MENU
zdravy-zivot

Často krvácate z nosa alebo vám praská cievka v oku? Má to svoju príčinu

×
Zdravý život

Často krvácate z nosa alebo vám praská cievka v oku? Má to svoju príčinu

Prasknutú cievku v oku si najčastejšie všimnete pri pohľade do zrkadla. Nebolí, ale môže upozorňovať na závažnejší problém. Rovnako ako časté krvácanie z nosa!

Kým vás niekto neupozorní na červené oko alebo sa nepozriete do zrkadla, nezistíte, že vám praskla cievka v oku. Necítite to, ani nepočujete, pretože cievka v oku nepraská nahlas ako kĺby. „Až pri rozsiahlejšej podliatine môžete cítiť tlak v oku,“ opisuje očná lekárka MUDr. Veselína Turanská. Hoci nejde o akútne ochorenie, ľudia sa zľaknú a radšej vyhľadajú očného lekára. „A to je dobre! Treba zistiť, či je na vine začervenania zápal, cudzie teliesko alebo alergia. Ak ide o krvnú podliatinu, teda prasknutie cievky, oko je súvisle sýtočervené,“ opisuje očná lekárka.

Hrozí vám infarkt?

Cievka môže prasknúť aj pri pošúchaní oka, namáhavom kašli, vracaní alebo pri dvíhaní ťažkého bremena. Podliatina vznikne aj pri úraze. „Ak sa praskanie cievok v oku opakuje, treba myslieť na vysoký krvný tlak alebo na poruchu zrážania krvi. Môže ísť o predzvesť prasknutia cievy na srdci alebo v mozgu!“ upozorňuje Veselína Turanská.

Vstrebe sa sama

Ak cievka praskne, môžete len čakať, kým sa krv za pár dní samovoľne vstrebe. „Neodporúčam žiadnu lokálnu liečbu. Niekto predpisuje iodid draselný, je však bez výraznejšieho efektu. Ak máte zlý pocit, skúste umelé slzy a poraďte sa s lekárom o lieku na liečbu lámavosti a priepustnosti cievnych vlásočníc,“ radí Veselína Turanská.

Kedy praskajú cievky v oku?
• nedostatok vitamínu C
z vysokého tlaku
• pri poruche zrážania krvi
• pri silnom pošúchaní oka
• pri silnom tlaku, napríklad pri pôrode
• pri kašli
• pri zvracaní
• pri dvíhaní ťažkých premien

Mokrý uterák nepomáha!

Najčastejším zdrojom krvácania z nosa je zhluk ciev na prednej dolnej časti nosovej priehradky. Prvá pomoc je ľahká: predkloňte hlavu, aby krv nezatiekla do hrdla, a pritlačte krídlo nosa k priehradke, čím zatlačíte na porušené cievy. „Po piatich až desiatich minútach by sa krvácajúca cieva mala sama uzavrieť. Mokrý, chladný uterák na krk možno použiť, má však len malý efekt,“ hovorí profesor Milan Profant z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Nádor v nose?

Ak krvácate z hlbšej časti nosa, zatlačenie nepomôže. Lekársku pomoc vyhľadajte, ak krvácate dlhšie než tridsať minút. Krvácanie sa častejšie objaví pri viróze, vtedy sa oslabí cievna stena. Neraz aj v dôsledku častejšieho smrkania. Príčinou krvácania môže byť aj vyšší tlak, poruchy zrážania krvi alebo lieky, ktoré potláčajú zrážavosť krvi. „Príčinou môžu byť aj nádory,“ radí lekár, že ani takú vec ako je krvácanie z nosa netreba podceňovať.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor