj druhí by však mali čo najskôr vyhľadať lekára, lebo porucha potencie môže byť predzvesťou vážneho ochorenia. Urológ varuje: „Erektilná dysfunkcia môže až 40 mesiacov dopredu signalizovať srdcovocievne ochorenie, napríklad infarkt! Najprv sa totiž upchá drobná cieva v penise, ktorá spôsobí poruchu stoporenia, a až oveľa neskôr sa upchajú veľké cievy v srdci. Takisto sa za ňou môže skrývať cukrovka, Peyronieho choroba známa ako zakrivený penis, rakovina
prostaty, nádor na mozgu či pokles hladiny testosterónu, ktorý sa prejavuje zväčšením prsných svalov, iným ochlpením a odlišným tvarom genitálu.“

VYŠETRENIE NEBOLÍ
Rozhodli ste sa konečne, že pôjdete k lekárovi, ale obávate sa nepríjemného vyšetrenia? Zbytočne. Pre vlastnú psychickú pohodu, kvalitný sex a dobré zdravie azda vydržíte aj zopár intímnych otázok, nie? Vyplníte dotazník, lekár sa vás spýta, ako ste spokojný s pohlavnou funkciou, aké lieky užívate, bude pátrať po úrazoch, problémoch s močením a možných ochoreniach. Vyšetrí vás hmatom a dá vám spraviť laboratórne testy. Ak zistí, že ide o ľahký stupeň, predpíše vám lieky a hotovo. Ideálne je, ak na vyšetrenie prídete aj s partnerkou.
Ak vás bude vyšetrovať všeobecný lekár a bude mať podozrenie na ťažšiu formu poruchy, pošle vás k urológovi. Keď pôjde skôr o psychogénnu príčinu, nasmeruje vás k sexuológovi. K nemu však môžete ísť aj bez odporúčania. Tabletky na podporu erekcie až v 60 percentách účinkujú aj u pacientov s ťažkým stupňom erektilnej dysfunkcie. Len ak nezaberú a nepomôže vám ani vákuová pumpa, spraví vám odborník rozšírené diagnostické testy a na ich základe určí vhodnú liečbu.

VZRUŠUJÚCE PILULKY
V osemdesiatych rokoch prišla na trh prvá tabletka a vyvolala doslova revolúciu. Vedci ju pôvodne neúspešne testovali na iné ochorenie. Keď dobrovoľníkom kázali vrátiť pokusné vzorky, zistili, že muži sa akosi zdráhajú. Pátrali po príčine – a vtedy páni vyšli s farbou von. Zažili úžasnú erekciu! Časom k modrej pilulke pribudli žltá a oranžová tabletka, najnovšie aj lacnejšie generické lieky. „Dnes ich považujeme za prvú, teda základnú líniu liečby. Odborne ich voláme inhibítory PDE5. Sú to látky, ktoré zvyšujú účinky oxidu dusnatého v tele a spôsobujú, že v penise sa výrazne zvýši prietok krvi. A dobré prekrvenie znamená dobrú erekciu,“ vysvetľuje komplikovaný mechanizmus účinku liekov doktor Marenčák.
Lieky však pôsobia, len ak sa sexuálne vzrušíte. Neriešia príčiny erektívnej poruchy, preto sa môže stať, že po vysadení sa porucha vráti. Môže vám ich predpísať akýkoľvek lekár, no zaplatíte ich z vlastného vrecka. A rátajte s tým, že siahnete dosť hlboko. Môžu mať aj vedľajšie účinky, ako sú bolesti hlavy, poruchy trávenia, závraty, upchaný nos či rozmazané videnie. Ľudia, ktorí užívajú istú skupinu liekov na srdce, nitráty, ich nesmú brať. Sex si musíte dopredu naplánovať. Modrá tabletka začne účinkovať asi 30 až 40 minút pred pohlavným stykom a vydrží
4 až 5 hodín, oranžovú treba užiť asi 25 minút pred sexom a tiež budete v pozore rovnako dlho. Žltá je známa ako „víkendová“ tableta. Prehltnete ju polhodinu pred a v pohotovosti budete až 36 hodín.
Pilulky na podporu erekcie užívajú milióny mužov na celom svete. Alternatívou k nim je vákuová pumpa, mechanický prístroj, ktorý vyvolá erekciu tak, že okolo penisu vytvorí podtlak. Dnes ju používa málo mužov, zväčša starších. Vyžaduje si totiž dokonalú súhru páru a pochopenie partnerky. Jej použitie môže byť bolestivé a spôsobuje hematómy.

INJEKCIA, PROTÉZA
Druhá línia liečby sú injekcie, ktoré sa pichajú do bočných strán pohlavného údu asi 15 minút pred stykom. Obsahujú látku vyvolávajúcu rozšírenie ciev. Využívajú ich najmä diabetici a nevýhoda je, že pri podaní vysokej dávky môžu vyvolať priapizmus. „Je to veľmi nepríjemná bolestivá erekcia a ak pretrváva viac ako štyri hodiny, musíte ísť k lekárovi,“ upozorňuje urológ. Poslednú, tretiu líniu liečby predstavujú operácie a protézy. Tieto metódy sa však využívajú zriedkavo, lebo majú krátkodobý účinok alebo sú veľmi drahé. „Mladým mužov, ktorí utrpeli úraz v oblasti panvy robíme špeciálny chirurgický zákrok. Ostatným podviažeme odtokové cievy, ktoré sú rozšírené, a zablokujeme ich podobne ako varixy na nohách.“ Ďalšia možnosť je protéza. Do penisu vám chirurg zavedie silikónovú rúrku, ktorá spôsobí, že bude stále vztýčený, pri močení sa však dá ohnúť. O niečo pohodlnejší je nafukovací implantát. Ak chcete mať erekciu, nafúknete ho, ak ju nechcete, vyfúknete.
Alternatívne metódy ako akupunktúru či fytoterapiu doktor Marenčák považuje za neúčinné. Najmä voľnopredajné rastlinné prípravky sú podľa neho zbytočne vyhodené peniaze. Obrovskú nádej však vidí v génovej terapii: „Vedci už vyvíjajú čisté molekuly oxidu dusnatého, ktoré budú ešte účinnejšie ako dnešné pilulky a nemali by mať vedľajšie účinky.“

0-30-5-120-80
Dá sa erektilnej dysfunkcii predchádzať? Samozrejme! Starnutie a niektoré choroby síce neovplyvníte, no ostatné rizikové faktory áno. 0-30-5-120-80 nie je telefónne číslo erotickej linky, ale index zdravého srdca. „Vieme ho uplatniť aj na cievy penisu. Nula cigariet,
30 minút telesnej aktivity denne, 5 a menej je hladina cholesterolu v krvi, 120 a 80 sú hodnoty krvného tlaku,“ objasňuje MUDr. Marenčák. Okrem pravidelného pohybu si strážte hmotnosť a prejdite na zdravú životosprávu. Majte pod kontrolou svoje chronické ochorenie. Prekonzultujte s ošetrujúcim lekárom aj lieky, ktoré užívate, lebo niektoré pôsobia negatívne na erekciu, a požiadajte ho, aby vám predpísal alternatívne. Nepodceňujte ani depresie či úzkostné stavy.
„Ak už erektilnú dysfunkciu máte, aktívne vyhľadajte pomoc. Je to bežný medicínsky
problém a vo väčšine prípadov sa dá liečiť tabletkami. Ťažšie stupne však môžu byť prvým príznakom kardiologického, neurologického, metabolického či iného ochorenia,“ opäť zdôrazňuje skúsený odborník. Podľa neho by mali otázke sexuálneho zdravia venovať väčšiu pozornosť aj lekári – nielen urológovia a sexuológovia, ale aj internisti a všeobecní lekári, ktorí sú s pacientmi v prvom kontakte.

ČO JE PORUCHA EREKCIE

Za vztýčeným a tuhým penisom je komplikovaná súhra ciev, svalov, hormónov, nervov a mozgu. Pohlavný úd sa skladá z dvoch dutinkatých telies zodpovedných za erekciu a zo špongiovitého telesa, ktorým prechádza močová rúra a ktoré je zakončené žaluďom. Dutinkaté telesá obsahujú veľa ciev, ktoré sú v normálnom stave stiahnuté, čo zabraňuje prívodu väčšieho množstva krvi do penisu. Preto je mäkký. Pri sexuálnom vzrušení sa cievy roztiahnu a prítok krvi do penisu sa zvýši. Žily, ktoré krv z penisu odvádzajú, sa naopak stlačia
a obmedzia jej odtok. Prekrvený
penis sa zväčší a stvrdne. Pri poruche erekcie tento mechanizmus nefunguje, ako má, cievy v penise sa dostatočne
neroztiahnu a ten sa nemôže naplniť krvou.

RIZIKOVÉ FAKTORY

➤ vek
➤ vysoký tlak, ochorenia ciev, cukrovka
➤ poranenia miechy, Parkinsonova choroba, skleróza multiplex, mozgovocievne príhody
➤ chronický zápal prostaty, benígna
prostatická hyperplázia, rakovina
prostaty, rôzne vrodené chyby penisu
➤ hormonálne poruchy ako hypogonadizmus, teda znížená hladina testosterónu
➤ operácie a úrazy močovo-pohlavných
orgánov, konečníka, dlhodobé bicyklovanie na neanatomicky tvarovaných sedadlách
➤ rádioterapia, teda liečebné ožiarenie, najmä v oblasti malej panvy
➤ lieky na vysoký krvný tlak, odvodnenie, zníženie hladiny cholesterolu, proti
    cukrovke, antidepresíva
➤ fajčenie, alkohol, obezita, nedostatok
pohybu a drogy
➤ depresia, úzkosť, stres

SEXUÁLNE MÝTY
Pohlavný pud je síce vrodený, ako však so svojou sexualitou budete narábať, to sa musíte naučiť. Neseriózny článok na internete či silné chlapské reči pri pivku často vedú k falošným predstavám. Ich dôsledkom môže byť aj porucha erekcie.

Správny chlap môže vždy a všade.
Patríte k pánom, pre ktorých mužnosť rovná sa potencia? Je podľa vás chlap s ochabnutým penisom obyčajný slaboch? Ak si to myslíte, môže pre vás porucha erekcie znamenať hotovú katastrofu.

Čím väčší je penis, tým spokojnejšia je partnerka.
Tomuto mýtu sa stále darí, pretože muža jeho myšlienky o potencii a veľkosti penisu zamestnávajú väčšmi, ako je potrebné. Väčšina žien si na svojom partnerovi v posteli cení iné veci, napríklad schopnosť vcítiť sa do jej túžob a splniť ich.

Porucha erekcie je psychický problém.
Ešte v sedemdesiatych rokoch boli odborníci presvedčení, že ak sa mužovi „nepostaví“, je za tým len jeho psychika. Dnes už lekári vedia, že takmer 80 percent erektilných dysfunkcií spôsobujú organické ochorenia.

Porucha erekcie súvisí so starnutím.
Vraj sex nie je pre seniorov? Isteže, mužská potencia postupne rokmi slabne. Porucha erekcie však nesúvisí so samým starnutím, ale s chorobami, ktoré ho sprevádzajú. Ak by ste si radi udržali sexuálny život aj v zrelom veku, navštívte lekára.

VRÁTILA MU SEBAVEDOMIE
Blížil sa koniec ordinačných hodín, keď do ambulancie všeobecného lekára neisto vkročil asi tridsaťročný muž. Po chvíli sa osmelil a rozpovedal, prečo prišiel. Pred dvoma mesiacmi prijali do firmy atraktívnu dievčinu, ktorá sa práve rozišla so svojím partnerom. Veronika bola ako stvorená na oslovenie. Uchádzačov bolo viac, ale vybrala si práve Patrika. „Vtedy sa začal jeho problém,“
vysvetľuje doktor Ivan Halmo z Centra zdravotnej starostlivosti Asante v Bratislave.
„Za normálnych okolností by pri takej veľkej túžbe nebola erekcia problematická. Tu síce z boja vyšiel ako víťaz, ale poznámka ,teraz som definitívne tvoja‘ ho plne odrovnala. Všetko bolo v poriadku, len erekcia nikde. Veronika to pochopila, večer sa skončil pri kartách a víne. Patrik si vydýchol, no keď sa to zopakovalo viackrát, bol v koncoch. Psychicky na dne sa vybral ku mne.“ Lekár ho vyšetril, predpísal mu pilulky na erekciu a vysvetlil, že v jeho prípade zrejme ide o „dočasnú pracovnú neschopnosť“. „Tabletka mu vrátila silu a sebavedomie. Druhú mi prednedávnom priniesol spolu so svadobným oznámením a s prvým sonografickým záberom ich budúceho šťastia.“

Vitajte v začarovanom kruhu

Muž má strach, že zlyhá, a potom zlyhá, lebo má strach. Niekedy stačí rozhovor, zopár tabletiek a problém sa vyrieši, hovorí urológ a sexuológ MUDr. Martin Hrivňák, PhD., z 1. súkromnej nemocnice Košice-Šaca.

Muži vraj čakajú aj päť rokov, kým sa odhodlajú riešiť svoj problém s erekciou. Je to pravda?
Áno. Niektoré štúdie tvrdia, že len 10 percent mužov vie začať rozhovor o tejto téme s lekárom. Existujú však dve skupiny pacientov. Polovicu tvoria muži nad 45 rokov s vysokým tlakom, cukrovkou, problémami s močením, s prostatou, prípadne nižšou hladinou testo-sterónu, ktoré spôsobujú ich problém s erekciou. Práve títo muži prichádzajú k lekárovi po troch až piatich rokoch. Prečo by však päťdesiatnici či šesťdesiatnici mali rezignovať na sexuálny život, keď vo svete až štyridsať percent mužov má sex aj v osemdesiatke? Druhá skupina sú mladí muži, ktorí si zväčša hľadajú informácie na internete, a keď sa im dlhšie nedarí, konajú.

Lekár si myslí, že pacient sa mu zdôverí sám od seba, pacient očakáva, že sa ho na problémy spýta lekár. Rozpaky vládnu na jednej aj druhej strane. Za akým lekárom má muž s poruchou erekcie ísť?
Ideálne je, ak pôjdete k všeobecnému lekárovi. K urológovi a sexuológovi by sa mali dostať len ťažšie prípady. Fakt však je, že všeobecní lekári sú väčšinou staršie ženy. Tie možno majú
problém hovoriť o sexualite aj s vlastným manželom, nieto ešte s cudzím chlapom. Niekoľko pacientov mi povedalo: „Keď som sa nakoniec odhodlal zdôveriť pani doktorke, tvárila sa, že ma nepočuje. Tak som to viac neriešil.“ Ak máte zábrany, použite fintu. Posťažujte sa napríklad na časté nutkanie na močenie. Dostanete odporúčanie k urológovi a tomu už poviete, o čo ide. Alebo navštívte priamo sexuológa, k nemu výmenný poukaz nepotrebujete.

Stretávate sa častejšie s organickými poruchami erekcie spôsobenými rôznymi ochoreniami alebo s psychogénnymi, za ktorými sa skrýva depresia či úzkosť?
Podľa štatistík je asi 80 percent organických, okolo 9 percent je čisto psychogénnych a zvyšok sú zmiešané. No prakticky všetky sú zmiešané, pretože ide o začarovaný kruh. Muž má strach, že zlyhá, a potom zlyhá, lebo má strach. Starší páni trpia väčšmi na organické poruchy, kým poruchy mladších sú skôr na psychickom základe. Tie vieme väčšinou vyliečiť tabletami. Hovorím však len o takých, čo sú založené na strate sebadôvery a ovplyvnené stresom z toho, že si muž neverí. Títo páni majú zväčša dobré erekcie pri masturbácii alebo po zobudení. Pri jednej partnerke im to funguje, pri druhej nie. Zriedkavé psychické ochorenia ako depresia sú iná kategória.

Ako prebieha vyšetrenie?
S každým pacientom sa pozhovárame. Ak si to želáte, príďte spoločne s partnerkou. Obaja
získate predstavu o možnej liečbe a predídete zbytočným nedorozumeniam. Vyšetrením genitálu zistíme, či nemáte zúženú predkožku, alebo zakrivený penis, čo vám pri styku môže spôsobovať bolesť. Je prirodzené, že vtedy erekcia klesne. Ak na penise nevidíme žiadne zmeny, pošleme vás na hormonálne vyšetrenie, či nemáte nízku hladinu testosterónu, a na ďalšie laboratórne vyšetrenia. Ak sú všetky výsledky v poriadku, za poruchou erekcie môže byť psychika. Keď zistíme, že porucha je organického pôvodu, máme viacero možností. Niekedy stačí lepšie kompenzovať cukrovku, zmeniť lieky na hypertenziu, prípadne znížiť počet predpísaných liekov alebo zmeniť ich kombinácie. Na liečbu erektilnej dysfunkcie vám predpíšeme inhibítory PDE5, známe ako modrá, oranžová a žltá pilulka. Zložitejšiu diagnostiku robíme až pri ťažších formách erektilnej dysfunkcie, keď tabletky nezaberajú a treba sa rozhodnúť pre inú liečbu.
Sú muži ochotní využívať aj nepraktickejšie a bolestivejšie metódy ako tabletky?
Ako ktorí. Napríklad vákuový podtlakový prístroj, známy ako vákuová pumpa, sa muž musí naučiť technicky zvládnuť a na sex sa vopred pripraviť. Okrem toho si musí na koreň penisu nasadiť gumičku alebo sťahovací krúžok, čo môže vyvolať bolesti. Penis môže byť chladnejší, sfarbený do modra a ani partnerke sa to nemusí veľmi páčiť. Preto pumpu sexuológovia zvyčajne požičiavajú na vyskúšanie. Injekcie sú ochotní pichať si najmä diabetici. Znie to síce hrozivo, no nebolí to. Na sex sa treba pripraviť asi pätnásť minút vopred. Zatiaľ čo tabletky neúčinkujú, ak na sex nemáte chuť alebo sa nepokúsite o pohlavný styk, injekcie fungujú aj bez sexuálnej stimulácie. Pri predávkovaní však hrozí priapizmus, dlhotrvajúca bolestivá erekcia, ktorá môže penis poškodiť. Preto musíme pacienta naučiť, ako si má nastaviť správnu dávku. Operačné zákroky a implantáty sa používajú zriedka.

Ako sa muži a ich partnerky vyrovnávajú s tým, že chcú, ale nemôžu?
Niektorí sa s tým snažia vyrovnať sami a lekárovi aj partnerke sa vyhýbajú. Ďalší vyskúšajú inú partnerku, ale tých nie je veľa, lebo sa boja, že zlyhajú aj pri nej. S niektorými príde aj žena, hoci u nás to nie je také bežné ako v iných krajinách. Niekedy ostane v čakárni, inokedy je taká dominantná, že všetko chce riešiť za muža a nepustí ho k slovu. To je potom veľmi náročné. Jedna dáma bola presvedčená, že hlavným problémom jej partnera je malý penis. Trvala na tom, že si ho musí dať zväčšiť, pritom mal normálnu veľkosť. Rady, že možno by stačilo zmeniť techniku sexu, polohu, dať do toho viac fantázie, rázne odmietla. Mal som pocit, že si takto kompenzuje vlastné problémy. Iné ženy sa cítia zodpovedné za to, že ich partner zlyháva, myslia si, že ho už nepriťahujú alebo ich podvádza. Mnohí muži si kupujú rastlinné doplnky výživy, podporované masívnou reklamou v médiách, ktoré sľubujú, čo nemôžu splniť.

Prečo nefungujú?
Neexistujú nijaké vedecké štúdie, ktoré by dokazovali, ako v nich fungujú účinné látky. Stačí, keď sú hygienicky neškodné. Zrejme nemajú vedľajšie účinky, no je tu riziko: Muž sa spoľahne na fytoterapiu a nejde k lekárovi. Potom už môže byť neskoro. Mal som pacientov, ktorí prišli do ambulancie, lebo mali
problém s erekciou, ale až po dlhšom čase. Vyšetrenia ukázali, že majú rakovinu prostaty. Predtým si všetci kupovali voľnopredajné
prostriedky na zlepšenie erekcie a močenia.

Čo sa vás najčastejšie pacienti pýtajú?
Či ich úplne vyliečime. Často ich odradí, keď im povieme, že to nevieme garantovať. Niekomu stačia dve, tri tabletky, inému, len čo ich prestane brať, sa problémy vrátia. Nezanedbateľná je finančná stránka. Pýtajú sa tiež, či môžu brať tabletky, keď majú vysoký krvný tlak. Odpoveď znie: áno. Nesmiete ich užívať, len ak beriete nitráty, čo je istá skupina liekov na srdce. Ľudia si tieto lieky často mýlia. Nitráty aj lieky na zlepšenie erekcie totiž spôsobujú roztiahnutie ciev, a keď sa skombinujú, môžu spôsobiť nedokrvenie srdca a infarkt. Môžete ich užívať, aj keď máte cukrovku, Parkinsonovu chorobu či iné ochorenie, mali by ste však byť schopný vyjsť na druhé poschodie bez toho, aby ste cítili bolesť pri srdci a zadýchali sa. Aj sex je totiž fyzická záťaž! Pomáhajú aj niektorým mužom po úraze miechy.

Prečo muži často experimentujú s dávkami liekov?
Lebo sú drahé a farmaceutické firmy ich chcú predať čo najviac. Päťdesiatmiligramová
tabletka stojí len o čosi menej ako sto-miligramová. Keď si však pacient kúpi vyššiu dávku a rozdelí ju na polovice či na štvrtiny, výrazne ušetrí. Rýchlo zistí, či funguje, alebo nie. Štandardný postup je taký, že začne brať nižšiu dávku, a keď nemá dostatočnú erekciu, zvyšuje ju. Ja aj mnohí kolegovia to robíme naopak: Odporúčame začať s najvyššou dávkou. Pacient zistí, že liek má dobrý efekt a začne mu veriť. Nabudúce vyskúša polovičnú dávku, potom štvrtinovú a napokon ju možno nebude potrebovať vôbec. Bude mu stačiť pocit, že pilulku má v zásuvke či v peňaženke a môže ju kedykoľvek použiť. Niektorým mužom nevyhovuje brať tabletu pred pohlavným stykom. Hovoria: „Mám rád spontánny sex, nechcem čakať dve hodiny.“ Takým väčšmi vyhovuje pravidelne brať liek každý deň. Na tento spôsob liečby sa však používa iba päťmiligramová žltá tabletka, ktorá začne účinkovať približne na tretí deň.

Oplatí sa kupovať tabletky bez predpisu cez internet alebo pod rukou?
Nie! Môže sa stať, že budú účinkovať, no neviete, kto, kde a v akých hygienických podmienkach ich vyrobil. Netušíte, čo sa v nich nachádza. V lepšom prípade nič, teda ide o placebo, v horšom škodlivé látky, ktoré môžu poškodiť zdravie, či dokonca zabiť. Okrem toho – bez predpisu znamená bez vyšetrenia. Čo ak práve vy patríte do skupiny, ktorá ich nesmie užívať?

Berte do úvahy posledných 6 mesiacov

➊ Ako dôverujete svojej schopnosti
dosiahnuť a udržať si erekciu?
veľmi málo    1 bod
málo    2 body
priemerne     3 body
vysoko    4 body
veľmi vysoko    5 bodov

➋ Ak ste pri sexuálnej stimulácii dosiahli erekciu, ako často bola táto erekcia dostatočná na uspokojivý styk?
nepokúšal som sa o pohlavný styk    0 bodov
nikdy/takmer nikdy    1 bod
málokedy     2 body
niekedy    3 body
väčšinou    4 body
vždy/takmer vždy    5 bodov

➌ Ako často ste pri pohlavnom styku boli schopný udržať erekciu po preniknutí do partnerky?
nepokúšal som sa o pohlavný styk    0 bodov
takmer nikdy/nikdy    1 bod
málokedy    2 body
niekedy    3 body
väčšinou    4 body
takmer vždy/vždy    5 bodov

➍ Keď ste sa pokúšali o pohlavný styk, ako často bol pre vás uspokojivý?
nepokúšal som sa o pohlavný styk    0 bodov
nikdy/takmer nikdy    1 bod
málokedy    2 body
niekedy    3 body
väčšinou    4 body
vždy/takmer vždy    5 bodov

➎ Keď ste mali  pohlavný styk, aké ťažké bolo pre vás udržať erekciu až do konca?
nepokúšal som sa o pohlavný styk    0 bodov
mimoriadne ťažké    1 bod
veľmi ťažké    2 body
ťažké    3 body
mierne ťažké    4 body
bez problémov    5 bodov

Spolu     ? bodov

21 až 25 bodov: Máte normálnu erekciu.
16 až 20 bodov: Máte miernu poruchu erekcie.
10 až 15 bodov: Máte  stredne ťažkú poruchu erekcie.
1 až 9 bodov:  Máte  ťažký stupeň erektilnej dysfunkcie.

Ak máte menej ako 21 bodov, navštívte lekára.

AKO ZISTÍTE, ŽE JU MÁTE?
Pol roka a viac neviete dosiahnuť alebo udržať dostatočne tvrdú erekciu
potrebnú na uspokojivý pohlavný styk. „Existujú štyri stupne tvrdosti penisu,
no myslím si, že toto delenie nie je podstatné. Ak sa šiestich dvojíc opýtate, aký je podľa nich uspokojivý pohlavný styk, každá vám  o frekvencii, dĺžke styku či tvrdosti údu povie niečo iné!“ hovorí
doktor Marenčák. Ak sa aj napriek tomu chcete otestovať,  máte k dispozícií medzinárodný dotazník sexuálneho zdravia muža IIEF-5, ktorý používajú aj lekári.

ZMYSELNÉ VÔNE

Recept na zaručené afrodiziakum vám síce neporadíme, ale vonné oleje, ktoré môžu znásobiť intímne chvíle plné vášne, áno. Hovorí arómoterapeutka Zuzana Kopáčiková zo Štúdia Estetico v Bratislave: „Každému vonia niečo iné. Odporúčam éterické oleje striedať a vzájomne kombinovať. Rovnako sa dajú kombinovať aj formy arómoterapie – kúpele, telové masáže, lampy. Výborní spoločníci sú aromatické difuzéry, fontány, kamene a izbové spreje. Nebojte sa experimentovať, éterické oleje majú schopnosť uvoľniť napätie a podporujú súhru, blízkosť a hravosť. Používajte však len čisté éterické oleje, teda prírodné rastlinné esencie získané správnym postupom. Chemické kópie prírodných esencií nemajú význam, lebo sú bez liečivých účinkov.“

Ylang-ylang: Sladká orientálna vôňa. Upokojuje myseľ, uvoľňuje napätie, odstraňuje bloky v sexuálnej oblasti, je vhodná pri poruche erekcie a frigidite.
Santalové drevo: Zamatovo teplá vôňa dreva. Priaznivo ovplyvňuje nervový systém, čistí a upokojuje myseľ, pôsobí proti depresii a na dobrú náladu, uvoľňuje svalstvo.

Ruža: Ťažká, sladká, hrejivá vôňa. Pomáha pri uvoľnení stresu, pocitoch samoty a úzkosti. Kultivuje umenie lásky a láka na zmyslové zážitky.

Jazmín: Zmyselná a ťažká kvetinová vôňa. Pomáha pri depresii, letargii, povzbudzuje sebadôveru, upokojuje nervy, obnovuje energiu. Pomáha pri poruche erekcie a predčasnej ejakulácii.

Pačuli: Zemitá, exotická, hrejivo sladká vôňa. Výrazné afrodiziakum, ktoré vyvoláva dobrú náladu, povzbudzuje duševnú činnosť.

Vanilka: Intenzívna hrejivá a upokojujúca vôňa. Povzbudzuje, prehrieva, stimuluje, pôsobí ako afrodiziakum.

PRE PARTNERKY

Ak vám na partnerovi záleží, musíte sa porozprávať! Mnohí muži však rozhovor jednoducho odmietajú alebo ho odkladajú na neurčito. Je dôležité, aby ste na partnera nevyvíjali nátlak. Ak povie: „Teraz nie,“ akceptujte to, ale trvajte na záväznom termíne rozhovoru. Neimprovizujte, pripravte sa naň vopred.
➤ Zistite si čo najviac informácií o erektilnej dysfunkcii.
➤ Ujasnite si, aké miesto zaberá sexualita vo vašom živote a vo vzťahu
k partnerovi.
➤ Naplánujte miesto a čas na rozhovor. Atmosféra by nemala byť napätá, ideálne je neutrálne miesto, ako napríklad kaviareň alebo prechádzka. Je to lepšie ako domáce prostredie. Najnevhodnejšie miesto je posteľ.
➤ Pri rozhovore buďte otvorená, zdôverte sa partnerovi, ako sa cítite a ako sa jeho problém týka vás. Priznajte sa mu, že vás trápia podobné otázky: Už ťa nepriťahujem? Máš vzťah s inou ženou? Prestal si ma mať rád? Čo som spravila v našom vzťahu zle?
➤ Vyhnite sa obvineniam a poukazovaniu na to, kto je vinný. Nezľahčujte jeho problém.
➤ Zdôraznite partnerovi, že máte obavy o jeho zdravie.
➤ Vyhnite sa tomu, aby ste v rozhovore boli dominantná, a dbajte na to, aby ste s partnerom striedavo jeden druhého počúvali a rozprávali.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor