MENU
zdravy-zivot

Černice sú SUPER koktail minerálov a vitamínov. Čo všetko vylepšia?

Černice vám pomôžu vylepšiť cholesterol i trávenie.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Černice sú SUPER koktail minerálov a vitamínov. Čo všetko vylepšia?

Tmavé černice vám majú čo ponúknuť. Ak ich pestujete, máte poruke doslova výživový poklad. Využiť však nemusíte len plody.

Ešte stále dozrievajú,  černice sa oplatí odtrhnúť. Už sto gramov tohto sviežeho ovocia pokryje tretinu dennej potreby vitamínu C. Chutne tak posilňujete imunitný systém i spojivové tkanivo. Černice vás potešia obsahom provitamínu A, ktorý prospieva slizniciam, koži a metabolizmu.

Upokojte nervy

Organizmus načerpá výživu aj vďaka vitamínu E a vitamínom skupiny B, hlavne tiamínu, riboflavínu, niacínu a pyridoxínu. Zlepší sa tak metabolizmus cukru, posilníte si nervy, srdce, svaly, zlepšíte činnosť mozgu a náladu. V černiciach nájdete aj kyselinu listovú a železo, takže sú ideálnou pochúťkou počas tehotenstva. Nachádzajú sa v nich dôležité minerály ako draslík, vápnik, horčík a menšie množstvo zinku, sodíka a mangánu. 

Cholesterol pod kontrolou

Vďaka vysokému obsahu vlákniny povzbudia černice trávenie. Pri pravidelnej konzumácii vám pomôžu udržať pod kontrolou aj hladinu cholesterolu v krvi. Sú ideálnou prevenciou proti vzniku tráviacich ťažkostí i srdcovo-cievnych ochorení. Za ich modročiernou farbou sa skrývajú takzvané antokyány, ktoré patria do skupiny flavonoidov a vyzdvihuje sa najmä ich antioxidačný účinok. Ak si ich zbierate do zásoby, udržujte ich v chlade, lebo rýchlo splesnivejú. Radšej ich hneď zjedzte alebo upravte.

Pomôžu aj listy

Ak vám rastie černica v záhrade, určite si z nej na zimu nasušte listy. Čaj, ktorý si z nich pripravíte, pomáha napríklad pri vykašliavaní, uvoľňuje lepšie hlieny. Určite si ho servírujte pri ľahších prechladnutiach a kašli. Na dvesto mililitrov vody budete potrebovať dve čajové lyžičky listov. Lúhujte desať minút. Listy môžete aplikovať na kožu pri rozličných zápaloch. Pomáhajú aj pri zápaloch ďasien, vtedy si čajom vypláchnite ústnu dutinu. Pri vonkajšom použití je vhodné pripraviť čaj a urobiť si na postihnuté miesto obklad.

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor