MENU
zdravy-zivot

Zvyknete zadržiavať moč? Dôsledky môžu byť aj TRVALÉ!

Snažte sa nenechávať návštevu WC na chvíľu, keď už musíte doslova utekať, aby ste to stihli.
Zdroj: Shutterstock.com

Súvisiace témy

Zdravý život

Zvyknete zadržiavať moč? Dôsledky môžu byť aj TRVALÉ!

Odkladáte návštevu toalety, lebo máte stále niečo naliehavé na práci, prípadne žiadny záchod nie je nablízku? Môžete si spôsobiť aj vážne problémy!

Neignorujte signály svojho tela. Je príliš múdre na to, aby si z vás uťahovalo. Ak hlási, že máte ísť na WC, tak tam jednoducho choďte! Čo sa môže stať, ak si signály tela nevšímate? 

Menšia či väčšia nehoda

Nemusí sa stať nič katastrofické. No ani cvrknutie do nohavičiek asi nie je tým, po čo túžite. Predstavte si močový mechúr ako balón navlečený na kvapkajúci vodovod. Ak ho necháte plniť sa príliš dlho, je šanca, že už bude taký plný a teda aj ťažký, že sa z vodovodu zošmykne a vyleje sa. Ani vaše svaly, ktoré zadržiavajú moč v močovom mechúre, nie sú schopné udržať príliš veľký tlak. Jednoducho, ak to s odkladaním vymočenia sa preženiete, svaly povolia a tekutina začne unikať... 

Povolené panvové dno

Ak často aj hodiny zadržiavate moč a nejdete na toaletu, svaly panvového dna môžu začať strácať silu a dôjde u nich k istej dysfunkčnosti. Tá časom môže vyústiť až ku strate kontroly nad močovým mechúrom. Samozrejme, ak sa raz za čas stane, že sa dlho nedostanete na WC, nedeje sa nič vážne. No ak svaly panvového dna takto zaťažujete často, môžu začať štrajkovať, čo vyústi do inkontinencie

Bolesti v podbrušku

Tá úľava, keď si konečne sadnete na misu! No nie vždy vás vycikanie sa po dlhom zadržiavaní zbaví nepríjemného pocitu. Ak ste moč zadržiavali tak dlho, že vás už začalo bolieť brucho, bolesť nemusí ustúpiť automaticky s vymočením. Svaly, ktoré sa zvierali a usilovne udržiavali močový mechúr pevne uzavretý, sa dostanú do takého kŕča, že nie sú schopné sa hneď zrelaxovať. Bolesť v podbrušku vás tak môže sprevádzať aj niekoľko dní.

Roztiahnutý mechúr

Našťastie, naše telo je dosť múdre na to, aby sa mechúr nenaplnil až tak, že by explodoval. Môže sa však stať čosi iné. Ak váš mechúr často príliš „naťahujete“ až do krajnosti, vaše telo „stratí trpezlivosť“ a môže prestať vysielať signály k mozgu, ktorý vám následne vydá pokyn, že treba ísť na toaletu. A dôsledky preplneného mechúra sme si práve zhrnuli...

Samozrejme, nemusíte behať na WC každú hodinku, len aby sa niečo zlé nestalo. Optimálne je vymočiť sa raz za štyri až šesť hodín a predísť tomu, aby ste vaše telo trápili zadržiavaním. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor