MENU
zdravy-zivot

V čase pandémie sa oplatí schudnúť. Tuk v pľúcach skráti život až o 20 rokov

Už mierna nadváha ohrozuje váš organizmus, najmä v čase pandémie.

Súvisiace témy

Zdravý život

V čase pandémie sa oplatí schudnúť. Tuk v pľúcach skráti život až o 20 rokov

Funkcie pľúc sa vekom pochopiteľne horšia, u niektorých ľudí však predsa len rýchlejšie.

Štyridsiatnik s bruchom tak môže mať pľúca v horšej kondícii ako šesťdesiatnik bez nadváhy. V skutočnosti sa nadváha javí ako väčší strašiak než vek. Tritisíc sedemsto ľudí z Európy a Austrálie vo veku 20 až 44 rokov sledovali vedci počas 20 rokov života. Či už mali na začiatku skúmania zdravú hmotnosť, nadváhu alebo obezitu, u všetkých, ktorí v priebehu času pribrali, pľúca starli rýchlejšie.

Chudnutie na druhej strane poškodzovanie pľúc u obéznych ľudí spomalilo, rovnako ako u tých, ktorí za celý život pribrali len málo. Spojenie medzi hmotnosťou a zdravím pľúc odhalili štúdie už v minulosti, žiadna však nezaznamenávala údaje tak dlho. 

Obezita je rizikovým faktorom aj pre vaše pľúca. Ako telo naberá kilogramy, zvyšuje sa aj riziko dýchacích ťažkostí od dýchavičnosti až po astmu. Obezita je rizikovým faktorom aj pre vaše pľúca. Ako telo naberá kilogramy, zvyšuje sa aj riziko dýchacích ťažkostí od dýchavičnosti až po astmu.
Obezita je rizikovým faktorom aj pre vaše pľúca. Ako telo naberá kilogramy, zvyšuje sa aj riziko dýchacích ťažkostí od dýchavičnosti až po astmu.
Zdroj: Shutterstock
Či už mali na začiatku skúmania zdravú hmotnosť, nadváhu alebo obezitu, u všetkých, ktorí v priebehu času pribrali, pľúca starli rýchlejšie.
 

Tuk zaberá pľúcam miesto

Spomínaný jav si výskumníci vysvetľujú dvojako. Množstvo tuku v brušnej dutine a v hrudi obmedzuje priestor pre pľúca, ktoré sa pri nádychu potrebujú roztiahnuť. Tuk zároveň produkuje zápalové chemikálie poškodzujúce bunky v pľúcach a obmedzuje priemer dýchacích ciest. „Dobrá správa je, že negatívny efekt nadváhy na zdravie pľúc môžete schudnutím vždy zvrátiť,“ hovorí vedúca výskumníčka Garcia Aymerich, vedúca programu v Barcelona Institute for global Health v Španielsku.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia